Çizgi Roman

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!
Emre

Kudretli Odin Brokk ve Eitri isimli iki cüce kardeşe Uru metalinden kainatın en güçlü silahını yapmasını emreder. Bir çekiç. Kötülükler tanrısı Loki sinek kılığında cücelere musallat olunca çekicin sapı kısa kalır. Bu hikayeyi çok fazla duydunuz. Yolu Asgard’dan geçmiş her seyyahın ağzından dökülen cümlelerdir. Olabildiğince yüzeysel ve destansı bir dille aktarılır dilden dile. Ama tüm bunların aksine, öykünün tam versiyonu asla kağıda geçirilmemiştir. Dinledikleriniz yalnızca başkalarının dinleyip size aktardıklarıdır. Bugün mevzunun derinine ineceğiz.

Havalı bir giriş yaptığımıza bakmayın, biz de 9 diyar kütüphanesine gizlice adam sokup içeriden istihbarat falan çekmedik. Geçtiğimiz aylarda yayımlanan The Mighty Thor #12 sayısı, The Untold Origin of Mjollnir adlı öykü ile daha önce ayrıntılarına girilmemiş olan malum konuyu irdeledi. Okuma niyetiniz varsa, çizgi roman mağazalarında bulma şansınız hala mevcut. ”Yok, biz senden dinleyelim.” diyorsanız da buyrun başlayalım.

RCO008_1476893868

Skornheim dağı büyük çapta bir savaşa şahit olmakta. Ulik adlı savaş lordu Troll kabilelerini birleştirerek Cüceler diyarı Nidavellir’a savaş açar. Bazı rivayetlere göre aylarca süren kanlı bir istila Odin ve ardındaki Asgard ordusunun gelişiyle sonlanır. Odin’in her iki tarafla da bir samimiyeti olmamasına rağmen o anlık Troll kesme arzusu ön plana çıkar ve savaş cüceler tarafından kazanılır.

Artık Nidavellir halkı her kazancının bir miktarını Asgard’a hediye etmeye başlar ve saray çeşitli madenlerle, görkemli yapılarla tıka basa dolar. Odin’in en çok dikkatini çekense uru metalinin yaratılışından kalan kıymetli bir uru kristalidir. Sarayın en korunaklı bölgesinde saklanır ve Odin Uruların babası olarak görülebilecek olan bu kristali kullanacağı günü bekler. Elbette biz o güne dek beklemeyecek, direk geçiş yapacağız.

RCO011_1476893868

Çağlar boyunca gücüne güç katarak ilerlemekte olan, içine kattığı dünyaları yörüngesinden çıkarabilen, hatta en güçlü güneşleri bile mum aleviymişcesine söndürebilen bir uzay fırtınasının efsaneleri ulaşır Asgard hanelerine. Fırtınaların Annesi adını alan bu felaket nihayet tanrılara erişmeyi başarır. 9 diyarın yok oluşu ile hayatta kalışı arasındaki hassas terazi Odin’in ellerindedir. Bütün gücüyle fırtınaya tek başına karşı koymaya çalışan tümlüğün babası, fırtınaların annesiyle sonunun gelmeyeceği düşünülen bir mücadeleye girişir.

Ne Odin’in kudretli gücünün ne de rüzgarın öfkesinin sonu gelir. Yıkıntıya uğramayan yer, derin uzayda titremeyen bir dünya kalmamıştır. Birçok Asgard sakini göremese de dinleyici olarak biz savaşın sonunu göreceğiz elbette. Odin fark edilemeyecek kadar küçük bir zaafı yakalayıp fırtınayı yok etmeyi başarır ve nihayet güneş yeniden doğar.

RCO015_1476893868

Odin elbette bununla yetinmeyecektir. Bildiği bütün kara büyüleri kullanarak fırtınayı uru metalinin içine hapseder ve Nidavellir’a bir seyahate çıkar. Cüce halkından son bir şey isteyecektir. Metali dövmelerini ve tarihin en güçlü aletini yapmalarını… Bu bir çekiç olacaktır. Anlatılanın aksine bu dövme işleminde yalnızca iki cüce değil, neredeyse bütün maden ocağı rol oynar. Sayısı bugün bile hala bilinmemektedir. Nidavellir halkının bu iş için kaç cücesini feda ettiği, kaç ay ya da yıl boyunca başka bir işle ilgilenemediği…

Çekiç Odin’in ellerine ulaşır. Odin artık hiçbir savaşta yanından ayırmayacağı bir silah edindiğini düşünür. Ama asla sağlıklı bir şekilde kullanamaz. Belki kullanmanın zamanının gelmediğini anlar, belki de sadece layık olmadığını. Tüm bu karmaşanın sonucunda çekiç Asgard cephanesinde, asırlar sürecek bir yalnızlığa bırakılır. Ta ki bir gün Thor Odinson urudan baltasını bir köşeye bırakıp parlak çekice ilgi duymaya başlayıncaya kadar…

[Hikaye genel hatlarıyla The Mighty Thor #12 sayısından alınmış olup, benim tahmini mübalağalarımla süslenmiştir. Teşekkürler.]

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
26

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre2 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.