Dizi

Türkiye’de Kaliteli Dizi Yapmak: Börü #1 İnceleme

Türkiye’de Kaliteli Dizi Yapmak: Börü #1 İnceleme
Emre Türkoğlu

Çakma zenginlerin dandik aşk hikayelerinden, Ege köylerinden ve 20 yıllık sitcomlardan bıktık. Gerçek bu. Kaliteli bir şeye ihtiyacımız vardı. Alper Çağlar, ülkemizin güzide yönetmen ve yapımcılarından biri. Dağ serisi ile Türk sinemasını yukarıya taşımıştı. Geçen sene Börü dizisini duyurduğunda çok mutlu olmuştum. 1 saatlik mini-dizi tadında olacak ve finalini beyaz perdede yapacak. Murat Arkın, Ahu Türkpençe, Emir Benderlioğlu, Serkan Çayoğlu, ve Ahmet Pınar gibi bir çok usta kadrosuyla çıktı karşımıza Börü.

İncelemesi kolay bir dizi değil çünkü dizinin konusu belli. Askeri ve siyasal bir dizi, Ergenekon Davası gibi konuları barındırıyor. Biz bir geek sitesiyiz ve siyasete girmemiz hoş olmaz.

reina

Geçen senenin en acılı olaylarından Reina katliamıyla başlıyor. İyiler her zaman kazanamaz. “Bazen canavarlar kazanır.” Ardından ekibimizi görüyoruz. Adamlar’dan Yanmış İçinden müziği ile etkileyici giriş yapılıyor. Çatışma sahnesine geldiğimizde ise bir okulda rehineler tutuluyor. Öldürülmüş vali, korkmuş çocuklar ve velileri. Konuşarak ikna etme yöntemine giden Börü timi, rehinenin saldırganlardan silah çalma denemesi sonucu içeri girip fişi çekiyor fakat o esnada bir asker şehit oluyor.

Başlangıç için oldukça aksiyonlu ve duygu yüklü bir sahneydi. Daha baştan tansiyonu yüksek tutmasına rağmen sonradan yavaşlatıp biraz kıvama getiriyorlar. Timin özel hayatlarını da zaman zaman görüyoruz. İşin “çatışma” dışındaki boyutu yani.

comez

Ekibe akademi birincisi Kaya katılıyor. Çömez durumuna düştükten sonra tabi ki onla uğraşılmaya başlıyorlar. Takımla tanıştıktan sonra kaynaşmaya da kolayca başlıyor. Girdiği iddiayı kaybettikten sonra Ayı Murat‘la güreşme şerefine erişiyor. Daha sonra ise İrfan Aladağ‘ın mahkeme olayı var. Gerçekte yaşanan Behçet Oktay cinayetine değiniyorlar. Bu konulara önceden de belirttiğim gibi maalesef giremeyeceğim.

Börü'de Dağ filmi easter egg'i.

 

Börü’de Dağ filmi easter egg’i. (arkadaki poster)

İyi kurgulanmış ve kaliteli sahneler iyi hoş ancak silah sesleri bir garipti. Müzik sesi bazen bastırıyor, alçalıyor, yükseliyor garip şeyler olmuş. Umarım sonraki bölümlerde bunu düzeltmişlerdir

323

Aranan teröristlerinden birini yakalamak için binayı basan Börü ekibi, sivil vatandaşları da korumak zorunda olduğu için zorluk çekiyor. Oldukça güzel çatışma sahneleri sonucunda kötü adamımız Kemal tarafından teslim olmaya ikna ediliyor. Ancak tam yakalayıp, sorguya çekmek üzereyken İçişleri Bakanlığı olaya el atıp, suçluyu kendine alıyor. Daha sonra ise tekrardan hapiste olan İrfan‘ı Behçet ile dikkatli olması konusunda konuşurken görüyoruz.

ol

İlk bölümden ülkemizdeki bir çok diziye kalite farkını gösterdi. Ekip ilerleyen bölümlerde çok daha iyi olacağını iddia ediyor. Gerçek olaylardaki ufak olaylar değiştirilerek (daha çok isim olarak) diziye yansıtılıyor. Türk halkının seveceği bir dizi olabilir ancak yayınladığı gün sebebiyle rakipleriyle reyting savaşında pek bir şansı yok. Bir sonraki bölümün incelemesini ben yazamayabilirim ancak başka yazarlarımızdan mutlaka gelecektir.

 

Yorumları Gör (5)

1 Yorum

 1. doğuş

  7 Mart 2018 at 12:47

  malesef izlenmiyor. reyting sıralamasında en diblerde

  • Akın İşleyen

   Akın İşleyen

   8 Mart 2018 at 18:23

   O kadar da diplerde değil ilk bölüm sıralamada 6. idi

 2. Inhuman

  7 Mart 2018 at 16:20

  Türk dizileri çok kalitesiz.Bir an ümitlendim hemen bakayım.Kısa olması çok iyi öncelikle…

  • Inhuman

   7 Mart 2018 at 17:07

   45 dk sonra gelen edit: Bu dizi olmuş… Hattâ dizi değil bu, gerçek olaylara dayandırılmış çok güzel ve an an duygulandıran bir canlandırma.

 3. pörfekto

  7 Mart 2018 at 19:30

  Börü kalitesini konuşturdu. Teşekkürler inceleme için

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi
Emre Türkoğlu
@trkglemre

İletişim / contact; emre@cizgiroman.com

Daha Fazla Dizi

1

Constantine Sonunda Ekranlara Dönüyor mu?

Bartu Yılmazer20 Mart 2018
838517

Kit Harington’ın Yeni Game Of Thrones Dizileri Hakkında Açıklaması

Baha Tan Oral18 Mart 2018
ekran görüntüsü 7

Agents of S.H.I.E.L.D 5×12 İncelemesi

Berke Tuncer15 Mart 2018
Ekran Alıntısı Devoe da kim

The Flash 4×16 “Run Iris, Run” İncelemesi

Berke Tuncer15 Mart 2018
maxresdefault

Kaliteli Türk Dizisi Mi? Şahsiyet

Baha Tan Oral13 Mart 2018
kapak jessica jones

Jessica Jones 2. Sezon İncelemesi

Berke Tuncer12 Mart 2018
netflix-1

Netflix’in İlk TÜRK Dizisinden Yeni Bilgiler ve Set Fotoğrafları!

Akın İşleyen8 Mart 2018
858914_0

BÖRÜ Bölüm 2 ‘Kar Gibi Beyaz’ İncelemesi

Akın İşleyen8 Mart 2018
Ekran Alıntısı Enter The Flashtime

The Flash 4×15 “Enter The Flashtime” İnceleme

Berke Tuncer8 Mart 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.