SPIDER-MAN: HOMECOMING

Örümcek Adam: Eve Dönüş’te Kaçırmış Olabileceğiniz Detaylar#1

Örümcek Adam: Eve Dönüş’te Kaçırmış Olabileceğiniz Detaylar#1
Carnage86

Uyarı: Yazı Örümcek Adam: Eve Dönüş filmi hakkında bol miktarda spoiler içermektedir. Yazıyı filmi izledikten sonra okumanız tavsiye olunur.

Marvel Cinematic Universe’teki ilk Spider-Man filmi olan Örümcek Adam:Eve Dönüş Cuma günü gösterime girdi. Hiçbir hayranın filmden olağanüstü şeyler beklememiş olduğuna eminim. Genel izleyici kitlesinin yorumlarına baktığımızda filmin beklentileri karşıladığını ve tam tadında bir film olarak nitelendirildiğini görüyoruz. Benim kişisel yorumum ise bazı karakterlerin yeterince iyi işlenmeyişi ve fazla basit kaçan hikayesine rağmen “acemi Spider-Man havası”nı en iyi veren ve  yapılmış en iyi ikinci Spider-Man filmi olduğu yönünde.

Spider-Man külliyatına hakim izleyiciler film boyunca çizgi romanlara ait bazı göndermeleri fark edebilmiştir. Bu yazı dizimizin konusu ise geek çizgi roman severler haricinde çok az kimsenin (hatta geek çizgi roman severlerin bile çok azının) tespit edebileceği easter eggler, referanslar, ince espriler, subliminal mesajlar (evet biraz abarttım) üzerine olacak.

1.Amazing Spider-Man#33 Kapağına Gönderme

Filmin sonlarına yakın Vulture Peter’ı enkaz altında bırakıp gidiyor ve kahramanımız insanüstü azmi sayesinde o yıkıntının altından kurtuluyor. Film bu sahne aracalığıyla kapağı ile ikonlaşmış Amazing Spider-man#33’e göz kırpıyor.

“Yahu Spider-Man’in ağır yıkıntı altında kalıp da aniden parlayan yaşama azmi ile kurtulduğu tek yer Amazing Spider-Man#33 değil ki. Kaç defa gördüm benzer durumu” diyebilirsiniz. Bunların hepsi Amazing Spider-Man#33’te gördüğümüz tarihi anı hatırlatmak amacıyla yaratılmış klişeler.

2.Spider-Man’in İlk Kostümü ve Scarlet Spider Kostümü Arasındaki Benzerlik

Peter’ın kendi dikimi olan Spider-Man kostümü; 2 yıl süren ve bazı yorumcuların Spider-Man çizgi romanları için sonun başlangıcı olarak nitelendirdiği Clone Saga ile Marvel Evreni’ne dahil olan Ben Reilly tarafından giyilen Scarlet Spider kostümüne çok benziyor.

3.Aaron Davis’in Plakası

Prowler karakterinin Ultimate Evreni’ndeki gerçek ismi Aaron Davis. Filmde Spider-Man tarafından Vulture’ın yerini öğrenek amacıyla sorgulanıyor. Aracının plakası ise “UCS-M01”.Bu Ultimate Spider-Man serisinin reboot edildiği ve Miles Morales’in ilk kez görüldüğü Ultimate Comics Spider-Man#1’e gönderme.

 

4.Iron Spider Kostümü ve Spider-Man’in Maskesini Çıkardığı An

Civil War sırasında ilk başlarda Iron Man’in sağ kolu olarak görev yapan Spider-Man Iron Spider olarak adlandırılan bir zırh giymişti.

Gene Civil War sırasında yıllar boyunca büyük bir titizlik hatta paranoyaklık ile koruduğu gizli kimliğini kameralar karşısında açıklamıştı.

Filmde Tony Stark’ın Peter’a Avengers’a katılma teklifi yaptığı sahne ile Civil War’a iki gönderme yapmış. Filmde önerilen yeni kostümün renk farklıkları olsa da, Stark tarafından yaratılmış ilk kostümün upgrade edilmiş versiyonu olduğundan MCU’daki Iron Spider olarak düşünmememiz için bir sebep o. Aynı sahnede de Peter Avengers’a katıldığı takdirde basına tanıtılacak olması da Civil War’daki heyecanın doruklara ulaştığı tarihi anı anımsatıyor.

5.Jackson Brice

Marvel 616 Evreni’nde Jackson Brice Montana adlı bir suçlu ve tıpkı Vulture ile Tinkerer gibi, Spider-Man’in eski düşmanlarından. Burada ilk Shocker rolünü üstleniyor ve Toomes’a yaptığı şantaj hayatına mal oluyor. Çizgi romanlarda beşinci sınıf bir villain olarak yer alan Montana bir keresinde Shocker ile çalıştı. Filmin yaptığı esas gönderme çizgi romanlara değil Spectacular Spider-Man animasyon serisine. Çünkü orada  Shocker Herman Schultz değil, önceden Montana adını kullanan Jackson Brice.

Yorumları Gör (3)

1 Yorum

 1. Inhuman

  9 Temmuz 2017 at 18:31

  Evet güzel yazı olmuş, ayrıntıları fark ettim filmde hoş yapmışlar.Çizgi romanlarda önce açıklayıp gizli kimliğini, sonra realiteyi değiştiriyorlardı herkese unutturuyordu ama burda en baştan “hayır” diyor.Çıksaydı basına açıklayıp kimliğini registration act imzalayacaktı, mantıklı.Ayrıca son verdiği suit amazing spider-man oyunundaki mavi suite benziyordu.Bir de son sahnede Scorpion’u gördük sanırım, spider-man in gerçek kimliğini sordu Vulture’a.

  After credits güzeldi ya iyi güldüm.Captain America sabır hakkında ders veriyor ki cidden sabırlıca bekledik o kadar süre :D:D

  • Boranparım

   9 Temmuz 2017 at 19:59

   Tam da kaptan amerikaya yakışır bir davranış

 2. Seyhmus

  9 Temmuz 2017 at 22:56

  Hazırlayanın ellerine sağlık bilgilendirici güzel bir yazı olmuş çok gönderme vardı filmde içlerinden bir tanesi de ben amca ya Spoiler olsun diye demiyorum

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPIDER-MAN: HOMECOMING

Daha Fazla SPIDER-MAN: HOMECOMING

age-of-ultron-810x506

2008’den Bu Yana Hangi Marvel Filmi Ne Kadar Bütçeyle Çekildi? Ne Kadar Kazandı? [GÜNCELLENDİ]

Emre24 Ocak 2018
LLL

Heyecan-Ölçer #43: Yılın En İyileri [2. Bölüm] Kimler Sınıfı Geçti Kimler Kaldı?

Emre5 Ocak 2018
IMG_8927

Spider Man: Homecoming’den Kullanılmayan Superior Spider-Man Zırhı Ortaya Çıktı!

Alwis19 Temmuz 2017
branzino

Örümcek Adam: Eve Dönüş’te Kaçırmış Olabileceğiniz Detaylar#3

Carnage8616 Temmuz 2017
thumb-1920-831919

Örümcek Adam: Eve Dönüş’te Gelecek Filmler İçin Hangi Karakterlere Gönderme Yapıldı?

Engin Topaloğlu10 Temmuz 2017
3

22 Adet Örümcek-Adam: Eve Dönüş Fotoğrafı!

Mustafa Akkuş10 Temmuz 2017
1

Örümcek-Adam: Eve Dönüş’ün Açılış Haftası Hasılatı Belli Oldu!

Mustafa Akkuş10 Temmuz 2017
SPIDER-MAN: HOMECOMING Örümcek Adam: Eve Dönüş

Örümcek Adam: Eve Dönüş’te Kaçırmış Olabileceğiniz Detaylar#2

Carnage8610 Temmuz 2017
Tom-Holland-Spider-Man-Homecoming

Bir Örümcek Adam: Eve Dönüş Oyuncusunun Avengers: Infinity War’da Rol Alacağı Doğrulandı

Orkan9 Temmuz 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.