Çizgi Roman

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Uzun bir aranın ardından yeni bir inceleme ile karşınızdayım.

Bugün Mark Millar’ın MILLARWORLD evreni kapsamında Türkçe basımıyla karşımıza çıkan Starlight-Duke McQueen’in Dönüşü‘nü inceleyeceğim.

Starlight, Mark Millar tarafından yazılmış ve Hırvat çizer Goran Parlov tarafından resmedilmiş bir bilim kurgu çizgi romanıdır.

Ülkemizde ise Lalkitap tarafından kazandırılmış olup çevirisini Bahadır Zaimoğlu, dizi editörlüğünü Gülcan Yıldız ve yayına hazırlığını Serpil İnci Özkoca üstleniyor.

Altı sayıdan oluşan ve hikayenin gidişatından anlaşılacağı üzere tek bir cilt olarak tasarlanmış bu eserin oldukça hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Dilimize çevrildiği için içerik hakkında detaylı bilgi vermemeye özen göstereceğim. Zira internetten veya kitapçılardan uygun fiyata bu eseri satın almanız mümkün. Etiket fiyatı ise 29 TL.

Starlight_Large2

Konusuna değinmek istiyorum. Duke McQueen isimli yüzbaşı gençlik yıllarında uzayda bir kara delik aracılığıyla Tantalus isimli bir gezegene ulaşmış ve buradaki uzay ırkını zalim krallarından kurtarmıştır. Bu gezegende kahraman olarak anılmasına rağmen Dünya’ya dönen yüzbaşı yaşadıklarını anlattığında bir “kaçık” muamelesi görmüş; kendisine inanan tek kişi, aşkı ve eşi Joanne ise yaşamını yitirmiştir. Oğulları ile mesafeli olan ve bir başına yaşayan McQueen, bir gece uzaydan gelen genç Krish’in daveti üzerine tekrar Tantalus’a dönme kararı alır. Tantalus, barbar bir topluluk olan Broteanların lideri Lord Kingfisher tarafından sömürülmektedir. Ancak McQueen yaşlanmıştır, yine de kendisine inanan Tantaluslulardan aldığı güç ile kendisini yeni bir maceranın içinde buluverir.

Yukarıda belirtmediğim ancak eser içerisinde kilit rollere sahip karakterlere de göz atmakta fayda var:

Tilda Starr – Kraliçe Attala’nın Kraliyet Muhafızları’nın Lideri

Wes – “Bir vatandaş ve önemli bir karakter” demekle yetineceğim

Amiral Pindar – Lord Kingfisher’ın sağ kolu

aHR0cDovL3d3dy5uZXdzYXJhbWEuY29tL2ltYWdlcy9pLzAwMC8xMjIvNzE3L2kwMi9zdGFybGlnaHQwMS1wYXJsb3YtY292ZXIuanBn

Eseri genel olarak ele alırsak beğendiğimi söylemiştim. Bununla birlikte Mark Millar‘ın okuduğum üçüncü eseri olan Starlight bana Millar’ın yazım stili hakkında net bir fikir verdi. Millar hikayelerinde giriş-gelişme-sonuç denklemine çok büyük önem veriyor. Beşinci sayılarda karakterin dibe vurduğunu veya zorlandığını; son ve altıncı sayıda ise mücadelesinden zaferle ayrılacağını kestirebiliyorsunuz. Karakterin gelişimi, dibe vurması ve zaferi olarak özetleyebileceğimiz bu metot bana sinema filmlerini anımsatmıyor değil. Bunu olumsuz bir eleştiri olarak söylemiyorum. Kendisinin net bir stili var ve bu stili hangi hikayeye uyarlarsa uyarlasın göze batan bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Eserleri sinemaya uyarlanan bir yazar söz konusu olduğunda zamanla bu metoda daha çok ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Bazı eserlerinin tek cilt ile son bulması ise sürekli hikayeyi takip etme zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için aslında bu durumun okuyuculara kolaylık sunduğunu da belirtmem gerekir.

Hikayeyi keyif alarak okudum ancak yine de bazı eksikler yok değil. Hikaye tadındaydı ancak bazı çevirileri anlamakta zorlandım. Bu durum birkaç İngilizce kalıp cümlenin çevrilmesi sırasında karşıma çıktı ancak yine de bunların olmaması veya daha anlaşılır biçimde çevrilmesi taraftarıyım. Okuduğunuzda bunu sizin de gözlemleyeceğinize eminim.

Şimdilik benden bu kadar.

İyi okumalar, esen kalın :)

 

 

 

Çizgi Roman
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Çizgi Roman

Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
RCO001_1553131975 (1)

Radyoaktif İncelemeler #4

Yiğit İleri23 Mart 2019
RCO001_1552094857

Radyoaktif İncelemeler #3

Yiğit İleri17 Mart 2019
52440760_506040389920395_6456188822098018304_n

Farklı Dünyalar, Ortak Düşler! İsimsiz Dünya Üçüncü Sayısı ile Raflarda!

M. Engin Topaloğlu14 Mart 2019
tasm 16

Radyoaktif İncelemeler #2

Yiğit İleri1 Mart 2019
Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
RCO001_1550680382

Radyoaktif İncelemeler #1

Yiğit İleri22 Şubat 2019
fenomen-1-1200x1200

“Paranoyak Değilim. Sadece Yüzbinlerce Takipçim Var”- Yerli Çizgi Roman Fenomen #1 Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu16 Şubat 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.