Çizgi Roman

BAYRAKLARI ASIYORUZ: X-Men Red #1

BAYRAKLARI ASIYORUZ: X-Men Red #1
Bojeunx

YAZI İLERLEYEN CÜMLELERİNDE SPOILER İÇERİR.
Yerli çizerlerimizden Mahmud Asrar’ın çizimlerini üstlendiği ve Injustice serilerinden tanıdığımız Tom Taylor’un yazarı olduğu X-Men Red uzun zaman önce duyrulmuştu. Geçtiğimiz ay içinde yayınlanan ilk sayı hakkında söylenecek neler var gelin bir bakalım.
Öncelikle genelde solo karakter serilerini çizmiş Mahmud Asrar’a küçük bir ön yargıyla bakıyordum, çünkü X-Men dediğimizde aklımıza bir takım, daha doğrusu bir aile geliyor. Elbette çizdiği seriler arasında takım serileri mevcut (Bakınız: Henüz çevrilmemiş olan All-New X-Men Cilt 6), ama genel olarak kendisi tek karakterler çizen bir çizerdi ve gerçekten başarılıydı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Asrar, bu seride de, birden fazla karakterin altından kalkmayı başarmış.
Asrar ile söylenebilecek şeylerden bir diğeri de karakterlerin sadece süper güçlü yanlarını değil, aynı zamanda insanı yanlarını da çizimlerde çok güzel yansıtabildiği. Mesela, yıkıcı bir güç olan Jean Grey’i, bu seride daha insani bir çaba içinde görüyoruz ve Asrar işini gerçekten güzel yapıyor.
Tom Taylor’ın ise yazar olarak aşağı kalır yanı yok. Injustice evreninde, özellikle Injustice 2 çizgi romanlarında arka planda, hatta alakasız kalan karakterleri bile bir şekilde diğer karakterler ile iletişim içine sokarak, bütün hikayeyi güzel bir şekilde harmanlama yeteneğine sahip bir yazar kendisi. Taylor ile ilgili bir diğer şey ise, laf cambazlığını çok güzel yapması, yani kelimeleri çok akıllıca kullanan bir yazar olması. Cümlelerinin arasında easter egg arayabilirsiniz desem, yalan olmaz. Bu nedenlerden ötürü Taylor, bir X-Men serisi yazacağı için çok heyecanlıydım, çünkü yazının erken cümlelerinde de belirttiğim gibi, X-Men bir aile ve Taylor karakter etkileşimlerini mükemmel yansıtabilen biri.
Seride ikili arasında mükemmel bir harmoni çıkmış ortaya.
Sayıya gelecek olursak:
X-Men Red, Charles Xavier’in olmadığı, daha doğrusu, ölü olduğu bir evren. X-Men Gold, X-Men Blue takımlarından sonra ortaya çıkan X-Men Red takımında, Jean Grey liderliği üstleniyor. Phoenix gücü artık Jean Grey’i terk etmiş, Jean Grey güçlerini kontrol edebiliyor ve oldukça aklı başında bir mutant konumunda. Kendisini takım lideri olarak görüyoruz.
Yine insanların mutantlarla savaş içerisinde olduğu bir dönemde geçiyor Red serisi. Ama bu mutant nefreti öyle bir seviyeye ulaşmış ki, bir anne, kendi öz çocuğu sırf mutant diye ona silah doğrultabiliyor.
X-Men renk serileriyle ilgili genelde güzel olan şey şu, tanımadığımız mutantları da daha iyi tanıma şansı ediniyoruz. Takımda ismini bilmediğiniz mutantlar olduğuna eminim ve bunun, Marvel tarafından yapılmış güzel bir hamle olduğunu düşünüyorum.
Red takımı; Namor, Jean Grey, Nightcrawler, Trinary, Wolverine (X-23), Honey Badger ve Gentle olmak üzere yedi kişiden oluşuyor. Bu yedili, zor durumda olan mutantlara yardım ederken, aynı zamanda Jean Grey, politikal bir plan ile geliyor.

Normalde Avengers takımıyla karşı karşıya olan mutantları görmüyoruz. Bu takımda Jean Grey, ilk başta Türkiye’den (AS BAYRAKLARI AS AS AS!), daha sonrasında Wakanda’ya giderek Black Panther’den yardım istiyor. Bunun ardından Atlantis’e gidip Namor’dan yardım alan Grey, politikal bir oturum sırasında bu ülkelerin desteğini almayı başarıyor. Ama her X-Men serisi klişesi gibi (Yakın zamanda The Gifted dizisinden de gördüğümüz bir klişe), UK elçisinin ölmesiyle, suç Jean Grey’in ve mutantların üstüne kalıyor. Böylece mutantlar ve insanlar arasındaki savaş daha da kızışmış bir hal alacak. Zaten sayının sonlarına doğru da bunun ipuçlarını verdiler.
Bu ay çıkacak olan X-Men Red #2’yi heyecanla bekliyoruz. Konusu ilginizi çektiyse seriye abonelik açtırmak için henüz geç değil!
X-Men sevenlere duyrulur ve kesinlikle önerilir.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çizgi Roman

Photograph-32-3

Sentry: Unutulan Kahraman Geri Döndü!

Emre7 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Emre27 Aralık 2018
gplus4753490184038241954

Sonsuzluk Eldivenini Daha Önce Kullanmış 6 Marvel Karakteri!

Emre12 Aralık 2018
starlight-header1

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi

Engin Topaloğlu10 Aralık 2018
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Emre8 Aralık 2018
cats

Daredevil Artık Marvel’ın Yeni Heimdall’ı! // War of The Realms

Emre6 Aralık 2018
brie-la

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?

Eren Ipeker4 Aralık 2018
26

Old Man Hawkeye İnceleme: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre3 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.