Çizgi Roman

Shadowland #3 Çizgi Roman İncelemesi: Punisher’ın Sahneye Çıkma Vaktidir!

Shadowland #3 Çizgi Roman İncelemesi: Punisher’ın Sahneye Çıkma Vaktidir!

Merhaba Çizgi Roman Ailesi!

Bildiğimiz kırmızı kostümünün aksine gecenin karanlığının rengini üzerinde taşıyan, göğsündeki dağılmış “DD” sembolü ve uzun boynuzlarıyla alışık olduğumuz imajından bambaşka bir çizgide ilerleyen Matt Murdock’ın “Shadowland” hikayesine, bu beş sayılık serinin üçüncü sayısıyla devam ediyoruz.

Bullseye’ın yıkımının üzerine bir anıt niteliğinde inşa edilen Daredevil ve The Hand ninjalarının yeni kalesinde, kahramanlarımızın – Moon Knight, Ghost Rider, Spider-Man, Iron Fist, Shang-Chi, Luke Cage, Misty Knight, Colleen Wing – oluşturduğu ekibin, karşılarında ise Daredevil ve öncülüğünü ettiği The Hand ninjalarının birbirlerine karşı olan mücadelelerinin çanları çalmıştı ikinci sayımızın sonunda. Üçüncü sayının ilk sayfalarıyla beraber bu kapışmanın ayrıntılarına dalmaya başlıyoruz.

 

Shadowland3_Slay

Adaleti Daredevil’in belirlediği yöntemlerle sağlamak amacıyla Hell’s Kitchen’ın polislerinin mahkum tutulduğu, kalenin altında bulunan zindanlarda bu mücadelenin Moon Knight ve Ghost Rider’a ait olan kısmı boy gösteriyor. Ortama bir hayli gürültülü ve sert bir giriş yapan Ghost Rider’ın The Hand ninjalarını alaşağı ettiği esnada mahkum polisler bunu fırsat bilerek zindanlardan kaçmaya başlıyorlar. Bir süre yumruklarıyla ve ninjalardan kaptığı kılıçlarla zindanlardaki savaşta dövüş yeteneklerini sergileyen Moon Knight, Ghost Rider’ın zindanları terk etmesiyle beraber “Marc Spector” görünümünden kurtulmak adına kahraman kostümünü giyiyor ve yerde yatan The Hand ninjalarının bedenleri arasında adım adım ilerleyerek savaşın en sıcak olduğu kısım olan üst katlara doğru çıkıyor.

Bu esnada üst katlarda ise Daredevil, liderliğini yaptığı The Hand ninjalarına kahraman dostlarının katledilmesi emrini veriyor. Mücadele esnasında Daredevil, arkadaşlarının hiç aşina olmadığı üst düzey yetenek ve fiziksel gücüyle kahramanlarımızı şaşkınlığa uğratıyor. Bu alışılmadık yetenekleriyle Iron Fist ve Shang-Chi’yi mağlup ediyor. Spider-Man ise onu etkisiz hale getirmek amacıyla kaledeki tahtına doğru fırlatıyor ve ağlarıyla sarmak istediği esnada ise Daredevil, Spider-Man’i şaşırtan bir çeviklikle ağlarından kaçmayı başarıyor.

Shadowland3_Dare

 

Daredevil, ağlardan kaçtıktan sonra emrinde çalışan Typhoid Mary’e Spider-Man’i yere sermesini emrediyor. Typhoid Mary de pyrokinezi güçleri sayesinde Spider-Man’i yakmaya başlıyor ve bu anda Misty Knight gelip onun üzerindeki alevleri söndürmeye çalışıyor. The Hand ninjaları tarafından etrafları sarılan ve pek de iyi durumda olmayan kahramanlarımız için, bir kurtarıcı olarak beklenen kişi sahneye çıkıyor!

Shadowland3_Punisher

 

Punisher’ın kurşunlarıyla can veren The Hand ninjalarından kurtulan kahramanlarımız, Spider-Man’in kaçtıkları yeri ağlarıyla örmesiyle beraber takip edilemeyeceklerine emin olduktan sonra kaleden uzaklaşıyorlar. Kaçışları esnasında ise anlam veremedikleri bir manzarayla karşılaşıyorlar. Hell’s Kitchen’daki insanlar ayaklanma çıkarıyorlar, birbirleriyle kavga ediyorlar ve her yeri yakıp yıkmaya başlıyorlar.

Midtown’daki binada ise Lady Bullseye, bir başkası tarafından kullanılmayı hoş karşılamayacağını düşündüğü Ghost Rider hakkında Kingpin’i uyarıyor. Bu uyarının üzerine ise Kingpin, Lady Bullseye’ın çaldığı kara parşömenin aynı zamanda kendisini koruduğunu; Ghost Rider’ın gücü ve öfkesi sayesinde paramparça olacak olan The Hand örgütünü, bu yıkımdan sonra gelip onların yeni lideri olarak toplamayı amaçladığını söylüyor. Yani Wilson Fisk’in hikayede, aslında hep bildiğimiz adam olduğunu; eylemlerinin ise Hell’s Kitchen halkının iyiliğini düşünmekten ve düzenin sağlanmasını amaçlamaktan çok daha farklı olduğunu kendisinin sözleri üzerine anlıyoruz.

Daredevil ise kahramanlardan yediği bu gece baskınının – her ne kadar baskın olmasa da  öyle olduğuna inanıyor – kendisinin dikkatini dağıtmak için yapıldığını, asıl amaçlarının mahkum polisleri kurtarmak olduğunu fakat yakın bir zaman içerisinde kendisi için de geleceklerini emri altındaki Typhoid Mary ve Tarantula’ya söylüyor. Tarantula ise hala bu düzenin aşırılığı hakkında Daredevil’ı uyarmaya çalışıyor ve eğer durmazsa Avengers ekibinin müdahale edebileceğini söylüyor. Daredevil ise Tarantula’nın bu uyarısı üzerine tutumunu hafifletmek yerine karşısına çıkabilecek kişilerle mücadelesinde yanında durabilecek çok daha güçlü birine ihtiyacı olduğunu söylüyor, çok daha yetenekli birine. Bu kişiyi bulmak için harekete geçiyor ve Typhoid Mary’i de yanına çağırıyor. Ardından ondan beraberinde bir kürek getirmesini istiyor. Bu sırada Moon Knight ise tavanda kendine seçtiği karanlık köşeden bütün konuşmalara kulak misafiri oluyor.

Shadowland3_MoonK

Mezarlığa giderek aradığı kahramanın içinde yattığına inandığı tabutu ortaya çıkaran Daredevil, tabutun kapağını açtığında Matt’in bizim bildiğimiz Daredevil kişiliğinden aslında ne kadar çok uzaklaştığını, yeni karanlık formunun kendi emellerini gerçekleştirebilmek adına ne kadar ileri gidebileceğini görmüş oluyoruz. Çünkü tabuttaki kişi kendisinin ezeli düşmanı ve ilk sayıda kendi elleriyle canını aldığı Bullseye’ın ta kendisi! Tabutu açtığı anda mezarlığın iç kısımlarından doğru gelen, Daredevil’ın belalı aşkı Elektra da Matt’e onun boyunduruğu altında çalışmayı istediğini ve aradığı savaşçının kendisi olduğunu söylüyor.

Shadowland3_Elektra

Ertesi gün ise Harlem’deki eski Rand Industries binasında toplanan kahramanlarımız, Daredevil’ın kendilerini alt edebilecek bu güce ve acımasızlığa nasıl ulaştığını tartışıyorlar. Serinin başından beri Matt’in yaptıklarında mantıklı noktalar arayan ve onun değiştiğini kabullenemeyen Iron Fist, kendileriyle mücadele eden kişinin Matt Murdock olmadığını, onun kontrolünün bir başkasında olduğunu düşündüğünü söylüyor. Her zaman olduğu gibi acımasız tavrıyla Punisher, buna bir son vermenin Daredevil’ı öldürmekten geçtiğini belirtiyor. Matt Murdock’ı eskisi gibi yapabilmek amacıyla tahminlerin yürütüldüğü, yapılması gereken fikirlerin belirtildiği esnada Master Izo camda beliriyor ve Matt Murdock’ı kurtarmak için artık çok geç olabileceğini söylüyor.

Shadowland3_Izo

Konuşmasının devamında ise Shadowland hikayesinin arkasındaki gerçeği hem kahramanlarımıza hem de biz okuyuculara büyük bir umutsuzluk ve korku içerisinde aktarıyor. Bu vahşi ve karanlık Matt Murdock’ın aslında kendisi olmadığını ,The Hand örgütünün üst kademelerinde yer alan Snakeroot klanının hayata geçirmeye çalıştığı “The Beast of The Hand”, yani The Hand’in canavarı için taşıyıcı bir vücut olduğunu söylüyor. İnsanlığın sonunu getirebilecek bir canavarın…

Shadowland3_Final

Hem Kingpin’in asıl planının hem de Shadowland’in arkasındaki bu sır perdesinin aralandığı üçüncü sayının son sayfalarıyla beraber hikayenin devamında gerçekleşebilecek olayların büyüklüğü ve korkutuculuğu bizleri yavaştan sarmaya başlıyor. Peki sizler Kingpin’in The Hand’in başına geçme planı hakkında ne düşünüyorsunuz? Karanlık Daredevil’ın arkasında böyle bir sebep yatabileceğini tahmin etmiş miydiniz? Yorumlara yazın 😉

Dördüncü sayının incelemesinde görüşmek üzere :)

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Berkan İlgün

    1 Ekim 2017 at 15:51

    Efsan ya

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çizgi Roman

d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
26

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre2 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018
Raven_Daughter_of_Darkness_Vol_1_1

Yeniden bir Mini-Seri ile Karşımızda! : Raven – Daughter of Darkness #1

Melda Kavak23 Nisan 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.