İnceleme

The Amazing Spider-Man Meydan Okuma-Lizard İncelemesi: Yoksa Hepimizin İçinde Bir Kertenkele mi Yaşamakta!?

The Amazing Spider-Man Meydan Okuma-Lizard İncelemesi: Yoksa Hepimizin İçinde Bir Kertenkele mi Yaşamakta!?
Eren

İnsan doğasının derinlerinde ne vardır? İdeal, iyi insan mı bizi beklemekte, yoksa vahşi bir kertenkele mi? Özümüz iyilikle mi doludur? Yoksa modern hayatın şartları gereği kendimizi dizginlemek zorunda mı kalmaktayız? İnsanın çekirdeğine indiğimizde bizi ne karşılar, saf iyilik mi? Ya da her isteğine vahşice sahip olmak isteyen bir sürüngen mi? Sanırım bizi bu vahşilikten tek kurtaran aklımız. Vahşilikle insan olmak arasındaki çizgiyi çeken beynimiz diyebiliriz. “The Amazing Spider-man Meydan Okuma-Lizard” okuyuca sürükleyici bir macera içerisinde bu soruları soruyor, yanıtlarını ise okuyuca bırakıyor.

The Lizard Persona Takes Over

Lizard, Spider-man’in hem en klişe karakterlerinden biri hem de yazarların yeteneğine bağlı olarak komplike bir karakter haline gelebilmektedir. Klasik bir Dr. Jeykll, Mr. Hyde hikâyesidir aslında Lizard’ınki. Dr. Curt Connor’s, Irak’ta savaşırken kolunu kaybetmiştir. Bir bilim adamı olan Connors kolunu geri getirmenin peşine düşer ve birçok deney yapar ancak hiç birinde başarılı olamaz. Sonunda kertenkele dna’sı ile geliştirdiği bir serumu üzerinde dener ve koluna kavuşur, ancak kertenkele dna’sı tüm benliğini ele geçirir ve insan-kertenkele karışımı bir ucubeye dönüşür. Spider-man’le birçok kez dövüşür, genelde de kaybeder. Spider-man’in ikinci sınıf düşmanlarından biri olduğu söylenebilir. Ancak benim çok sevdiğim Spider-man maceralarından bir kısmında Lizard bulunmaktadır. Bir tanesi efsane yazar ve çizer Todd Mcfarlane eseri “Torment”, diğeri ise şu an inceleceğimiz “The Amazing Spider-man Meydan Okuma-Lizard” olan bu güzide çizgi roman cildi.

Hikâyeye gelecek olursak, Dr. Curt Connors bir süredir Lizard’ı kontrol altında tutmaktadır. İyi bir işi, güzel bir asistanı bulunmaktadır. Her ne kadar derinlerden Lizard’ın sesini duysa da, kontrol altında tutmaktadır. Fakat bu kişilik çatışmasını tetikleyen önemli bir faktör bulunmaktadır: Sinir bozucu patronu! Connors’ın içindeki kertenkele tamamen içgüdüsel hareket etmektedir, dişi gördüğü zaman arzulamakta, kendi çöplüğünün lideri olmak istemekte, patronunu ise rakibi olarak görmektedir. Connors bir yandan içindeki kertenkele ile savaşırken bir yandan da oğlunu geri kazanabilmek için düzenli bir hayat kurmaya çalışmaktadır. Fakat maalesef hiçbir şey doğru gitmez ve Lizard ortaya çıkar. Lizard, Dr. Connors’ın benliğini tamamen yok eder. Lizard artık Connors’ı yenip tamamen Lizard kimliğine dönüşmüştür, bununla birlikte yeni güçlere de sahip olmuştur, insanların içindeki sürüngeni istediği zaman ortaya çıkarabilmektedir. Spider-man’i bile içgüdüsel olarak hareket etmeye zorlar ve belki Spider-man’den beklemeyeceğimiz korkak bir hale sokar. Lizard, bu noktada tamamen içgüdüsel hareket etmenin tümüyle beynimize bağlı olduğunu göstermektedir.

amazing-spider-man-632-gauntlet-shed-lizard-12

Cildin girişindeki hem Swamp Thing ve Lizard orijinlerinin anlatımı gayet güzel olmuş, çizimlerin de doyurucu olduğu söylenebilir. Tabi, bilenler bilir Bachalo’nun çizimleri biraz sıra dışıdır, benim çok sevdiğim bir çizer değildir kendisi ancak bu ciltteki çizimleri, hikâyenin insan özüne değinen dokunuşlarıyla birlikte oldukça uyumlu olmuş. Hatta uzun süredir ilk defa Bachalo’nun çizimlerini yadırgamadım diyebilirim. Tabi yer yer karmaşık kareler yine söz konusu ancak, hikâyenin girift yapısı nedeniyle çok göze batmıyor. Wells ise güzel bir hikâye anlatımı seçmiş, sürükleyici, düşündürücü ve akılda kalıcı bir macera ortaya çıkarmış. Connors’ın iç çekişmeleri, çevresiyle ve oğluyla olan ilişkileri çok güzel işlenmiş.

shed

The Amazing Spider-man Meydan Okuma-Lizard”, Lente, Stern ve Wells yazıp Rodriguez, Penalta ve Bachalo & Rios’un çizdiği Marmara Çizgi’nin güzide bir şekilde dilimize kazandırdığı sürükleyici bir çizgi roman cildi olarak okunmayı sonuna kadar hak ediyor. Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanı’nın büyük katkılarıyla incelediğimiz bu cildi tüm Spider-man severlere tavsiye ediyor, okuyun ve okutun diyorum.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

soulcalibur-vi-8s-1920x1080

Soulcalibur VI İnceleme

Baha Tan Oral19 Ekim 2018
Venom-Movie-Netflix-Farmers-Insurance-Parody

Kahramanın Venom Değil Tom Hardy Olduğu Film – Venom İnceleme

Bulut Şimşek7 Ekim 2018
rabstol_net_captain_america_07

Captain America’ya Veda… Teşekkürler Chris Evans!

Bulut Şimşek5 Ekim 2018
Captain America: Civil War

Geç Kalmış Bir Film Analizi – Captain America: Civil War (1. Bölüm)

Bulut Şimşek30 Eylül 2018
maxresdefault

60 Parsecs! İnceleme

Baha Tan Oral23 Eylül 2018
Apocuplypse_Landscape_with_Logos_1920

Coffence İnceleme

Baha Tan Oral16 Eylül 2018
Black-Clover-Quartet-Knights-Logo

Black Clover: Quartet Knights İnceleme

Baha Tan Oral15 Eylül 2018
33C4EFB4-3958-4973-875F-6652E394CDA4

Dizi İncelemesi – Mayans Mc (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018
928A83DF-4A0F-4112-834B-71C2BE0CD832

Dizi İncelemesi – The Purge (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.