Kitap

Yabani Dergi Kurucusu Devrim Kunter Sorularımızı Yanıtladı!

Yabani Dergi Kurucusu Devrim Kunter Sorularımızı Yanıtladı!
Orkan

Nasılsınız?

İyidir, uğraşıyoruz. Ankara’ya ziyarete geldim. Bugün E-Gameshow’da yarın da Devr-i Alem’de panel gibi bir şeyler yapacağım.

Yoğunsunuz yani?

Evet, yoğunum. İstanbul’a da dönünce resim sergimiz var Yabani ile ilgili, onunla uğraşacağım Pazartesi. Biraz yoğun bir dönem.

Peki katılım nasıl, ilgi görüyor mu bari?

Buradaki etkinliklere henüz başlamadık ama çizgi romanla uğraşınca çok büyük hayallerle başlamamak doğru olur. Katılım normale göre iyi gözüküyor şu an için.

Son sayı nasıl bir sayı, ne anlatabilirsiniz son sayı hakkında?

Son sayıda birtakım değişiklikler yaptık. Kuşe kağıda geçip fiyatı yükselttik çünkü satış adetine göre düşük fiyatlarla yayını sürdürmemiz pek mümkün gözükmüyordu. Tabii, böyle yapınca da okuyucu adeti düşecekti bunu biliyorduk. Öte yandan Migros da çıkarma kararı aldı falan, onların da etkisi oldu dolayısıyla son sayı dergi yayını olarak Yabani’nin son sayısı oldu ama bir toplama albümü veya çizgi roman albümleri şeklinde Yabani’yi devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Gelecek için aklınızda bir plan proje var mı bu yıllık plan olayı dışında?

Şu an için yok aslında. İki tane yarım kalmış serim oldu onları oturup bitirmem lazım.

Türkiye’deki çizgi roman çizerliği mesleği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu an için tam olarak bir meslek aşamasına getiremedik. Türkiye’de bu öyle bir şey değil. Bu iş zaten bir anda olabilecek bir şey de değil. Uzun dönem Türkiye’de çizgi roman üretilmesi kesilmişti. En son 2000’lerde Karabasan çıkmıştı Yıldıray’la Hakan’ın, ondan beridir 10 yıllık 12 yıllık bir kesinti var. Sonra işte tekrardan benimle birlikte pek çok arkadaş da başladı. Şimdi yeni bir Türk çizgi romanından bahsedebiliriz. Yabani dergisinin de oluşturduğu 500 sayfalık bir külliyat var sonuçta. Bu tür üretimler devam ettikçe, insanlar bu tür şeyleri hem üretip tüketmeye başladıkça olacak. Çünkü yaptığınız şey her zaman bir alt kuşağa hitap ediyor. Onların büyüyerek gelmesi ve yeni şeyler üretmesi gerekiyor. Bu uzun süreç sonunda ancak bir Türk çizgi romanından bahsedebiliriz. Şu an için böyle bir şeyden bahsetmek için erken.

Bu işlerle uğraşmayı hedefleyen insanlar için bir tavsiyeniz var mı?

Bu işlerle uğraşmak isteyenlere ilk tavsiyem, yapılan işlerin internette paylaşılması üzerine. Ücretsiz, açık olarak çizgi romanın, hikayenin belirli bir kısmını vermek veya kısa hikayeler yazmak, dünyasıyla, evreniyle ilgili. Çünkü insan kendi yaptığı şeyi genellikle çok beğeniyor bu herkesin yaptığı bir şey. Eşinize dostunuza gösteriyorsunuz, onlar da beğeniyor haliyle. Dolayısıyla internet güzel bir test ortamı, “Başka insanlar ne düşünüyor?, “Ne görüyor?”, “Neyi beğeniyor neyi beğenmiyorlar?”. Tek bir kişi bir şeyi kötülüyorsa çok önemli değil ama, dört beş farklı insan bir şeye kafalarını taktıysa o elden geçirmeniz gereken bir şeydir. Dolayısıyla internet üzerinden yayımlamak en büyük avantaj bence. İlk başlangıç oradan olmalı ve oradan alınan tepkilere göre yapılan iş devam ettirilmeli.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Zor sordun şimdi. Üretmek isteyenlere yine biraz tavsiye vermem gerekirse, bol bol okusunlar bol bol klasik edebiyat da çizgi roman da okusunlar. Farklı farklı şeylerden, tiyatrodur, sinemadır, bilgisayar oyunudur, bunların da hikayesinden de görselinden de beslensinler. Çünkü aslında sanatla uğraşıyorsanız bu tek alanlık, basit bir şey değil, komplike bir şey ve bir sürü farklı alandan beslenip onları harmanlayarak yeni bir şey üretebilirsiniz. Mesela ben çizgi roman yapmak istiyorum ama hiç çizgi roman okumadım diyor. Bu çok abes bir örnek böyle bir şey olamaz. Çizgi roman üretmek istiyorsanız hem çizgi roman okuyacaksınız hem kitap okuyacaksınız hem film izleyeceksiniz yani sanatın diğer tüm kollarıyla bir dirsek temasında olacaksınız ki ortaya koyduğunuz şey de güzel bir sanat eseri olsun. Kendinizi ne kadar çok beslerseniz o kadar iyi sonuç alırsınız. Şöyle düşünün: Bir adam bir kitap okursa ömrü boyunca, bir kitap yazmaya çalıştığında yazdığı kitap o okuduğu kitaba benzeyecektir. Öyle olmasın. Bir sürü şey okuyun ve yaptığınız şey hiçbirine benzemesin.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap

Daha Fazla Kitap

maxresdefault

Jean-Christophe Grangé’dan Kongo’ya Ağıt’ı Mürekkebi Kurumadan Okuyup Yorumladık, Lontano Devam Ediyor!

Tsfhfizban15 Temmuz 2017
Dan Brown, scrittore statunitense, autore dei bestseller "Il codice da Vinci" e "Angeli e Demoni". Ritratti scattati a Firenze all'interno della Biblioteca Medicea. 

© PHTOGRAPHER GUIDO GUA' - all rights reserved

Dan Brown’ın Yeni Kitabı Origin’den İlk Kapak Görücüye Çıktı!

Tsfhfizban8 Temmuz 2017
e5f5707146806b3729897b394e69b105

Tek Hayali Karikatürist Olmak Olan Bir Gencin Çabaları: Ersin Karabulut’un Amatör’ünü İnceliyoruz!

Engin Topaloğlu28 Haziran 2017
6

Heyecanla Beklediğimiz İstanbul Kitap Fuarı’nın Bu Yılki Onur Yazarı ve Teması Açıklandı!

Bartu Yılmazer15 Haziran 2017
FILE - This Oct. 16, 2012 file photo shows author J.K. Rowling at an appearance to promote her latest book "The Casual Vacancy," at The David H. Koch Theater in New York. (Photo by Dan Hallman/Invision/AP, File)

J.K Rowling Özür Diledi!

Eser Yeşim2 Mayıs 2017
1

Uluslararası CNR Kitap Fuarı Kapılarını Açtı!

Bartu Yılmazer24 Şubat 2017
İKİYE BÖLÜNEN VİKONT

Italo Calvino – İkiye Bölünen Vikont Kitap İncelemesi: Dr. Jekyll ve Bay Hyde Tadında Mı?

Münevver11 Şubat 2017
Screenshot_2017-02-08-18-37-38-1

Nefes Kesen Yazar Josh Malerman’dan Yeni Kitap Yolda!

Münevver8 Şubat 2017
1

14 Şubat İçin Hediye Mi Arıyorsunuz? ”Aşkın Karanlık Yüzü” Satışa Çıktı!

Bartu Yılmazer3 Şubat 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.