İnceleme

The Occupation İnceleme

The Occupation İnceleme
Baha Tan Oral

Kimi oyunlar vardır hikayesine tutulur başından kalkamayız kimi oyunlar vardır müzikleriyle ya da görselliğiyle alır götürür sizi. Bu gibi pek çok özellik sıralayabiliriz fakat The Occupation’da olan özelliği çoktan söyledim Görsellik. Aslında buna görsellik demek ne kadar doğru olur emin değilim çünkü günümüzde çoğu kişiye görsellik diyince stilistik, özgün çizimler yerine yüksek çözünürlük iyi grafikleri düşünüyor. Benim bahsetmek istediğim ilk söylediğim kısımla ilgili yani sanat tasarımı diyebiliriz.

The Occupation geçtiği dönem itibariyle ve seçtiği görsellik nedeniyle bakar bakmaz etkileyen bir atmosfere sahip. Sene 1987, takvimler 24 Ekimi gösteriyor ve bu esnada İngiltere’de feci bir patlama yaşanıyor. Bizim görevimiz ise bu patlamanın ardından başlıyor. 1 saat sonra röportaja başlayacak, çeşitli sorular sorarak patlamanın ardındaki gizemi yok edeceğiz… daha doğrusu edebilecek miyiz? Gerekli işlemler yapılıyor ve 1 saatlik bekleyiş başlıyor. Ne bir tutorial ne de bir HUD ekranı mevcut başlıyoruz aniden oyuna. Çevremizde bir şeyler aramaya başlıyoruz. Kanıtlar, ipuçları. Çünkü bulduğumuz her şey röportaj’da epey işimize yaracak. 1987’de olduğumuzu söylemiştik inanın söylemesek bile oyuna girdiğiniz ilk andan itibaren güçlük çekmeden eski bir zamanda geçtiğini anlayabilirsiniz. Ne bir telefon, ne bir CD var buralarda disketler, eski tip bilgisayarlar mevcut sadece. Gereksiz detaylara girdim çevre tasarımına daha sonra döneceğim önce biraz daha amaçtan bahsedeyim.

Başlıyoruz notları toplamaya. Aldığımız notları detaylı detaylı okuyor, anlıyor ardından notlardaki ipuçlarıyla yeni bir yola koyuluyoruz. Misal aldığımız notta A ofisindeki bilgisayarın şifresinin B ofisindeki kasada olduğunu söylüyor. Başlıyoruz B ofisindeki kasanın şifresini bulmaya derken bir bakmışsınız bambaşka yerlere girmiş, bambaşka gizemlere tanıklık etmişsiniz. Fakat unutmayın hem zamanla yarışıyor hem de gizli gizli hareket etmeye çalışıyorsunuz. Zamanı zaten söylemiştim 1 saatlik bir süremi var fakat gizlikik nerden çıktı? Elimizi kolumuzu sallaya sallaya araştırma yapamıyoruz elbette uslu uslu 1 saat oturmamız gerekirken biz kanıtların peşine düşüyoruz (bu 1 saati oturarak da geçirebiliyoruz böyle yapınca oyunun anlamı kalmasa da bu da bir seçenek). Biz kanatların peşine düşünce güvenlik boş durur mu? Durmaz tabi ki. En ufak olayda bile yanınıza üşüşüyor.

Oyun genel olarak böyle ilerliyor biraz da çevre tasarımından bahsedeyim. Yukarıda dayanamayıp biraz bahsettim zaten 1987’yi görsel olarak harika bir şekilde veriyor keza İngiltere ortamını da hissetmek mümkün hatta bu denli güzel çevre tasarımından dolayı Dishonered ve Bioshock oyunlarına epey benzetiliyor hatta yapımcıları Silahsız Bioshock bile diyor oyuna. Sanat tasarımı olarak Bioshock’a, Bulunduğu dönem olarak Dishonered’a oynanış olarak ise Hello Neighbour’a benzetiyorum ben. Elbette bu söylediklerimiz kopya çektiği anlamına gelmiyor hepsinin harmanlanıp, cilalanıp önümüze koyulmuş halini oynuyoruz. Ayrıca şu detaydan bahsetmeden edemeyeceğim oyundaki sesler bile başlı başına harika. Örneğin bir disketi o eski tozlu bilgisayara taktığınızda çıkan sesler sizi o dönemlere alıp götürüyor adeta. Aynı şekilde karakter seslendirmeleri de fazla kaliteli.

Oyun için çok uğraşıldığı her halinden belli. Karşımızda gayet başarılı dolu bir oyun var. Fakat bu oyunun herkese göre bir oyun olduğunu söyleyemem. Alışık olduğunuz bir oyun deneyiminden ziyade daha deneysel bir oyun yapısı sunuyor The Occupation. Farklı bir deneyim arayanlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi oyunlar.

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Inhuman

    5 Mart 2019 at 21:08

    Teşekkürler.Gameplay’den ekran görüntüleri güzel olabilir yazının arasına.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

fate-extella-link-magic-fantasy-anime-boy-sword-back-view-anime-17454

Fate / Extella Link İnceleme

Baha Tan Oral19 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
OPWS_key_visual_final_15373191492-ds1-1340x1340

One Piece World Seeker İnceleme

Baha Tan Oral14 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019
maxresdefault

Hacktag İnceleme

Baha Tan Oral6 Mart 2019
dead_or_alive_6_wallpaper_hd_by_sonicx2011_dcdxn72-pre

Dead Or Alive 6 İnceleme

Baha Tan Oral3 Mart 2019
755321995_1280x720

Tech Support Error Unknown İnceleme

Baha Tan Oral1 Mart 2019
tasm 16

Radyoaktif İncelemeler #2

Yiğit İleri1 Mart 2019
review_article_hcu

Hypercharge: Unboxed İnceleme

Baha Tan Oral28 Şubat 2019

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.