Ünlüler

Zahiri Evreni’nin Derinliklerine Bir Yolculuğa Var Mısınız? – Özel Röportaj

Zahiri Evreni’nin Derinliklerine Bir Yolculuğa Var Mısınız? – Özel Röportaj
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Çizgiroman.Com ailesi olarak ülkemizde çizgi roman kültürünün gelişmesine emek veren herkesle iletişim kurmaya devam ediyoruz.

Bu hafta konuğumuz Zahiri Çizgi Roman Dükkanı ve Zahiri Yayıncılık‘ın kurucularından Emre Çıldır.

Merhabalar, teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi ilk olarak aktif sosyal medya hesaplarınız ile tanıyanlardanım. Zahiri Çizgi Roman Dükkanı’nı ve ardından temellerini attığınız Zahiri Yayıncılık’tan bahseder misiniz? Tüm bu süreç sizin için nasıl ilerledi?

İlginiz için biz teşekkür ederiz :) Şirket olarak 4. yılımızı kutluyor olmamıza rağmen Zahiri markasının mazisi üniversite yıllarımıza dayanmaktadır. Aslında Zahiri, çizgi roman üretmeye meraklı bir avuç çizgi roman sevdalısı gencin bir araya gelerek çıkardığı fanzinimizin ismiydi :) Emrah ile birlikte en büyük hayalimiz kendi yazıp çizdiğimiz karakterleri Avrupa standartlarında hazırlayarak okuyucuyla buluşturmaktı. Bu konuda ufak tefek birkaç girişimimiz oldu fakat yerli çizgi roman üretimi henüz sektörleşemediği için yayınevleri sanatçılara bütçe ayırmıyordu. Biz de bu hayalimizi bir süre ertelemek zorunda kaldık. Emrah’ın Facebook üzerinden açtığı satış grubu ve satışların gördüğü ilgi sayesinde Zahiri Çizgi Roman Dükkanı’nı faaliyete geçirdik.

Müşterilerimizin istek ve önerilerine olan yaklaşımımız, kondisyon ve paketleme konusunda göstermiş olduğumuz özen, sektörde birçok ilke imza atmış olmamız sanırım dikkatleri kısa süre içinde üzerimize çekmiş olmalı.  Bir çizgi roman okuru, koleksiyoneri ve de sanatçısı olarak işimizi tutkuyla yapıyor olmamızın da avantajları olmuştur mutlaka :) Bu süreç boyunca yaşadığımız tecrübe ve gözlemin bizi yayıncılık konusunda cesaretlendirdiğini söyleyebilirim.

Kurlardaki artış çizgi romanlardaki talebi etkiledi mi? Etkilediyse ne gibi önlemler alarak okuyucuya ulaşıyorsunuz?

Hemen hemen tüm sektörlerde olduğu gibi çizgi roman satışlarına da olumsuz olarak yansıdı. Tabi çizgi roman okurlarının paniğe kapılmaması adına gerekli önlemleri maddi ve manevi ödünler vererek aldık. İlk etapta kar oranlarımızı çok ciddi bir oranda aşağı çekmeyi göze aldık ve birkaç ay sabit kur uygulamasına geçtik. İkinci etapta ise cüzdan dostu olan True Believers (okurların önemli bulduğu sayıların tekrar basıldığı sayılar) ve %50 indirimli ciltlere stoklarımızda daha çok yer vermeye başladık. Bu sıkıntılı süreçte Türkiye’nin ilk karışık çizgi roman içerikli kutusu olan Gizemli Kutu konseptimize olan ilgi de ciddi oranda arttı.

Paniğe kapılan okurları da sürecin geçici olacağı, çizgi roman almayı tamamen bırakmanın sektöre geri dönüşü olmayan zararlar verebileceği, o yüzden çizgi romana ayırdıkları bütçe dahilinde takip ettikleri serilerin sayısını azaltmanın daha mantıklı olacağı konusunda telkinde bulunduk. Sanıyorum bu süreçte bize kulak vermeyerek, takip etmek istedikleri serileri kaçırmış olanlar pişmanlık duymuştur. Çünkü çizgi roman okumayı bırakmıştım, tekrar başlayacağım, hangi serileri önerirsiniz gibi soruları sık sık alıyoruz :)

Söz konusu çizgi roman olunca yaptığınız iş çok keyiflidir diye düşünüyorum. Öte yandan işinizin sizi yoran bir tarafı var mı?

Her çizgi roman okurunun aklına çizgi roman dükkanı açmak mutlaka gelmiştir yada gelecektir. İşimizin dışarıdan sanıldığı kadar toz pembe olmadığını üzülerek söylemek zorundayım. Farklı sektörlerde de çalışmış biri olarak kısa vadede emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir sektör değil maalesef. Daha çok sanal mağaza olarak hizmet verdiğimiz için müşteriyle iletişim ve kargo hazırlamak çok ciddi bir emek istiyor ve zaman alıyor. Sanıldığı gibi gelen her çizgi romanı okuyamadığımız gibi aboneliklerimize bile zaman ayırmakta güçlük çekiyoruz diyebilirim :)

Ama köfte satıp çok kazanmak yerine, kitap ve sanat eseri satıp az kazanmak bizi ruhsal olarak daha çok tatmin ediyor.

Dükkan olarak bildiğim kadarıyla doğrudan internet üzerinden satışa geçecektiniz. Şu an bu sistemle mi devam ediyorsunuz? Bu kararı almanıza ne sebep oldu?

Şu an yaz dönemi hariç sadece hafta sonları fiziksel dükkan olarak hizmet veriyoruz. Bu kararı almamızın en büyük sebebi müşteri profilinin e-ticarete yönelmesiydi.

sayı2 ve sayı3

Karanlık İstila – 2. ve 3. Sayılardan Önizlemeler

Esas olarak Zahiri Yayıncılık’tan bahsetmek istiyorum. Bir çizgi roman birliği oluşturuyorsunuz. Bu süreçte yazar ve çizerler ile ilişkileriniz ne aşamaya gelmiş durumda? Yol haritanız nedir?

İlk soruda da belirttiğimiz gibi üretme fikri bize her zaman heyecan veriyor. Yerli üretimin ve yerli ürünleri yurt dışına pazarlamanın ülkemiz için kritik öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. Yaşadığımız ekonomik sıkıntılarda çok önemli rolü olduğunu düşünüyoruz. Fakat yerli çizgi romanın gerek yayıncıların yetersizliğinden ve ilgisizliğinden, gerek okuyucuların ön yargısından dolayı sektörleşemediğinin farkındayız. İlk hedefimiz sanat ekibinin bu işten geçimini sağlayacak maddi geliri elde edebilmesi. Bunu sağlamayı başardığımız an insanlar çizgi roman üretimini meslek olarak seçmeye başlayacak ve yerli çizgi romanların kalitesi hızla artacaktır.

Bugüne kadar bu konuya bizim kadar ciddi yaklaşan ve dert edinen birilerinin çıktığını düşünmüyoruz. Sanatçı tarafına baktığımızda ise daha çok bireysel işlerle ön plana çıkmayı tercih ettiklerini söyleyebiliriz. O yüzden eskiden popüler olan, güncelliğini yitiren çizgi roman karakterlerimiz yeni okurların ilgisini çekmeyi başaramıyor. Bu konuda geçmiş tecrübelerimize güvenerek öncülük etmeye talip olduk ve yerli karakterlerimizi geleceğe taşıyabilmek adına Zahiri Evreni projesine başladık. Böyle bir beklentinin olduğunu da gelen başvuru sayısına bakarak söylememiz mümkün. Başvuruları titizlikle inceleyip tek tek dönüş sağladık. Doğal olarak sektörleşme yoksa yeterlilik de olmuyor.

Şu an başvurusuna olumlu dönüş yaptığımız dört arkadaşımızın karakter sinopsislerini geliştirmeye devam ediyoruz. İçimize sindiğinde ise diğer aşamalara geçerek ilerliyor olacağız. Zahiri Evreni ile ilgili yol haritamızı belirledik. Henüz çok erken olacağı için detay vermek doğru olmaz. Başka bir röportajın konusu olarak söz vermiş olalım :)

Size eserleriyle gelen ilgililere ne tavsiye vermek istersiniz?

Öncelikle özgün karakter tasarlamak çok önemli. Direk başka bir karakterle çağrışım yapacak karakter üzerinde çalışmalarını kesinlikle önermiyoruz. Yazdığım karakter ‘X gibi’ bir karakter olacak şeklinde ciddi sayıda bir başvuru aldık açıkçası. Yazdığımız karakterlerde ufak tefek benzerlikler olması kaçınılmazdır. Ama siz de takdir edersiniz ki özgün detayları olmayan, önceden yazılmış bir karakteri tekrar yazmanın pek bir anlamı yok.

Sonuç olarak okur orijinalini okumayı tercih edecek ve sizin eserinizi kopyacılıkla itham edecektir. Yazarken karaktere hayat verebilmeli ve evreninde yaşayabilmelisiniz. Biraz açmak gerekirse duygusal derinliği olmayan bir karakter yaşamıyordur. Bir karakter kahraman olacaksa bir motivasyona ihtiyaç duyar. Sevdiğimiz karakterleri neden seviyoruz, sevmediklerimizi neden sevmiyoruz sorusunu sormak dikkat edilmesi gereken noktaları işaret edecektir.

Tabii bu sorulara cevap verebilmek için üretmeden önce iyi bir tüketici olmak gerekiyor. Ülkemizde yaşayan bir karakterin taytlı bir kostümle benimseneceğini düşünmüyoruz. O yüzden karakteri yazarken bu konuya da dikkat etmelerini tavsiye edebilirim :)

sayı_1_ana_kapak

Karanlık İstila – Sayı 1

Karanlık İstila’nin oluşum süreci nasıl başladı ve gidiyor? Zahiri Yayıncılık’ın ilk eseri olacak sanırsam.

Zahiri Yayıncılık olarak ilk basılı eserimiz olacak Karanlık İstila plan dahilinde başladığımız bir proje değildi aslında. Müşterimiz Hamdullah Şahin yazdığı bir hikayesi olduğunu ve bizimle paylaşmak istediğini söyledi. Hikayede olan potansiyeli görünce hem serinin yazarı hem de proje ortağımız olan Hamdullah Bey’le birlikte üzerinde çalışmaya başladık. Birbirimizi tanıma ve ekip olarak çalışma sürecimiz oldukça sancılıydı. 2. sayıdan sonra tüm taşlar yerine oturmaya başladı ve 3. sayıda performansımız oldukça yükseldi. Serinin çizerliğini üstlenen Ayhan Hayrula da bu süreçte çizgisini ciddi anlamda yukarı taşıdı. Yani ilk sayı ve üçüncü sayı arasında çok ciddi bir kalite farkı olduğu okurlarımızın da dikkatini çekecektir.

Süreç boyunca sektörleşememenin verdiği sıkıntıları yaşamaya devam ediyoruz. Maalesef her aşama tamamlanması gereken sürecin çok gerisinden geliyor. Maddi ve manevi yönden bir motivasyon eksikliği söz konusu. Başarıya ulaştığımız takdirde motivasyon sorununun ortadan kalkacağını düşünüyoruz. En azından sektörleşme sağlanıncaya kadar bu sıkıntıyı kabullendik :)

Belirtelim ki Karanlık İstila’nın ilk sayısı 1 Haziran’da çıkıyor. İki aylık periyotlarla da hikayenin devamı olan ikinci ve üçüncü sayılar raflarda olacak :)

Yayıncılık bünyesinde yalnızca yerli eserlere mi yer vereceksiniz? Yoksa popüler serilerin telif hakkını almayı düşünüyor musunuz?

Zahiri olarak yerli çizgi roman yayınevi konseptini benimseyen bir yayıncılık stratejisi belirledik. Özellikle önceliğimiz kendi evrenimiz, kendi karakterlerimizin serilerini yayınlamak. Sektörleşme konusunu çözdüğümüz gün ise Karanlık İstila gibi bağımsız serileri yayımlamaya da ağırlık vermek istiyoruz. Çocuk çizgi romanlarının da gündemimizde olduğunu çıtlatabilirim :)

Söyledikleriniz doğrultusunda ülkemiz okuyucularını yenilikçi çalışmalarla buluşturduğunuzu söylemek mümkün. Peki ya bir diğer projeniz Zahiri Sketch Card hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tabi ki. Öncelikle konuya yabancı olanlar için yurtdışında oldukça popüler olan ‘sketch ve trading card’ nedir kısaca bahsedelim. Trading cardlar koleksiyonerler için özel olarak hazırlanan ve içeriği gözükmeyecek şekilde paketlenmiş olarak satışa sunulan kartlardır. Koleksiyon kartlarını daha ilgi çekici hale getiren nokta ise kart setlerinin arasından çok az sayıda çıkabilen özel kartların bulunmasıdır. Özel kartlar imzalı, özel baskılı veya konumuz olan sketch card gibi kartlardan oluşmaktadır. Az sayıda olmaları ise bu kartları değerli kılıyor :)  Yetenekli sanatçıların elinden çıkan orijinal çizimlerinin bulunduğu cardlar ‘Sketch Card’ olarak adlandırılmakta.

Zahiri Sketch Card projemiz sayesinde ülkemizdeki genç sanatçılara bu mesleği tanıtmayı ve kendilerini bu meslekte geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Kişisel olarak deneyimlediğim için bu küçücük kartlara çizim yapmanın göründüğü kadar kolay olmadığını söyleyebilirim. Sanatçıların Instagram üzerinden paylaştıkları eserlerini #zahirisketchcard etiketiyle paylaşmalarını istiyoruz. Böylece ‘Zahiri Sketch Card Gallery’ hesabımızda çalışmalarına yer vererek sanatçılarımızın ön plana çıkmasına katkıda bulunuyoruz. Zahiri Sketch Card sanatçılarımız eserlerini kişisel olarak veya bizimle işbirliği yaparak satışa açabiliyor. Deneme amaçlı açtığımız 10 adet set ilk gün tükendi. Mart ayında ise tekrar satışa açacağız. Uzun vadede ise projemizi yurtdışında olan formata taşımayı planlıyoruz. Topps, Upper Deck ve Cryptozoic ile çalışan sketch card sanatçısı Görkem Demir’e de konuyla ilgili verdiği detaylı bilgi için teşekkür ederim :)

IMG_20190220_111433_300

Sertifikalı Zahiri Sketch Card’lar

IMG_20190213_194233_811

Sertifikalı Zahiri Sketch Card’lar

İlk defa bu röportajda Çizgiroman.com takipçilerine açıklamak isteyeceğiniz bir gelişme var mı?

Karanlık İstila ile birlikte yerli fasikül koleksiyonculuğunu da gündeme taşıyacak bir sürprizimiz olacak.

Sizi sosyal medyadan takip eden biri olarak Emre ve Emrah Çıldır kardeşlerin farklı çizgi romanlara ilgilerini gözlemliyorum. Dolayısıyla zor bir soru olacak ama sizce DC mi Marvel mı?

Emrah muhtemelen düşünmeden DC diye yanıt verecektir. Ben biraz kaçak güreşiyorum. Kaliteli sanat ekibinden çıkan işleri yayın evi gözetmeksizin takip ediyorum. Rebirth başladığında Marvel çok kötü bir performans çiziyordu. O yüzden o dönem DC ağırlıklı aboneliklerim vardı. Şimdi ise Marvel oldukça sıkı işlere imza atıyor. Favori karakterlerimden bakış açım ortaya çıkıyor zaten 😀 Superman, Hulk, Gambit, Spawn öncelikli olmak üzere Batman, Spider-man :)

İyi çalışmalar dileriz. Kolay gelsin :)

Zaman ayıran sizlere ve okurlarınıza çok teşekkür ederiz :)

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünlüler
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Ünlüler

emperor

İmparator Palpatine de Star Wars: The Rise Of Skywalker Filminde Olacak!

Must13 Nisan 2019
Stan-Lee-and-Avengers-Infinity-War-Background

Stan Lee’yi Son Kez Avengers: Endgame’de Göreceğiz

Orkan8 Nisan 2019
tobey-maguire-spider-man

Tobey Maguire, Süper Kahraman Rolüyle Beyaz Perdeye Dönmeye Sıcak Bakıyor!

Orkan5 Nisan 2019
img_2942.jpg

Çizgiroman Yeni Yazarlarını Arıyor!

Emre Türkoğlu23 Şubat 2019
jason-momoa-drax-art

Jason Momoa Paylaşılan Konsept Çalışmalarında Drax!

Arif Emre10 Ocak 2019
yıjghkıgh

Neden Yeni Bir Cem Yılmaz Çıkmaz?

Arif Emre31 Aralık 2018
Kevin-Feige-SF-e1494940222224

Kevin Feige Disney+’daki Marvel Dizileri Hakkında Konuştu!

Arif Emre31 Aralık 2018
venom

Venom’un Yaratıcısı Filmin Neden Beğenilmediğini Açıkladı!

Arif Emre23 Aralık 2018
aXauvMO

MCU’da Doctor Doom’u Canlandırabilecek 5 Oyuncu!

Arif Emre2 Aralık 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.