DC

Professor Marston & The Wonder Woman

Professor Marston & The Wonder Woman
Zeynep Kaya

Professor Marston & The Wonder Woman filmi geçtiğimiz günlerde yeni bir klip yayınladı. Wonder Woman’ın ilk ortaya çıkış hikayesinin anlatılacağı filmin bu sonbahar gösterime girmesi bekleniyor. Pek tanınmamış bir yönetmen ile işe başlamış olsalar da, fragman hayranların gönlünü biraz olsun almış gibi görünüyor. Tabii hayal kırıklığına uğrayanların sayısı da bir hayli fazla. Peki, Wonder Woman aslında nasıl ortaya çıktı?1600-600x600

Roma mitolojisindeki ay ve avcı tanrıçası olan Diana, Yunan mitolojisindeki Artemis’e denktir. Artemia kelimesi güvenlik, doğruluk anlamlarına gelir. Wonder Woman’ın ile oldukça özdeşleşmiş olan ‘’Lasso of truth’’ yani doğruluk kementinin bir bakıma mitolojideki yeri ile de uyumlu olduğu söylenebilir. Wonder Woman’ın yaratıcısı William Moulton Marston, psikiyatr ve mucitti. Günümüzde kullandığımız yalan makinesini o icat etmiştir. Belki bu açıdan doğruluk kementi, yaratıcısının da izlerini taşıyor diyebiliriz. Marston, Wonder Woman’ı özgür kadınlara rol model olması için yarattığını söylemiştir. Kısa bir zamanda çok fazla okuyucuya erişen Wonder Woman, özgür kadınların olduğu kadar profesörün de hayatını değiştirmiştir.

Karısı ve öğrencisi ile üçlü bir ilişki süren Morston, 1920’lerin Amerikası’nda dahi hoş karşılanmayacak bir durumdadır. Çizgi romanları içeriğinde şiddet, işkence ve sadomazoşizm olduğu için çocuklara uygun görülmez. Kendini saklamak için başka bir isimle yazsa da, fayda etmez. O dönemlerde birçok Amerikalının çizgi roman yazarlarına karşı kötü fikirleri vardı. Çoğu onların dinsiz, yalancı ve kötü örnek olduklarını düşünüyorlardı. Wonder Woman’ın getirdiği ün, profesörün hayatının açığa çıkmasına sebebiyet verir. Yazdıkları yakılarak, parçalanarak protesto edilir. Hatta birçok kez linç edilir, ölme noktasına gelir.

Başrolünü Luke Evans, Rebecca Hall ve Beta Heatcote’nin paylaştığı film şimdiden eleştirileri toplamış durumda. Pek çok insan bunun Wonder Woman olmadığı ve yanlış bir hikâye anlatıldığını öne sürse de, film bir kitleyi etkilemeyi başarmış görünüyor. Umarız başarılı bir yapım olur ve hayranlarını hayal kırıklığına uğratmaz.
ww

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC

Daha Fazla DC

HJFLC_Cv1_R3_gallery_57fc3635f2c6a2.45566872

“Korkunun Nasıl Kullanılacağı Hakkında Hiçbir Bir Fikrin Yok, Hal Jordan.” [Green Lantern 6: Sinestro Birliği Savaşı Birinci Kısım-İnceleme]

Engin Topaloğlu22 Ekim 2017
bg

Justice League’ın Süresi Hakkında Kamuoyuna Önemli Duyuru! [Yalan Haberlere Cevap]

Engin Topaloğlu22 Ekim 2017
Doomsday Clock#1

Doomsday Clock#1’in İlk Sayfasına Detaylı Bakış

Carnage8620 Ekim 2017
Gotham-by-Gaslight

Gotham’ın Gaz Lambaları Çizgi Roman İncelemesi: 125 Yıl Öncesinin Gotham’ı!

Eren Ipeker15 Ekim 2017
Doomsday Clock

Donald Trump’ın Seçilmesi Doomsday Clock’a İlham Verdi

Carnage8614 Ekim 2017
Doomsday Clock

Geoff Johns: Doomsday Clock’ı Anlamak İçin Rebirth’ü Okumanıza Gerek Yok

Carnage8614 Ekim 2017
Doomsday Clock CR: DC

Doomsday Clock ve Death of Superman Öyküleri DC Evreni’ni Nasıl Etkileyecek?

Carnage8613 Ekim 2017
Doomsday Clock

DC’nin Doomsday Clock’ında Geri Dönen Watchmen Karakteri

Carnage8612 Ekim 2017
1

Constantine Animasyonundan İlk Fragman Yayınlandı!

Bartu Yılmazer9 Ekim 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.