İnceleme

Vampyr İnceleme

Vampyr İnceleme
Baha Tan Oral

Beklediğim oyunlardan birisi daha çıktı: Vampyr.


Focus Home Interactive, multiplayer odaklı oyun yapmayan, hala single player’a destek veren bir şirket, bu yüzden oyunu duyurulduğu günden beri bekliyordum. Heyecanlandığım bir başka nokta ise, Vampyr bir aksiyon macera oyunu olmasına rağmen oyunu Life Is Strange’i yapan ekip yapacaktı. Life Is Strange’in iyi oyun olup olmaması tartışılır fakat hikaye odaklı bir oyunda çalışmış insanların bu projede olması sevindirici bir haberdi.


Vampir mitosunu hemen hemen her mitodan çok severim ve hakkının yendiğini düşünürüm (malum Wattpad hikayeleri.). Oyunda sevdiğim bir diğer özellik ise gotik Londra teması (Bloodborne gördüğüm en güzel atmosferlerdendi.). Vampyr bu atmosferi gerek müziklerle gerek mimari yapılarıyla güzel bir şekilde işlemiş.

vampyr_artwork-02

Bununla da kalmayıp oyuna gayet güzel RPG ögeleri yerleştirmişler gerek skill ağacı, gerek silah çeşitliliği, gerek vampir özel güçleri ile oyun sıkılmamızın önüne geçiyor. Oyunda çift elli silahlar, tek elli silahlar, tüfekler ve ‘’A’’ silahları mevcut. ‘’A’’ silahlarını biraz açıklayayım tek elli silah kuşandığımızda 2. elimize tüfek ya da ‘’A’’ silahı almamız gerekiyor. ‘’A’’ silahlarına çeşitli minik gereçler diyebiliriz. Örneğin stun atan silah düşmanımızın direnç barını düşürdükten sonu onu ısırıp kan emmemize yarıyor; öte yandan diğer bir ‘’A’’ silah, saldırdığımız karakterden can çalmamıza yarıyor. Çift elli silah kuşandığımızda ise 2. elimize bir şey alamıyoruz. Hangi silahı kullanacağınız oyun tarzınıza kalmış bir durum kimi silahlar fazla damage verip yavaş vurmaya dayalıyken kimi silahlar hızlı saldırılar yapıp az damage vermeye yarıyor. Bu silahları sığınağımızda bulunan craft table’ından geliştirebiliyoruz.


Gelelim özel güçlerimize. Özel güçleri geliştirmemiz için sığınağımıza gidip uyumamız gerekiyor. Uyuduğumuzda karşımıza skill ekranımız çıkıyor. Buradan dilerseniz can barınızı, dilerseniz kan barınızı, dilerseniz enerji barınızı artırabiliyorsunuz bunun yanında ise özel güçler var. Özel güçleri yapmamız için kan gerekiyor bir önceki paragrafta belirttiğim gibi kan için ise savaş esnasında insanları ısırmamız gerekiyor. defansif taktiksel ve atak olarak 3 çeşit skillin yanında bir de ultimiz bulunuyor. 2 taktiksel 2 defansif 3 atak skili ve 3 adet ultimiz mevcut. Fakat yanımıza dilediğimiz 3 skill ve 1 ulti alabiliyoruz. Bunlardan hangilerini geliştireceğiniz ve hangilerini yanınıza alacağınız size kalmış.

Vampyr-08

Sizlere oyunu oynarken başıma gelen bir durumu anlatmak istiyorum. Oyunda uyuyarak skill verildiğini unuttum ve uzun bir süre 6 level olarak oyuna devam ettim. EXP’m 9000’i geçmişti fakat ben skilleri vermeyi unuttuğum için oyun boyunca 6 level olarak devam ettim. Eğer sizde oyunda zorluk arıyorsanız benim gibi oynamanızı tavsiye ederim aşırı zor olmasına rağmen hata yapmadan bütün düşmanları alt etmek mümkün. Oyundaki her dövüşten aşırı şekilde zevk aldım… Ta ki level atlayana kadar kendimden 10-15 level yüksek yaratıkları keserken her şey zevkliydi fakat EXP’leri dağıttıktan sonra oyun çok kolay geldi ve bu durum beni bir hayli üzdü.


Hikayeden biraz bahsedecek olursam: Karakterimiz Londra Savaşın’da (Savaşın adının bu olduğundan emin değilim.) doktor olarak görev alıyor. Fakat nedendir bilinmez gözlerini açtığında Londra’yı eskisi gibi bulamaz, hatta kendisi de eskisi gibi değildir. Karakterimiz vampire dönüşmüştür kendisini tutamayan karakterimiz kardeşinin kanını emiyor ve oracıkta kardeşinin ölümüne sebep oluyor. Olayla ise bununla birlikte gelişiyor. Oyun boyunca, bizi kim vampir yaptı? Neden vampir yaptı? Gibi soruların peşinden koşturuyoruz.

Vampyr-11

Oyunda en çok hoşuma giden noktalardan birisi ise 2 düşmanı birbirine düşürmek. Oyunda 3 çeşit düşman mevcut. Yaratıkların ölmesini isteyen kült, vampirler, kurt adamlar. Dilerseniz peşinize bir vampir takıp kültün üzerine giderseniz ikisinin savaşmasını izleyip geriye kalan kişiyi kolaylıkla öldürebilirsiniz.


Oyundaki bir başka güzel nokta ise Boss Fightlar. Oyunda sürüsüyle Boss Fight mevcut. Ve bu Boss’lar çeşitlilik açısından biraz kıt. Boss diye karşımıza çıkan bir tür 10-20 dakika sonra normal bir düşman olarak tekrar karşımıza çıkıyor.


Oyunun tek sıkıntı oyunun mekanikleri (savaş mekaniklerinden bahsetmiyorum.). İtiraf etmem gerek oyun Kickstarter’dan küçük bir grup tarafından yapılmış bir oyun gibi duruyor. Koşma ve yürüme mekanikleri sırıtıyor.

Vampyr-05

Oyun bizden etrafımızı keşfetmemizi ve etrafla etkileşime geçmemizi bekliyor. Etrafta çeşitli yerlere konulmuş silahlar, paralar ve notlar mevcut bunlar zaman zaman karakterimizin işine yararken zaman zaman da Londra’da olan olayları anlamamıza yarıyor. İçinde bulunduğumuz durumu anlamanın bir diğer yolu ise insanlarla konuşmak. Çevredeki insanlarla sadece görev için konuşup ekstralara girmeyebilirsiniz. Öte yandan konuşmaları uzatırsanız içinizde bulunduğunuz durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Kimi zaman ise insanlarla konuşmak konuştuğumuz insanlar arasındaki ilişkileri anlamımızı sağlıyor. Oyunda gördüğümüz her insan ile konuşabiliyor ve sohbet edebiliyoruz. İnsanlarla konuştukça başka insanlar hakkında bilgi alıyoruz. Bu bilgileri edindikçe bilgi edindiğimiz insan ile özel konular konuşmaya başlıyoruz.


Oyun oldukça güzel. Hikayeli oyunlardan hoşlanıyor, multiplayer oyuncusu değilseniz oyunu oynamanızı, bir göz atmanızı tavsiye ederim.

pizap

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

soulcalibur-vi-8s-1920x1080

Soulcalibur VI İnceleme

Baha Tan Oral19 Ekim 2018
Venom-Movie-Netflix-Farmers-Insurance-Parody

Kahramanın Venom Değil Tom Hardy Olduğu Film – Venom İnceleme

Bulut Şimşek7 Ekim 2018
rabstol_net_captain_america_07

Captain America’ya Veda… Teşekkürler Chris Evans!

Bulut Şimşek5 Ekim 2018
Captain America: Civil War

Geç Kalmış Bir Film Analizi – Captain America: Civil War (1. Bölüm)

Bulut Şimşek30 Eylül 2018
maxresdefault

60 Parsecs! İnceleme

Baha Tan Oral23 Eylül 2018
Apocuplypse_Landscape_with_Logos_1920

Coffence İnceleme

Baha Tan Oral16 Eylül 2018
Black-Clover-Quartet-Knights-Logo

Black Clover: Quartet Knights İnceleme

Baha Tan Oral15 Eylül 2018
33C4EFB4-3958-4973-875F-6652E394CDA4

Dizi İncelemesi – Mayans Mc (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018
928A83DF-4A0F-4112-834B-71C2BE0CD832

Dizi İncelemesi – The Purge (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.