Marvel

Villain Tanıtımları # 5: Vulture

Villain Tanıtımları # 5: Vulture
Carnage86

Kimdir?

Stan Lee ve Steve Ditko tarafından 1963’te yaratılan Marvel Comics villainıdır. Aynı isimde Terrible Trio üyesi bir DC karakteri de bulunmaktadır.

Karakter Geçmişi

Vulture

 

Ailesini genç yaşta kaybeden elektronik mühendisi Adrian Toomes, George Bestman ile iş ortağıydı. Bestman’in zimmetine para geçirdiğini öğrenen Toomes Bestman ile yüzleşirken yeni keşfettiği ve uçma kabiliyeti veren elektromanyetik koşum takımları üzerinde çalışırken maruz kaldığı radyasyonun kendisine insanüstü güç verdiğini keşfetti ve kendine Vulture(Akbaba) adını vererek suç kariyerine başladı.

Genç ve tecrübesiz (Amazing Spider-Man #2) Spider-Man ilk karşılaşmalarında Vulture’ı durdurmayı başaramasa da sonrasında icat ettiği anti-manyetik evirici ile kanatlarını etkisiz hale getirerek rakibini alt etti.

Hapishaneden kaçan ve kostümünü Spider-Man’in cihazından etkilenmeyecek şekilde modifiye eden Vulture Daily Bugle’a saldırdı ve Spider-Man tarafından durduruldu.

Doctor Octopus tarafından kurulan Sinister Six’te yer aldı ve Spider-Man ile tekrar karşılaştı. Spider-Man ağ atıcılarını kaybetmesine rağmen Vulture’ı yendi.

Vulture

Hapishanede Blackie Drago tarafından düzenlenen bir kazada yaralanan ve ölmek üzere olduğunu düşünen Toomes, Blackie Drago’ya Spider-Man’i öldüreceğine dair söz vermesi karşılığında yedek kanatlarını nerede sakladığını söyledi. Drago kaçarken kaza gibi görünen şeyin Toomes’un konuşmasını sağlamak için kendi tarafından yaratıldığını söyledi. Sonrasında Spider-Man ile karşılaştı ve hapse geri döndü.

Yeniden yarattığı kanatlarıyla hapisten kaçmasına yardımcı olduğu Drago’nun karşısına çıkan Adrian Toomes gerçek Vulture’ın kendisi olduğunu ispatladı ve sonrasında Spider-Man tarafından yakalandı.

Toomes hapisteyken Profesör Clifton Shallot uzmanı olduğu bio-mutasyon teknikleri yardımıyla Toomes’un icat ettiği kanatları vücuduna ekleyerek kendini Vulture’a dönüştürdü. İşlediği cinayete tanık olan Mary Jane Watson’a saldırdıktan sonra Spider-Man’e karşı kaybetti.

Vulture

Toomes’un hapishane arkadaşları tasarımlarını çalarak kendilerine Vulturions adı verilen bir grup kurdular. Toomes duruma öfkelendi ve kendi adını lekeleyen grup üyelerini öldürmeye çalıştı ama Spider-Man’in müdahalesiyle başarısız oldu.

Sağlık durumu kötüleşen ve bunalıma giren Toomes, klinikte May Parker’ın sevgilisi Nathan Lubensky ile tanıştı.  Bir süre sonra suç kariyerine geri dönen ve Wilson Fisk tarafından bir gazino liderine öldürmek üzere kiralanan Vulture olay yerine Doctor Octopus’un kurduğu yeni Sinister Six ve Spider-Man’in dahil olması üzerine kaçabilmek için yaşlı bir adamı rehin aldı. Olayın şokuna dayanamayıp kalp krizi geçiren kişinin Nathan olduğunu daha sonra öğrendi. Bir süre sonra kansere yakalandığını öğrendi ve günahlarından dolayı pişmanlık duyarak May Parker’dan bağışlanma diledi. Düşmanını evde yengesi ile konuşurken gören Peter Parker Vulture’a saldırdı ve rehin alınmış gibi yaparak gizli sığınağının yerini keşfederek Spider-Man olarak Vulture’ı mağlup etti.

Harry Osborn ve Chameleon tarafından Peter Parker’ı psikolojik olarak yıpratmak amacıyla kurulan bir komploya karışması Vulture’ın hayatını kurtardı. Peter Parker’ın anne babası kılığına giren şekil değiştirme yeteneğine sahip yapay yaşam formları ile karşılaşan Vulture Mary Parker androidinin yaşam enerjisini emerek hem kanserini tedavi etti hem de gençliğine geri kavuştu. Ancak daha sonra David Kalen’in dokunuşuyla tekrar yaşlı haline geri döndü.

Vulture Life Theft

2004 yılında yayınlanan Identity Disc isimli Marvel öyküsünde Tristam Silver adındaki karakter Deadpool, Bullseye, Juggernaut, Sandman, Sabretooth ve Vulture’ı kiralayarak tüm Marvel kahramanlarının özel hayatını içeren bilgilerin bulunduğu kayıtları çalmaya çalıştı. Öykünün sonunda aslında tüm işin arkasındaki ismin çocukluğundan beri babası tarafından görülmeyen S.H.I.E.L.D ajanı Valeria Toomes olduğunu; asıl amacının süper güçlü karakterlerin bilgilerini çalmak değil Adrian Toomes’un kızı olduğu bilgisinin başkaları tarafından öğrenilmesinin önüne geçmek olduğu ortaya çıktı.

Vulture İdentity Disc

Sinistar Six’te dört defa bulunan Vulture Norman Osborn tarafından kurulan Sinister Twelve’de de yer aldı. Spider-Man ve Black Cat Fantastic Four ve bazı Avengers üyelerinin yardımıyla Sinister Twelve’i alt etmeyi başardı.

Vulture’ın yolları Doctor Octopus’un zihni tarafından kontrol edilen yeni Spider-Man(Superior Spider-Man) ile de kesişir. Superior Spider-Man suçu bırakması için Vulture’a rüşvet teklif eder. Vulture Spider-Man’in böyle bir şey yapacağına asla inanmaz ve adamları Superior Spider-Man’e saldırır. Vulture’ın çocukları kullandığını gören ve çocukluğunda nasıl istismar edildiğini hatırlayan Otto Vulture’ı döverek ağır yaralar ve Toomes’un kör olmasına sebep olur. Vulture bunun intikamını almak için Aliastar Smythe ile ortak olur. Smythe’ın yardımıyla görme yetisini geri kazansa da Smythe’ın ölümü ile tekrar kör olur.

Vulture Superior Spider-Man

Spider-Man tarafından zihni kontrol edilmeye başlayan Vulture Superior Six’e katılır ancak sonunda diğer üyeler gibi Otto’nun kontrolünden kurtulur.

Kostümünü geliştiren Adrian Toomes Spider-Man ile son karşılaşmasında kendisini artık Falcon olarak adlandırdığını söylemiştir.

Güçleri, Yetenekleri ve Silahları

Kostümle beraber 350 kg kaldırabilen Vulture’ın kostümündeki anti-graviton jeneratörü sayesinde km/h hızla uçabilmekte ve yaklaşık 350 metre yüksekliğe çıkabilmektedir.

Görüldüğü Diğer Medyalar

*1967’deki Spider-Man dizisinde Blackie Drago Vulture olarak yer aldı.

*1981’deki Spider-Man animasyon serisinde Don Messick tarafından seslendirildi.

*Spider-Man: The Animated Series’de Eddie Albert, devam niteliğindeki Spider-Man Unlimited’da Scott McNeil, Ultimate Spider-Man’de Tom Kenny tarafından seslendirildi.

Vulture Spider-Man:The Animated Series

*Vulture The Amazing Spider-Man vs. The Kingpin, Spider-Man: Return of the Sinister Six, Spider-Man Animated Series, Spider-Man:The Movie, Spider-Man 2 (Nintendo DS versiyonu), Ultimate Spider-Man, Spider-Man: Web of Shadows, Lego Marvel Super Heroes, Spider-Man Unlimited ve Facebook oyunu Marvel: Avengers Alliance oyunlarında yer aldı.

*7 Temmuz 2017’de  Spider-Man’in Marvel Cinematic Universe rebootu Spider-Man: Homecoming’te Tim Burton filmlerinde Batman rolünü oynayan Michael Keaton tarafından canlandırılacaktır.

Vulture Michael Keaton

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marvel

Daha Fazla Marvel

deadpool-2-fragmani-yayinlandi-sdn-01

Deadpool 2 Karakter Analizleri: Deadpool

Bulut Şimşek13 Haziran 2018
maxresdefault

Disney-Fox Anlaşması Riske Girdi: X-Men ve F4 Eve Dönemeyecek Mi?

Bulut Şimşek9 Haziran 2018
3

Legion: David Haller Nihayet Kostümüne Kavuştu!

Bartu Yılmazer7 Haziran 2018
3

Ant-Man and The Wasp: Michelle Pfeiffer’in Kostümüne İlk Bakış!

Bartu Yılmazer6 Haziran 2018
De7AkNBWkAAKXhz

Avengers 4’ün Konsept Fotoğrafları Sızmış Olabilir!

Çağan Acı5 Haziran 2018
images-19

Captain Marvel’ı Dünya’ya Doctor Strange Mi Getirecek?

Barış Çakır3 Haziran 2018
3

Daredevil’ın Yeni Sezonunda Bullseye mı Göreceğiz?

Bartu Yılmazer17 Mayıs 2018
image_f6b205c4

Taika Waititi: “Thor: Ragnarok Filmle ALAKASIZ Esprilerle Doluydu”

Alperen Keser14 Mayıs 2018
2

Avengers 4’da Eski Dostları mı Göreceğiz?

Bartu Yılmazer14 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.