Dizi

Runaways 1. Sezonu Nasıldı?

Runaways 1. Sezonu Nasıldı?
Abdurrahman Yaltır

Merhabalar, bu yazımda sizler için Marvel’ın en yeni dizisi olan Runaways’i inceleyeceğim. Sizlerle önce diziyi izlemeden önceki beklentilerimi paylaşacağım. Ardından dizinin ilk sezonu hakkındaki görüşlerimi paylaşıp kesinleşmiş ikinci sezondan beklentilerimden ve teorilerimden bahsedeceğim. Ancak bunlardan önce sizlere kısaca dizinin uyarlandığı kaynak materyalinden bahsetmek isterim.

151017-lendof-brian-vaughan-tease_iyf3mw

Runaways yayın hayatına Temmuz 2003’te Saga ve Y: Son Erkek gibi serilerden tanıyacağınız Brian K. Vaughan’un yazarlığında başlamıştır. Seri öncelikle 18 fasikül olarak yayınlanmış ve Eylül 2004’te iptal edilmiştir. Ancak bu iptalin ardından çıkan toplama ciltlerin yüksek satışı sebebiyle Şubat 2005’te tekrar yayınlanmaya başlamıştır. İkinci serinin 24. sayısında hikayenin ve karakterlerin yaratıcısı Brian K. Vaughan seriden ayrılmış ve seri bundan sonra giderek kötüleşerek Kasım 2009’da yayından bir kez daha kaldırılmıştır. Bu iptal bir öncekine göre daha uzun süreliğine olmuş ve 2015 yılındaki kısa bir yayın dışında 2017’de dizi yayınlanmaya başlayana kadar Runaways ekibi Marvel çizgi roman evreninde neredeyse hiç boy göstermemiştir.  2017’de çıkan bu yeni serinin yazarı ise Amerika’da genç edebiyatına dair eserleriyle ünlenmiş Rainbow Rowell’dir. Bu seri henüz yeni başlamasına rağmen pek çok eleştirmen tarafından beğenilmiş ve tavsiye edilenler listelerinin başında gelmiştir.

runaways comics

Yayın hayatı bu kadar engebeli geçen bu serinin biraz da hikayesine değinmek isterim.  Serinin ana karakterleri, kendilerine Runaways diyen altı gençtir. Bu gençlerin ortak noktaları ebeveynlerinin aynı vakfa üye olmasıdır. Zira kendileri de ebeveynlerinin her sene düzenlediği vakıf toplantılarında tanışmışlardır. Hikayenin başlangıcında, bu gençler ailelerinin hayır işleri yapmak için kullandıkları bu vakfın aslında insan kurban eden bir tarikat olduğunu öğrenirler. Başta ailelerinin suçlu olduğunu kanıtlamak için delil aramaya karar veren gençler, çeşitli olaylar sonucunda evden kaçmak zorunda kalırlar. Bu kısa özetten sonra size kısaca Runaways ekibinin üyelerini de tanıtmak isterim. Alex Wilder ile başlayalım, Alex’in ebeveynleri PRIDE Vakfının liderleridir ancak vakfın diğer üyelerinin aksine özel güçleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı Alex’in de herhangi bir özel gücü yoktur. Buna karşın Alex, zekası ve taktiksel becerisiyle ekibe liderlik etmiştir. Alex’in bir diğer önemli özelliği ise ekibin bir diğer üyesi olan Nico ile sevgili olmasıdır. Peki, Nico Minoru kimdir? Nico belki de en ünlü Runaways üyesidir. Zira serinin iptalinden sonra pek çok karakter uzun süre boy göstermezken Nico, A-Force (sadece kadın süper kahramanlardan oluşan bir Avengers ekibi) gibi takımların üyesi olmuş Avengers Arena gibi serilerde de boy göstermiştir. Serinin 2017’de tekrar başlayan versiyonunda da ekibin liderliğini yapmaktadır. Nico’nun özel gücü ebeveynlerinden gelmektedir zira kendisi de ebeveynleri gibi bir büyücüdür. Ancak Nico, büyü yapabilmek için bir asaya ihtiyaç duymaktadır ve bu asayı sadece kan kaybettiğinde çağırabilmektedir. Ekibin bir diğer üyesi olan Chase Stein, Nico’dan sonra en çok seride boy gösteren Runaways üyesidir. Chase de, Alex’e benzer olarak özel güçlere sahip değildir ancak evden kaçtıkları sırasında dahi bir bilim insanları olan ailesinden çaldığı güç eldivenlerini kullanır. Chase, zeki bilim insanlarının aptal oğludur ve ekipte Alex hariç tek erkektir. Karolina Dean, ekipteki “güzel kız” karakteridir, Nico gibi onun da özel güçleri ebeveynlerinden gelmektedir. Karolina’nın ebeveynleri uzaylıdır ve bu yüzden Karolina da bu uzaylı ırkının güçlerine sahiptir. Karolina’nın önemli bir özelliği ise ekipteki tek eşcinsel karakter olmasıdır. Zira Karolina’nın bu özelliği hikayenin ilerleyen kısımlarında önemli bir rol oynayacaktır. Gertrude Yorks, ekipteki “huysuz kız”dır, özel gücü ailesinin onun için tarih öncesi çağlardan getiridiği evcil dinozoru ile telepatik bir bağı olmasıdır. Gertrude aynı zamanda Chase Stein’in sevgilisidir. Son Runaways üyesi olan Molly Hayes, ekipteki en küçük çocuktur. İki mutantın kızı olan Molly de bir mutanttır. Özel gücü ise süper güçlü olmasıdır. Ana karakterlerden de bahsettikten sonra diziyi incelemeye başlayabilirim.

BEKLENTİLERİM NELERDİ?

Bana göre dizinin kaynak materyalinin hikayesi bana göre çok inişli çıkışlı bir hikayeye sahip. Önceki kısımlarda da bahsettiğim üzere Brian K. Vaughan’ın seriden ayrılmasının ardından seri yokuş aşağı gitmekte ve saçmalıklarla dolu bir hale gelmekte ve karakterlerinin ergenlikleri, gereksiz romantik dramları ön plana çıkmaktaydı. Hikayenin çıkış noktasını beğensem de hikaye ilerledikçe bu saçma kısımlara girmelerinden korkmuyor değildim. Bunun yanı sıra seride pek çok karakterin birçok önemli özelliğini diziye aktaramayacaklarını düşünmekteydim. Örneğin; ana karakterlerden Molly Hayes’in ebeveynleri mutant ancak Marvel dizi senaryosu hazırlanırken “mutant” kelimesini filmlerinde kullanamıyordu. Yani Molly’nin güçleri olacak mı, olmayacaksa Molly’nin hikayedeki rolü ne olacak gibi endişelerim vardı. Bununla beraber kaynak materyalin ana karakterlerinden olan Karolina Dean, eşcinsel bir karakter. Bu karakterin eşcinselliğini görmezden geleceklerini düşünüyordum zira hiçbir Marvel filminde eşcinsel bir karaktere yer verilmedi. Böyle bir durumda da dizinin LGBT üyelerinin gazabına uğrayacağından da çekinmiyor değildim. Yani uzun lafın kısası, yapım hakkında ciddi şüphelerim vardı ancak beni haksız çıkardıkları için çok mutluyum. Elbette şikayetlerim var ancak şikayetlerim olması kesinlikle bu dizini kötü bir dizi olduğu anlamına gelmiyor.

DİZİ NASILDI?

Runaways dizisi on bölüm olarak çekilmiş, günümüzdeki pek çok diziye göre az olan bu bölüm sayısı Runaways için oldukça yerinde olmuş. On bölümde anlatmak istedikleri hikayeyi anlatıp, iyi bir finalle bir sonraki sezona bağlantılarını da yapmışlar. Bunun yanı sıra dizide, kaynak materyale göre pek çok değişikliğe gidildiğini de söylemeliyim. Örneğin; kaynak materyalden bahsederken adı geçen Runaways ekibindeki en küçük çocuk olan Molly Hayes, annesi ve babası gibi bir mutant ancak dizide annesi ve babası ölmüş yetim ve güçleri  nereden geldiği dizi boyunca hiç açıklanmayan bir karakter. Bunun yanı sıra pek önemli bir değişiklik sayılmasa da dizi adaptasyonunda karakter Meksikalı olarak işlenmiş. Bir diğer önemli değişlik ise ebeveynlerle alakalı, kaynak materyalde Gert’ün ebeveynleri zaman yolcularıyken yapımda bilim insanları. Benzer olarak Chase’in anne ve babası kaynak materyalde bilim insanlarıyken yapımda babası bir mühendis annesi ise sıradan bir ev hanımı. Bu değişiklikler tüm ebeveynler için geçerli, neredeyse her ebeveyn çizgi romandakinden farklı özelliklere sahip. Bu değişiklikler arasından belki de en önemlisi Karolina’nın ebeveynlerinde, çizgi romanlarda ebeveynlerinin her ikisi de uzaylıyken yapımda yalnızca biri uzaylı. Hangisi olduğunu spoiler vermemek için sizinle paylaşmayacağım zira bu ebeveyn aynı zamanda dizideki asıl kötü karakter.

id19rjct2txf73dzljel

Yapımda, kaynak materyale göre yapılmış bir diğer değişiklik ise Nico’nun bir ablası olması ve ablasının ölümünün arkasındaki gizem. Nico’nun ablasının katilinin kim olduğu ve niçin öldürüldüğü sezon boyu arka planda devam eden bir gizem. Bu gizemin diziye kattığı hoş bir hava var ancak sonuçta bu gizem çözüldüğünde alacağınız cevabın sizi çok tatmin etmeyeceğine de eminim. Buna karşın, dizinin iyi yanları da var. Senaryonun kalitesi buna bir örnek; senaryoda yer yer kötü karakterlere yani ebeveynlere de sempati duyabiliyorsunuz ve yapıtın aksine karakterlerin motivasyonları çok daha anlaşılır ve mantıklı. Dizinin asıl kötü karakteri çizgi romandaki asıl kötülere göre çok daha makul.

Yapım hakkında bir takım sıkıntılarım da elbette var. Örneğin; Karolina, Nico ve Alex arasındaki aşk üçgeni oldukça garip ve fazla ön planda. Çizgi romanlarda da olduğu üzere hem Alex hem de Karolina, Nico’ya aşık ancak Nico’nun ne istediği belli değil. Bir olayın ardından Alex ile olan tüm köprüleri yaktığını görüyoruz, beş dakika sonra Alex’i kurtarmak için herkesi organize ediyor. Bir sahnede Karolina, Nico’yu öpüyor ve Nico’nun rahatsız olduğunu görüyoruz ancak bir süre sonra bu sefer Nico, Karolina’yı öpüyor. Anlayacağınız üçü arasında garip bir ilişki var ve sezon finalinde bu durumu bıraktıkları yerde işlerin daha da karışmaması mümkün değil. Belli ki bu durum ikinci sezondaki ana konulardan biri olacak ve ben bundan hiç memnun değilim.

PrideBar640

Yapımdaki bir diğer anlamsızlıktan bahsetmeden önce okurları uyarmak isterim ki bu paragraf diziyi izlemeden okumak istemeyeceğiniz bilgiler içermekte. Yani lütfen “spoiler” istemiyorsanız bu cümleden sonrasını okumayın. Bahsettiğim anlamsızlık şu ki dizinin sezon finalinin son sahnesinde ebeveynler Jonah ile savaşmaya karar verdiklerinde çocuklarının korunması için onlara işledikleri bir cinayetin suçunu atarlar. Buradaki anlamsızlık neredeyse tüm polisin PRIDE için çalışıyor olması, yani tüm polis Jonah için çalışıyor. Bununla beraber tüm polis Jonah için çalışmasa bile polisin uzaylı güçlerine sahip Jonah’ı durdurma ihtimali yok. Bana göre bu sahne sırf çizgi romanlarda olduğu gibi çocukların aileleri tarafından ihbar edilerek kaçmak zorunda bırakılması yani “Runaways” olmaları için konmuş bir sahne ve belli ki ikinci sezon çocukların kaçması üzerine kurulu bir sezon olacak.

runaways1

Bu bahsettiğim kötü özellikler dışında Runaways dizisi hikaye hariç diğer alanlarda da oldukça başarılı. Başarılı oldukları bu konulardan en önemlisi oyuncu seçimleri olmuş. Başta Wilder’lar olmak üzere tüm oyuncular sanki çizgi romandan çıkmış gibi. Karakterlerine bu kadar benzeyen oyuncuları bulmak zor olsa gerek. Oyuncular sadece karakterlerine benzemekle kalmıyor, aynı zamanda oldukça kaliteli oyunculuklar sergiliyorlar. Buna ek olarak dizideki müzik kullanımı da oldukça yerinde ve konuya uygun olmuş. Sonuç olarak, toparlamak gerekirse ben Runaways’in ilk sezonunu oldukça beğendim ancak sorunları olduğunu da inkar edemem. Bu sezonlarda sonraki sezonlarda düzeltildiği sürece çizgi roman dizileri arasında oldukça saygı gören bir dizi izleyeceğimize eminim.

ÖNÜMÜZDEKİ SEZONDAN BEKLENTİLERİM?

Peki ben önümüzdeki sezondan neler bekliyorum? Beklentilerimden bahsetmeden önce bu kısmın tamamen “spoilerlı” olduğunu belirtmek isterim. “Spoiler” almak istemiyorsanız doğrudan diziye verdiğim puan kısmına geçebilirsiniz.

“Spoiler” istemeyen arkadaşlarımız doğrudan puan kısmına gittiğine göre bu noktadan sonra rahat rahat teorilerimi ve beklentilerimi paylaşabilirim. Bana göre önümüzdeki sezon bu izlediğimiz sezona göre çok daha farklı olacak. Bu düşüncemin sebebi, son bölümü izleyenlerin gördüğü üzere dizinin ana karakteri olan çocuklar artık birer şüpheli ve polislerden kaçıyorlar, ebeveynler ise çocuklarının güvenliği için Jonah ile savaşmaya karar verdi. Yani karakterlerimizin sezon sonundaki durumları ve konumları sezon başına göre çok farklı. Bu yüzden de haliyle ikinci sezonda birinci sezondan çok farklı olmalı. Aynı zamanda bana göre dizinin ikinci sezonu, dizi adına önemli gelişmelerin yaşandığı bir sezon olacak. Buna bir örnek vermem gerekirse bence ikinci sezonda en az bir ebeveyn ve en az bir “Runaways” üyesi ölecek. Kuvvetle muhtemeldir ki, ölen ebeveynler Yorkes ailesi yani Gertrude’un ebeveynleri olacak ve yine kuvvetle muhtemeldir ki karakterler ölmeden önce öldüklerinden kısa bir süre sonra Gertrude onları affedecek. Peki niye böyle düşünüyorum? Dizinin ilk sezonunda diğer ebeveynlere göre Yorkes ailesi daha insancıl ve iyi niyetli olarak gösterilmeye çalışılmış. Zira sezon finalinde de Jonah’a ilk güvenmemeye başlayan çift de onlardı. Bununla beraber yine sezon finalinde Yorkes ailesinin de Hernandezler gibi öleceği ima ediliyordu. Bu durumun sebepsiz olacağını düşünmüyorum.

Buna ek olarak daha önce de belirttiğim gibi bir “Runaways” üyesinin de ölmesini bekliyorum. Bunun sebebi ise kaynak materyalde çok sık birilerinin öldüğünü bilmem. Bu ölen karakterler arasında, Gertrude, Alex ve hatta ebeveynlerin tamamı var. Bana göre ikinci sezonda da “Runaways” hikayesinde önemli yere sahip olan bu ölümlere yer verileceğini düşünüyorum. Peki kim ölecek? Bana göre ölecek olan kişi Molly. Molly, ilk sezonda ekipteki herkesin küçük kardeşi rolündeydi, başlarda kimse onu ciddiye almıyor fikirlerine kıymet vermiyordu. Sezon sonuna doğru Molly, kendini kanıtlamaya başladığında ona duyulan güven ve fikirlerine verilen önem arttı. Bununla beraber herhangi bir karakterin herhangi bir noktada Molly’i sevmediğini düşünmüyorum. Bu anlamda Molly’nin ölümü Runaways için sağlam bir darbe olurken aynı zamanda tekrar ailelerine düşman olmaları için de geçerli bir sebep olacaktır. Hele ki Molly, bir polis tarafından yanlışlıkla vurulursa ve kalan çocuklar polisleri peşlerine düşürenin ebeveynleri olduğunu öğrenirse…

Runaways-Victor-Mancha-featured

İkinci sezondan bu incelemede yer vereceğim son beklentim ise ikinci sezona dahil olmasını beklediğim yeni karakterler ve “cameo” denilen kısa roller için diziye katılan konuk oyuncular. Bana göre ikinci sezonda pek çok yeni karakter göreceğiz ama bence bu yeni karakterlerden en enteresanı Victor Mancha olacak. Victor Mancha’nın orijinal hikayesine değinip bu yazıyı daha da uzatmak istemiyorum ama karakterin Ultron’un çocuğu ve Runaways’in önemli bir üyesi olduğunu söylememin yeterli olacağını düşünüyorum. Buna ek olarak bir diğer beklentim ise 2. sezonun finalinde Phil Coulson’ı görmek. “Bu nereden çıktı?” diyenleri duyar gibiyim ve onlara şöyle bir açıklama yapmak istiyorum; Runaways çizgi romanlarının 2017’de tekrar yayınlanmaya başlamasından önceki iptalinde seriye Captain America konuk olur ve çocukların hikayesini basına açıklar ve hemen ardından onları yeni ebeveynlere evlatlık olarak verir. Bana göre dizide de benzer bir durum daha düşük bütçeli bir şekilde diziye bir bölümlüğüne konuk olacak Clark Gregg’in çocukları SHIELD’ın gözetimi altına almasıyla olacak.

Phil_Coulson_Thor's_Hammer

DİZİYE PUANIM

Bana göre “Runaways” beklentilerin üzerine çıkmayı başarmış ve bazı sıkıntılarına rağmen oldukça iyi ele alınmış bir dizi olmuş. “Inhumans” fiyaskosundan ve “Agents of SHIELD”ın bana göre kötü giden son sezonunun ardından güzel bir dizi olmuş ve bana göre bu yılki Marvel süper kahraman dizileri arasından en iyisi olabilir. Zira Punisher dizisi de beni çok tatmin etmemişti. Bu yüzden bu diziye puanım 8/10 ve bu dizinin MCU dizileri arasındaki yeri ban göre Daredevil, Jessica Jones ve Agents of SHIELD’dan sonra 4.sırada.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Dizi

DIG000415_1._SX360_QL80_TTD_

Aman Aman Neler Oluyor: Arrowverse’e “Crisis on Infinite Earths” Geliyor

Bulut Şimşek15 Aralık 2018
The-Punisher-Season-One

The Punisher’ın 2. Sezonu Ocakta Yayına Girecek!

Orkan13 Aralık 2018
booklyn-nine-nine-header

Brooklyn Nine-Nine 6. Sezon Fragmanı Yayınlandı!

Orkan9 Aralık 2018
2FBE52BB-29BD-4CB4-B74B-8B51E3A564FA

Game of Thrones 8. Sezon Fragmanı Geldi!

Betül Karataş8 Aralık 2018
Wilson-Fisk

Vincent D’Onofrio, Daredevil’ın İptal Edilmesini Saçma Buluyor

Orkan7 Aralık 2018
a

Charlie Cox, Daredevil’ın İptal Edilmesi Hakkında Konuştu!

Orkan7 Aralık 2018
Untitled-34

İstatistiklere Göre Daredevil, Netflix’in En Popüler Yapımlardan Biriydi

Orkan5 Aralık 2018
cats

Marvel Dizilerinin Geleceği Ne Olacak?

Emre5 Aralık 2018
marvel-the-defenders-netflix-reviews-1015375-1280x0

Marvel-Netflix Dizilerinin İptal Olmasının Sebebi Belli Oldu

Orkan4 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.