Çizgi Roman

Wonder Woman’ın En Büyük Savaşlarını Sizler İçin İnceledik! [Kısım 1/2]

Wonder Woman’ın En Büyük Savaşlarını Sizler İçin İnceledik! [Kısım 1/2]
Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Bu yazımızda Yapı Kredi Yayınları tarafından bizlere sunulan Wonder Woman-En Büyük Savaşları cildini inceleyeceğiz. Bu ciltte Wonder Woman için yazılan-çizilen sayısız hikayeden en iyilerini okuma fırsatı buluyoruz. 1987-2013 arasında yayımlanan 7 hikayeyi okuma imkanı bulduğumuz bu cilt, kapaktaki Wonder Woman-75.Yıl logosundan anladığımız üzere DC Comics tarafından geçtiğimiz haftalarda vizyona giren Wonder Woman filmine özel olarak basılmış. Yapı Kredi Yayınları’na da bu koleksiyon niteliği taşıyan cildi hızlıca ülkemize kazandırdığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Wonder Woman-En Büyük Savaşları, bir YKY klasiği olarak orijinal çizgi roman boyutuna sahip, 168 sayfalık ve 30 TL’lik etiket fiyatına sahip kaliteli bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Eserin çeviri ayağında Anıl Bilge çevirmenlik, Burcu Uğuz editörlük, Hazal Bilgen düzelti işlerini üstleniyor. Sonuç olarak bize de bu enfes eseri okumak kalıyor.

WW75_Marquee_02_58095ccde2d2f5.22423561

Bu özel 7 hikayenin isimleri sırasıyla şu şekilde:

-Güç Oyunu

-Gecenin Ormanında

-Taşlaşmış: Son Bölüm

-Kurban: Dördüncü Bölüm

-Kargalar Sürüsü: İkinci Bölüm/Yüzleşme

-Justice League: Üçüncü Bölüm

-Bir Tanrının Yıkılışı

İlk Hikaye: Güç Oyunu (1987)

Eğer vizyonda olan Wonder Woman filmini izlediyseniz bu hikayedeki kötü adama hiç şaşırmayacaksınız. Ares, insanları kontrol altına alarak bir Amerika-Sovyet Rusya savaşı hedeflemektedir. Wonder Woman da önce etki altındaki insanları ardından asıl düşman Ares’i yenmeye ant içmiştir. Lakin günümüz hikayelerinde ve filmlerinde işlenen sert savaşçı imajını ne yazık ki bu hikayede göremiyoruz. İnsan arkadaşlarının yardımıyla engelleri aşan aile kızı Diana’nın öyküsünü burada görüyoruz desem pek de abartmış sayılmam. Lakin bu durum hikayemizin zayıf olduğunu kesinlikle göstermiyor. En sonunda Ares ile birebir mücadele etmek zorunda kalan savaşçı prenses Diana’nın insanlık ve Olimpos Tanrıları için umutsuzluk baş gösterdiğinde nasıl bir ışık olabileceğini net bir şekilde görebiliyoruz. Ares’in temel alındığı bu kısa sayı (30 sayfa) bizlere çok hoş gelse de hikayeyi zayıflatan bir unsur olarak Wonder Woman imajı dışında bir de çizimler var. Çizimlerin o tarihlerde gayet kaliteli olduğunu ve anlatım tekniği olarak amacına ulaştığını belirtsek de 2017 çizim teknikleri ile yüksek bir kalite farkı mevcut. Ayrıca kişisel olarak bu nostaljik çizim tarzını oldukça beğendim. Ayrıca bu cildin en önemli özelliklerinden birinin de kuşaktan kuşağa çizim tekniklerinin farklılığını net bir şekilde görmemiz olduğunu belirtelim.

Wonder_Woman_Vol_2_6

İkinci Hikaye: Gecenin Ormanında (1997)

Yer yer geçmiş zaman ve rüyalar aleminin kullanıldığı bu kısa hikayemiz belli ki periyot halinde giden bir hikayenin son sayısı. Bağlantılı bir hikaye oluşunun eksikliğini bir nebze hissetsek de genel konsepti anlamak zor olmadı. Wonder Woman, Cheetah’yı (İnsan formundaki adı ile Barbara Minevra) yapmış olduğu saldırılardan ötürü engellemek istiyor. Ancak bunu yaparken açıklanamaz bir nedenden dolayı eli parçalanıyor ve git gide kile dönüşüyor. Hikayemiz bu sorunu bir sonraki sayının odak noktası yapmak istediğinden yalnızca merak içinde mevcut mücadeleye odaklanabiliyoruz. Diğer bir ayrıntı ise bir önceki hikayede olduğu gibi yanında bir ekip arkadaşı oluşu. Belli ki Wonder Woman bu sefer daha sert ama bireysel hikayelerini henüz göremiyoruz. Bu iki hikayenin eksikliğini ise finali yalnız konuşma odaklı sonuca ulaştırma olarak tarif etmemiz de mümkün (Okuyunca göreceksiniz.)

 

Üçüncü Hikaye: Taşlaşmış/Son Bölüm (2005)

Bu hikayemizde Athena ve Posedion arasında büyük bir savaş olduğunu görüyoruz. Bunun sonucunda Ares’in hakemliğinde Wonder Woman ve Poseidon’un sevdiceği yılan saçlı Medusa karşı karşıya geliyor. Bu mücadele canlı yayın olarak dünya kanallarında yer alıyor. Wonder Woman’ın bu mücadeleyi hem kendisi hem de Athena için kazanması gerekiyor. Bunu da gözleri bağlı şekilde yapması gerekecek.

Hikaye, bende önceki sayıları bilme gerekliliği hissettirmedi (Belki de buna dikkat ederek bu 7 hikayeyi seçmiş olabilirler.). Ayrıca hikayenin işlenişi, WW ile Medusa arasında sözlü ve aktif mücadele oldukça hoşuma gitti. Genel olarak çizimlerin günümüz kalitesine yaklaşması, hikayenin yüzeysel olmaması, kurgusunun hoş olması dikkatimi çekti. 5cc092db24779f25d2781acf3158a0e3

NOT: İncelememin uzunluğu sebebiyle Wonder Woman’ın en büyük savaşlarına kaldığım yerden ikinci yazımda devam edeceğim. İlk 3 hikaye hakkında düşüncelerinizi yoruma yazabilirsiniz. Devamı yakında cizgiroman.com‘da olacak :)

 

 

 

Çizgi Roman
Engin Topaloğlu
@engint21

Mühendis adayı. Çizgi roman tutkunu. Şair,yazar ve türevleri...

Daha Fazla Çizgi Roman

venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
26

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre2 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.