Dizi

Rick And Morty Ve Bojack Horseman’ın Felsefesi Üzerine: Nihilizim

Rick And Morty Ve Bojack Horseman’ın Felsefesi Üzerine: Nihilizim
Baha Tan Oral

Piyasadaki hemen hemen tüm yetişkin animasyonlarının yetişkin animasyonu olmasının altında yatan önemli bir sebep bulunmakta. +18 içerikli mizah yaptıkları için değil altında derin mesajlar yattığı için yetişkin animasyonu olarak adlandırılıyorlar. South Park, 4 arkadaşın kasabada yaşadığı komik olaylardan oluşan bir çizgi film değil, içerisinde ağır siyasi ve dini eleştiriler barındırıyor. Ve diğer tüm yetişkin animasyonları için bunları söylemek mümkün. Benim bu gün bahsetmek istediğim animasyonlar ise Rick And Morty ve Bojack Horseman. İkisinin de vermek istediği mesaj aynı: Nihilizm.

Animasyonlara geçmeden önce kısaca nihilizmin ne olduğunu açıklamakta yarar var. Nihilizm inandığımız hiç bir değerin aslında var olmadığını, hepsinin insanların yüklediği var olmayan değerlerden ibaret olduğunu savunan bir felsefi akımdır. En ünlü Nihilistler’den birisi olan Nietzsche nihilizm için “tüm değerlerin sonucudur” der.  Nihilizmin tarihinden uzun uzun bahsedebiliriz fakat konumuz animasyonlar o yüzden animasyonlara geçelim.

225px-Nietzsche187a

Rick And Morty’e göre daha hafif olarak nihilizmi anlatan Bojack Horseman ile başlayalım yazımıza. Bojack genç yaşlarında epey ünlü olmuş, oynadığı programın bitmesi ile boşluğa düşmüş bir at. Bojack çok değer verdiği bir şeyin yok oluşuyla kendini nihilizm’in içinde buluyor ve ona bu macerasında eşlik ediyoruz. Yaptığı hiçbir şeyden zevk almayışını izliyoruz dizi boyunca. Ve fark ediyoruz ki aslında sadece Bojack değil tüm karakterler üzgün, bitkin durumda (bir karakter hariç ve o karakterin de iqsu ciddi anlamda düşük). Bojack Horseman bize nihai sonun nihilizm olduğunu tatlı bir dille anlatan bir animasyon olmayı başarıyor.

maxresdefault

Öte yanda bunu daha zorlu yoldan anlatan bir animasyon var karşımızda: Rick And Morty. Rick, galaksinin en zeki insanı olmasının da getirisiyle hiçbir şeyden zevk almamakta ve her şeyin değersiz olduğunu düşünmektedir. Morty ve Morty’nin ailesi hayatta küçük şeylere üzülen insanlarken Rick; gezegen yok eden, kendisi için köle yapan, etik kuralları hiçe sayan kanun kaçağı bir insan. Morty bütün bunlara şaşırırken Rick bunların ne kadar doğal bir olay olduğunu yaptığı hiçbir şeyin hiçbir amacı, sonucu olmadığını anlatmaktadır Morty’e.

bojack.0.0

Bonus olarak The Big Lebowski filmini örnek verebilirim. The Big Lebowski; hayattan tüm beklentisini kesmiş, yaptığı tek şey yaşamak ve bowling oynamaktan ibaret olan bir insanken başına gelen bir olay sonucu ufak bir maceraya çıkmasını konu almakta. Bu macera boyunca türlü türlü insanlar görüyoruz. Kimisi aşırı entelektüel kimisi aşırı hırslı ve hepsinin yaşantısına dair olurken bir şeyi fark ediyoruz. Kafasına bir şeyleri aşırı takan insanların değil Lebowski’nin, hiçbir şeyi önemsemeyen insanın mutlu olduğunu görüyoruz.

61708-gramercy_pictures

Tabi bu yazdıklarımı okumanızın da hiçbir değeri yok…

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

 1. Inhuman

  7 Ocak 2019 at 19:38

  Güzel yazı, öğretici.Yazar olayı biliyor, benimkisi şöyle bir ekleme olsun:

  Şunu karıştırmamak lazım: Nihilizm amaç değil araçtır.Mesaj değil, mesajın gönderildiği posta zarfıdır.Zaten nihilizm hayatta hiçbir mesaj (amaç) olmadığını söyler, bu yüzden o posta zarfının içi de boştur zaten.

  Bu dizilerin izlediği yol ise optimistik nihilizm.Yani “kafam rahat, çünkü problem yapacak kadar mânâya sahip bir şey yok” görüşü (Lebowski tarzı).Günümüzde bu mantıktan yola çıkıp epikürcülük-hedonizm, stoacılık-ataraksiya görüşünü nihilizme yoruyorlar, çok da yanlış değil.
  Ama kimse ileri gidip bunu serkeşliğe, tembelliğe, pesimistliğe yoramaz, yoran ahmaktır.

  Mânâ ile anlam arasındaki nüans farkı da önemli.Bir şeyin mânâsının olması, bir nihaî amacının, derinliğinin olduğu anlamına gelir.Anlamlı olması ise bir değerinin olduğu anlamına gelir.

  Aslında hiçbir şeyin mânâsı yoktur.Ancak bazı şeyler anlamlıdır.
  Hayatın ne mânâsı vardır, ne anlamı.Ancak birine yardımcı olmak, iyilik yapmak, güzel bir kitap okumak, lezzetli bir yemek yemek, kendiniz dışında aç bir hayvanı besleyip sevmek, bunlar hep anlamlı şeylerdir, mânâları olmasa da.

  Bu yüzden bir nihilist, ahlâklı biri de olabilir, çalışkan biri de.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Dizi

vikingsheader2

Vikings 5. Sezon: Battle Royale İskandinavyası

Arif Emre17 Şubat 2019
punisherheader

Punisher 2. Sezon DEV İNCELEME: Spoilerlı ve Spoilersız!

Arif Emre24 Ocak 2019
Marvel's The Punisher

Punisher SPOILERLI 2. Sezon İncelemesi: Hikayenin Derinliklerine İniyoruz!

Arif Emre19 Ocak 2019
netflix-ottoman-rising-isimli-bir-mini-dizi-icin-hazirliklara-basladi-1541045264

Netflix’in İkinci Yerli Yapımı Ottoman Rising’ten İlk Detaylar!

Barış Çakır15 Ocak 2019
5E43C8F3-AB85-48B1-AF9A-62889F009D42

Game Of Thrones’un Yayın Tarihi Fragmanla Açıklandı!

Betül Karataş14 Ocak 2019
0196097E-4C2A-4560-A2DD-0FFB7C6DAE99

Hakan: Muhafız Kaç Sezon Olacak?

Betül Karataş13 Ocak 2019
jon-bernthal-returns-as-frank-castlethe-punisher-in-season-2-of-the-netflix-series

Punisher 2. Sezon Spoilersız İnceleme: Daha Sert, Daha Kanlı, Daha Punisher!

Arif Emre12 Ocak 2019
punisherheader

Jigsaw Sahada: Punisher’ın 2. Sezonundan İlk Fragman Geldi!

Arif Emre11 Ocak 2019
763FD27B-5A48-464E-B582-8DB40D93EE4C

The Punisher’ın 2. Sezonu Ne Zaman Geliyor?

Betül Karataş5 Ocak 2019

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.