DC

Professor Marston & The Wonder Woman

Professor Marston & The Wonder Woman
Abdurrahman Yaltır

Professor Marston & The Wonder Woman filmi geçtiğimiz günlerde yeni bir klip yayınladı. Wonder Woman’ın ilk ortaya çıkış hikayesinin anlatılacağı filmin bu sonbahar gösterime girmesi bekleniyor. Pek tanınmamış bir yönetmen ile işe başlamış olsalar da, fragman hayranların gönlünü biraz olsun almış gibi görünüyor. Tabii hayal kırıklığına uğrayanların sayısı da bir hayli fazla. Peki, Wonder Woman aslında nasıl ortaya çıktı?1600-600x600

Roma mitolojisindeki ay ve avcı tanrıçası olan Diana, Yunan mitolojisindeki Artemis’e denktir. Artemia kelimesi güvenlik, doğruluk anlamlarına gelir. Wonder Woman’ın ile oldukça özdeşleşmiş olan ‘’Lasso of truth’’ yani doğruluk kementinin bir bakıma mitolojideki yeri ile de uyumlu olduğu söylenebilir. Wonder Woman’ın yaratıcısı William Moulton Marston, psikiyatr ve mucitti. Günümüzde kullandığımız yalan makinesini o icat etmiştir. Belki bu açıdan doğruluk kementi, yaratıcısının da izlerini taşıyor diyebiliriz. Marston, Wonder Woman’ı özgür kadınlara rol model olması için yarattığını söylemiştir. Kısa bir zamanda çok fazla okuyucuya erişen Wonder Woman, özgür kadınların olduğu kadar profesörün de hayatını değiştirmiştir.

Karısı ve öğrencisi ile üçlü bir ilişki süren Morston, 1920’lerin Amerikası’nda dahi hoş karşılanmayacak bir durumdadır. Çizgi romanları içeriğinde şiddet, işkence ve sadomazoşizm olduğu için çocuklara uygun görülmez. Kendini saklamak için başka bir isimle yazsa da, fayda etmez. O dönemlerde birçok Amerikalının çizgi roman yazarlarına karşı kötü fikirleri vardı. Çoğu onların dinsiz, yalancı ve kötü örnek olduklarını düşünüyorlardı. Wonder Woman’ın getirdiği ün, profesörün hayatının açığa çıkmasına sebebiyet verir. Yazdıkları yakılarak, parçalanarak protesto edilir. Hatta birçok kez linç edilir, ölme noktasına gelir.

Başrolünü Luke Evans, Rebecca Hall ve Beta Heatcote’nin paylaştığı film şimdiden eleştirileri toplamış durumda. Pek çok insan bunun Wonder Woman olmadığı ve yanlış bir hikâye anlatıldığını öne sürse de, film bir kitleyi etkilemeyi başarmış görünüyor. Umarız başarılı bir yapım olur ve hayranlarını hayal kırıklığına uğratmaz.
ww

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

img

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #9: Watchmen – Çizgi Romana Buradan Başlamayın!

Emre21 Ocak 2018
GalleryComics_1920x1080_20151021_JLLO-Cv1.tif_.ps_r1_560c54abb929e4.33309954

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #7: Justice League : A League Of One – Birimiz Hepimiz İçin

Abdurrahman Yaltır20 Ocak 2018
image (2)

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 3

Carnage8616 Ocak 2018
Doomsday Clock

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 2

Carnage8615 Ocak 2018
cats

Heyecan-Ölçer #44: 2018’de En Çok Beklediğimiz 9 Çizgi Roman Uyarlaması Film!

Emre14 Ocak 2018
image

DOOMSDAY CLOCK#2 DETAYLI ANALİZİ BÖLÜM 1

Carnage8614 Ocak 2018
Doomsday Clock

DOOMSDAY CLOCK#2 İNCELEME

Carnage8613 Ocak 2018
hrlybnnr

Kadın Thor’u Gördük, Peki Ya Erkek Harley Quinn’i?

Eser Yeşim11 Ocak 2018
gglllgdtdghtr

Wonder Woman Rolüne Şimdiden Yeni Talip Çıktı!

Eser Yeşim5 Ocak 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.