İnceleme

Tropico 6 İnceleme

Tropico 6 İnceleme
Baha Tan Oral

Tropico serisi ile pek aram olmadığını ve seriye 6. oyunuyla ilk defa girdiğimi belirteyim. Hal böyle olunca eski oyunlarıyla arasındaki farklar hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim. Fakat diğer şehir kurma oyunlarından farkını rahatlıkla söyleyebilirim. Tropico serisinde daha serbest bir şehir kurma ile karşı karşıyayız çünkü bir diktatörü canlandırmaktayız. Bir diğer fark ise şehir kurmak yerine ada kurma temalı olması. Hal böyle olunca işin içine korsanlık da giriyor tabi… hepsinden bahsedeceğim.

İlk olarak güzel bir sinematiğin ardından diktatörümüzü ve başkanlık binamızı kişiselleştirip oyuna başlıyoruz. Devrimciler ve Kraliyet olarak iki kutupun arasında bulunuyoruz en azından öyle olmamız gerekiyor aksi halde sözünü dinlemediğiniz taraf başkaldırmaya başlıyor ve adada işler karışıyor. Oy kazanamayıp tahtınızdan olabiliyor ya da çeşitli isyanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Birinin istediğini öteki istemiyor ötekinin istediğini diğeri istemiyor bu yüzden bu dengeyi kurmak epey zor oluyor. Hadi bu ikisini bir şekilde hallettiniz işin içine bir de geçim sıkıntısı giriyor. Geçim iki kutupu dengede tutmaktan daha kolay. Uygun yerlere uygun toplayıcılar, yetiştiriciler koyuyor ve ürünler topluyoruz daha sonra bunları işleyip satıyoruz. Kurduğumuz ticaret hatları ile daha fazla kar ediyoruz. Düzenimizi kurduk, halkımızın refah seviyesi için de gerekli binaları, evleri inşa ettik balıkçımız, tarlalarımız, çiftlikler, madenler, oduncular, fabrikalar derken adamız büyüdü. Tabi oyuna başlayalı epey zaman geçti (en azından oyunda) ne demeye çalıştığımı hemen anlatayım. Tropico 6’da koloni çağı, dünya savaşı çağı, soğuk savaş çağı ve modern zaman çağı olarak 4 tane çağ mevcut. Her çağda oyuna yeni binalar ve yeni özellikler geliyor. E ne kadar güzel diyor olabilirsiniz fakat gelen her yenilik sandığınız kadar yararlı değil. Kraliyet ve devrimciler olarak 2’ye bölünen halk komünistler, kapitalistler, dindarlar, askeriye olarak 4’e bölünüyor bu sefer 4 ünü de dengede tutmaya çalışıyor ve bir hayli yoruluyoruz. Zaman daha da ilerliyor ve işin içine petrol, hidroponik tarım gibi türlü teknolojiler giriyor. Çevreciler durur mu basıyorlar isyanı. Halkın çeşitli taraflara bölünmesi oyunu zorlaştırsa da farklı bir heyecan ve eğlence katmış bir çok kişi bu durumdan şikayet etse de ben oldukça beğendim.

Gelelim korsancılığa. Tropcio 6 ile adamınız yönetirken bir de korsanlık işin içine giriyor. Korsan gemilerimiz ile dilersek adam kaçırıyor, dilersek hazine ya da kaynak yağmalıyor ya da daha büyük oynayıp tarihi eser kaçakçılığı yapıyoruz. Korsanlık oyuna eğlence katmasının yanında ekonominize de epey yararı var.

Tropcio 6’ya yeni gelen bir kaç özellik daha var fakat hepsini anlatmaya gerek yok. En iyisi siz satın alıp adanızda diktatörlük yapmaya başlayın. Şimdiden iyi oyunlar.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

01

Karanlık İstila Bölüm Bir Kapak Galerisi: “Seç, Beğen, Al!”

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
side

Mordhau İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
beast_wallpaper-1

Battle Brothers İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
Plague-Tale-Innocence-New-Screenshots-01-Header

A Plague Tale: Innocence İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
ClosetotheSun-review

Close To The Sun İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
093858

Fade To Silence Çıktı

Baha Tan Oral27 Nisan 2019
avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
phantomdoc

Phantom Doctrine İnceleme

Baha Tan Oral20 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.