İnceleme

Yerli Animasyon Boerue’nün Yaratıcı Ekibi Sorularımızı Yanıtladı!

Yerli Animasyon Boerue’nün Yaratıcı Ekibi Sorularımızı Yanıtladı!
Bartu Yılmazer

Eğer internet alemiyle aranız iyiyse son zamanlarda herkesin övdüğü bir yapım olduğunu duymuşsunuzdur: Boerue. Yerli animasyon piyasasının çıkardığı en başarılı işlerden olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Boerue, alıştığımızın aksine kaynağını bize yabancı kültürlerden değil bizzat Türk/Moğol mitolojisinden alıyor. Mitolojinin yanı sıra fantastik ögeleri de harmanlayan animasyon daha şimdiden herkesi heyecanlandırmayı başarmış durumda. Biz de bu projeye daha fazla kayıtsız kalamayarak Boeure’nün arkasındaki ekiple animasyonun son durumunu, başlattıkları yardım kampanyasını ve çok daha fazlasını konuştuk. Cizgiroman ekibinin, başta Boerue olmak üzere bu tarz projeleri sonuna kadar desteklediğini bir kez daha hatırlatırken sizlere iyi okumalar dileriz.

12919388_613168695506066_799531885_o

Öncelike röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İsterseniz sizleri tanıyalım, Mayana ekibi kaç kişidir ve projede kimler görev alıyor?

Ana ekip beş kişiden oluşuyor. Mercan Aytuna yazarımız, Ece Palaz yönetmenimiz; Caner Uyanık, Şant Mengüçek, Ömer Faruk Şimşek ise Studio Mouette olarak konsept tasarım ve çizer kadromuz. Ancak proje seslendirme, müzik, sosyal medya, ses tasarım ve prodüksiyon alanlarında çalışan bir çok arkadaşımızı barındırıyor.

Bir animasyon dizisi yapma fikri nasıl ortaya çıktı ve konu olarak Orta Asya’yı seçmenizin nedenleri nelerdir?

Ekip olarak animasyon, anime, çizgi film, çizgi roman ve manga tutkunuyuz. Bunlarla büyüdük, hayal ettik. Genç sinemacılar olarak böyle bir proje yapmayı hep istedik. Uygun zaman ve olanakları şimdi bulduk. Fantazya bizim ilgi alanımız, bir mitoloji olacaksa bizden bir mitoloji olmalı dedik ve Orta Asya fikri de buradan doğdu.

Diziden önce Türk mitolojisiyle alakalı ne gibi araştırmalar yaptınız?

Mercan aynı zamanda yazar, 10 yılı aşkın bir süredir bu konuda araştırma yapıyor. Ama proje sürecinde akademik danışmanlarımız olacak.

m1280

Yunan ve İskandinav mitolojileri çok popülerken Türk/Moğol mitolojisi fazla bilinmiyor. Bu durumu değiştirebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Bunu bir misyon olarak edinmedik ama isteğimiz bu yönde. Biz değiştiremesek bile bu yolda güçlü bir adım atmış olacağımıza inanıyoruz.

Türk mitolojisinin diğer mitolojilere göre ne gibi farkları olduğunu keşfettiniz?

Türk mitolojisi bir hayatta kalma kılavuzu aslında. Hastalanmamak için nele yapmalıyız, doğayı tüketmeden nasıl yaşamalıyız gibi kuralları içeriyor. Birçok mitoloji, siyasi ve yönetimsel kurallar koyarken Türk mitolojisinde hamilelere nasıl davranılması gerektiğinden, nasıl beslenilmesi gerektiğine kadar bilgiler bulunuyor. Hayatın içinden bir mitoloji.

Boerue’nun konusunu ve karakterleri bize kısaca tanıtabilir misiniz?

Baş karakterimiz Duman hanlıktaki en iyi Element Avcısı ayrıca kendisi bir kimyager. En büyük amacı element koleksiyonunu tamamlayıp hayranı olduğu Opaz Bey’in çırağı olmak. Hanlıkta maden yataklarını buluyor ve doğada bileşik olarak bulunan elementleri saflaştırmaya çalışıyor.

Bars ise çok büyük bir şaman olan Kam Ana’nın çırağı ama henüz tam bir şaman değil.

Bir diğer karakterimiz ise Pamir. Kendisi bir astronom; yıldız haritaları çıkarıp gökyüzü gözlemi yapıyor.

Kader ağlarını örüyor ve bu üçlünün yolu harika bir macera yaşamak için kesişiyor.

Birlikte Han ve Hatunu vahşi bir savaştan vazgeçirmeye çalışıyorlar.

 

 

12650905_949436388468656_9191531925235780294_n

Mitoloji temelli bir dizi yapmanın ne gibi zorlukları bulunuyor?

Özellikle Türk mitolojisi için araştırmalar çok yetersiz; akademik bir saha araştırması yapılmayalı bile uzun zaman olmuş. Bu araştırmayı yapmak isteyen akademisyenlere de yeterli destek sağlanmıyor. Dolayısıyla bizim gibi yaratıcı ekipler de kaynak ve referans bulmakta zorlanıyor.  Neredeyse Türk mitolojisi, dilden dile anlatılan masallar ve öykülerle yaşatılıyor.

Kickstarter’da bir kampanya başlattınız, şu ana kadar ne kadar bağış toplandı ve hedefiniz nedir?

Şu ana kadar hedef tutarın %16’sını toplayabildik. Hedefimiz 3 bölüm için 85 bin dolar. Bu para projenin gerçekleşmesi için olan minimum tutar. Bu miktarın nasıl kullanılacağını Kickstarter sayfamızda daha detaylı olarak anlatmaya çalıştık.

Yardımda bulunmak isteyen okurlarımız için nasıl bağış yapılabileceğini anlatır mısınız?

İnternet sitemiz www.boerue.com ‘da tüm açıklamalarımız Türkçe olarak mevcut. Buradan kampanyanın yürütüldüğü Kickstarter sayfamıza yönlendirme de var. Destek olmak isteyenler için 1 dolardan 10 bin dolara kadar bağış seçenekleri var. Karşılığında da güzel hediyeler veriyoruz. Bunun içine gerçek bir şaman davulu da dahil.

Destek miktarından çok destekçi sayısı bizim için çok değerli. Tek yapmaları gereken Kickstarter’a üye olup kredi kartları ile bağış yapmak.

Kickstarter, proje hedefine ulaşmadığı sürece kimseden bu parayı almıyor. Bu notu da ekleyelim.

Daha çok destekçiye ulaşmamız için her türlü paylaşım, etkinlik ve röportaj bizim için çok önemli. cizgiroman.com ‘a da bize fırsat tanıdığı için teşekkür ediyoruz :)

kamana

Asıl biz teşekkür ederiz, böyle projeleri desteklemekten onur duyuyoruz. Peki, Boerue’nün bir bölüm uzunluğu ne kadar ve diziyi kaç sezon devam ettirmeyi planlıyorsunuz?

Bir bölüm 20 dakika olacak. İlk sezonu 10 bölüm olarak planladık. Gelecek sezonların bölüm sayısı net olmamakla birlikte toplamda 3 sezon düşünüyoruz.

Ayrıca aralarda çizgi roman olarak da yan hikayeler ve ek bölümler olacak.

Son olarak, ileride Boerue’yü film olarak da görebilecek miyiz?

Şimdilik keyifli bir hayal bile olsa da 3 sezon sonrasında asıl finali uzun metraj olarak yapmak istiyoruz.

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Pingback: Çizgi Roman İncelemesi: Â'mâk-ı Hayal - Çizgi Roman

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme
Bartu Yılmazer

Cizgiroman.com Genel Yayın Yönetmeni

Daha Fazla İnceleme

521755452

KURSK İnceleme

Baha Tan Oral10 Kasım 2018
hellsign

HellSign İnceleme

Baha Tan Oral10 Kasım 2018
image

Call of Cthulhu İnceleme

Baha Tan Oral9 Kasım 2018
WhatsApp Image 2018-10-12 at 18.26.40

Maniac Bir Dizi!

Baha Tan Oral6 Kasım 2018
1707795_1920x1080

Cumhuriyetimizin Işığında Çizgi Roman Okuru ve Geek Olmak

Engin Topaloğlu29 Ekim 2018
WorldWar3_KeyArt_2k_logo-2060x1161

World War 3 İnceleme

Baha Tan Oral25 Ekim 2018
soulcalibur-vi-8s-1920x1080

Soulcalibur VI İnceleme

Baha Tan Oral19 Ekim 2018
Venom-Movie-Netflix-Farmers-Insurance-Parody

Kahramanın Venom Değil Tom Hardy Olduğu Film – Venom İnceleme

Bulut Şimşek7 Ekim 2018
rabstol_net_captain_america_07

Captain America’ya Veda… Teşekkürler Chris Evans!

Bulut Şimşek5 Ekim 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.