Dizi

Türkiye’de Kaliteli Dizi Yapmak: Börü #1 İnceleme

Türkiye’de Kaliteli Dizi Yapmak: Börü #1 İnceleme
Emre Türkoğlu

Çakma zenginlerin dandik aşk hikayelerinden, Ege köylerinden ve 20 yıllık sitcomlardan bıktık. Gerçek bu. Kaliteli bir şeye ihtiyacımız vardı. Alper Çağlar, ülkemizin güzide yönetmen ve yapımcılarından biri. Dağ serisi ile Türk sinemasını yukarıya taşımıştı. Geçen sene Börü dizisini duyurduğunda çok mutlu olmuştum. 1 saatlik mini-dizi tadında olacak ve finalini beyaz perdede yapacak. Murat Arkın, Ahu Türkpençe, Emir Benderlioğlu, Serkan Çayoğlu, ve Ahmet Pınar gibi bir çok usta kadrosuyla çıktı karşımıza Börü.

İncelemesi kolay bir dizi değil çünkü dizinin konusu belli. Askeri ve siyasal bir dizi, Ergenekon Davası gibi konuları barındırıyor. Biz bir geek sitesiyiz ve siyasete girmemiz hoş olmaz.

reina

Geçen senenin en acılı olaylarından Reina katliamıyla başlıyor. İyiler her zaman kazanamaz. “Bazen canavarlar kazanır.” Ardından ekibimizi görüyoruz. Adamlar’dan Yanmış İçinden müziği ile etkileyici giriş yapılıyor. Çatışma sahnesine geldiğimizde ise bir okulda rehineler tutuluyor. Öldürülmüş vali, korkmuş çocuklar ve velileri. Konuşarak ikna etme yöntemine giden Börü timi, rehinenin saldırganlardan silah çalma denemesi sonucu içeri girip fişi çekiyor fakat o esnada bir asker şehit oluyor.

Başlangıç için oldukça aksiyonlu ve duygu yüklü bir sahneydi. Daha baştan tansiyonu yüksek tutmasına rağmen sonradan yavaşlatıp biraz kıvama getiriyorlar. Timin özel hayatlarını da zaman zaman görüyoruz. İşin “çatışma” dışındaki boyutu yani.

comez

Ekibe akademi birincisi Kaya katılıyor. Çömez durumuna düştükten sonra tabi ki onla uğraşılmaya başlıyorlar. Takımla tanıştıktan sonra kaynaşmaya da kolayca başlıyor. Girdiği iddiayı kaybettikten sonra Ayı Murat‘la güreşme şerefine erişiyor. Daha sonra ise İrfan Aladağ‘ın mahkeme olayı var. Gerçekte yaşanan Behçet Oktay cinayetine değiniyorlar. Bu konulara önceden de belirttiğim gibi maalesef giremeyeceğim.

Börü'de Dağ filmi easter egg'i.

 

Börü’de Dağ filmi easter egg’i. (arkadaki poster)

İyi kurgulanmış ve kaliteli sahneler iyi hoş ancak silah sesleri bir garipti. Müzik sesi bazen bastırıyor, alçalıyor, yükseliyor garip şeyler olmuş. Umarım sonraki bölümlerde bunu düzeltmişlerdir

323

Aranan teröristlerinden birini yakalamak için binayı basan Börü ekibi, sivil vatandaşları da korumak zorunda olduğu için zorluk çekiyor. Oldukça güzel çatışma sahneleri sonucunda kötü adamımız Kemal tarafından teslim olmaya ikna ediliyor. Ancak tam yakalayıp, sorguya çekmek üzereyken İçişleri Bakanlığı olaya el atıp, suçluyu kendine alıyor. Daha sonra ise tekrardan hapiste olan İrfan‘ı Behçet ile dikkatli olması konusunda konuşurken görüyoruz.

ol

İlk bölümden ülkemizdeki bir çok diziye kalite farkını gösterdi. Ekip ilerleyen bölümlerde çok daha iyi olacağını iddia ediyor. Gerçek olaylardaki ufak olaylar değiştirilerek (daha çok isim olarak) diziye yansıtılıyor. Türk halkının seveceği bir dizi olabilir ancak yayınladığı gün sebebiyle rakipleriyle reyting savaşında pek bir şansı yok. Bir sonraki bölümün incelemesini ben yazamayabilirim ancak başka yazarlarımızdan mutlaka gelecektir.

 

Yorumları Gör (5)

1 Yorum

 1. doğuş

  7 Mart 2018 at 12:47

  malesef izlenmiyor. reyting sıralamasında en diblerde

  • Akın İşleyen

   Akın İşleyen

   8 Mart 2018 at 18:23

   O kadar da diplerde değil ilk bölüm sıralamada 6. idi

 2. Inhuman

  7 Mart 2018 at 16:20

  Türk dizileri çok kalitesiz.Bir an ümitlendim hemen bakayım.Kısa olması çok iyi öncelikle…

  • Inhuman

   7 Mart 2018 at 17:07

   45 dk sonra gelen edit: Bu dizi olmuş… Hattâ dizi değil bu, gerçek olaylara dayandırılmış çok güzel ve an an duygulandıran bir canlandırma.

 3. pörfekto

  7 Mart 2018 at 19:30

  Börü kalitesini konuşturdu. Teşekkürler inceleme için

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi
Emre Türkoğlu
@trkglemre

İletişim / contact; emre@cizgiroman.com

Daha Fazla Dizi

3

Legion: David Haller Nihayet Kostümüne Kavuştu!

Bartu Yılmazer7 Haziran 2018
6

Legends of Tomorrow’da Şok Ayrılık!

Bartu Yılmazer6 Haziran 2018
First Look Images - Disenchantment
Credit: Netflix

Disenchantment Sonunda Geliyor!

Baha Tan Oral25 Mayıs 2018
landscape-1508496092-2-03-arrow-s06

Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak – Arrow 6. Sezon Finali İncelemesi

Bulut Şimşek19 Mayıs 2018
GalleryChar_1920x1080_3_Batwoman0-0pg18-clr_57bf79cb6c6597.03957821

Arrow-verse’e Batwoman Geliyor!

Çağan Acı18 Mayıs 2018
1

iZombie 5. Sezonuyla Ekranlara Veda Edecek!

Bartu Yılmazer17 Mayıs 2018
6

Krypton: Superman’in Aile Ağacında Köklü Değişiklik Yapıldı!

Bartu Yılmazer17 Mayıs 2018
3

Daredevil’ın Yeni Sezonunda Bullseye mı Göreceğiz?

Bartu Yılmazer17 Mayıs 2018
1

The Lord of the Rings Dizisinin Konusu Belli Oldu: Aragorn!

Bartu Yılmazer17 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.