Çizgi Roman

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!
Emre

Old Man Logan okur camiasının ortak kanaatine göre Marvel çatısı altında yayımlanmış en iyi What If? çizgi romanlarının başında geliyordu. Kıyamet sonrası bir hikayeye yerleştirmek için en uygun kahramanı seçmişti ve etrafına dolu dolu bir dünya kurmayı başarmıştı. Millar’ın usta kalemi ve McNiven’ın göz alıcı görselleri sayesinde başyapıt olarak raflardaki kıymetli köşesini korumaya devam etti. Marvel da aklını peynir ekmekle yemediği için, bugün buradayız.

Old Man Hawkeye, 8 sayılık ilk hikayenin ilginç karakterlerinden olan Clint Barton’a odaklanmakta. Logan’ın coşmalarından 5 yıl gerideyiz. Tehlike henüz diri ve çorak toprakların her köşesi bambaşka bir kötünün kontrolü altında. Bildiğimiz üzere yaşamayı başarmış kahramanlarımızın hemen hemen hepsi ise suspus olmayı seçmiş durumda.

sayfa_17

Ne Okuyoruz?

Barton’ın uyanışı böyle normal günlerden biri ile başlıyor. Jebediah Hammer isminde birini ve emanetini para karşılığı koruma görevini üstlendiği bir sırada Madrox çetesi tarafından saldırıya uğrayan Barton sağlam bir çatışmaya girerek belli kesimlerin dikkatini çeker. Açığa çıkması sebebiyle Red Skull ve suikastçisi Bullseye’dan kaçmak zorunda kalan okçumuz bu mücadele sırasında kendine yeni bir amaç edinir.

Yavaş yavaş körleşmeye başladığını öğrenmesiyle birlikte, son bir savaşın içine girmeden inzivaya çekilmemesi gerektiğini hisseder. Bir yandan Komutan Bullseye ve gün geçtikçe güçlenen Madrox çetesinden kaçmaya çalışırken, diğer yandan dünyayı bu hale getiren insanları teker teker avlamaya çıkacaktır.

page_17

Dünya İnşası ve Vaadettikler

Konu her ne kadar bu temelden yola çıksa da her sayı ile dallanıp budaklanmakta ve buraya yazmaya çekindiğimiz (spoiler!) taze düşmanlar ile savaşın çapını büyütmekteyiz. Elimizdeki ilk 5’i çıkmış olan 12 sayılık çizgi roman aslında tam anlamıyla bir keşif hikayesi vadediyor. Old Man Logan ile içinde birkaç tur attığımız evrenin görülmeye muhtaç yepyeni köşelerine göz atıyoruz. Eldeki malzeme de kaliteli olduğu için yazarımız Ethan Sacks’ın bu kararının işe yaradığını düşünüyorum.

İşin asıl keyif veren kısmı, Clint Barton’ın da bu keşfi ilk defa yapıyor oluşu. Elden ayaktan inanılmaz hızlı bir şekilde düşüyor olmasına rağmen bir şeyleri kurtarabilme umudu ve herşeye rağmen ayakta durmaya çalışan yegane kahraman oluşunun zorlukları karakteri empati kurmaya açık hale getirmiş.

Old Man Hawkeye (2018-) 002-014

Okumaya Devam Eder Miyiz?

Öyle görünüyor sevgili dostlar. Old Man Hawkeye, güncel Marvel çizgi romanlarından zamanla uzaklaştığımız şu günlerde incelemeye değer nadir eserlerden. Kısa sürecek olması ise sevindirici. Anlatacağı şeyleri heyecanı ve tempoyu yok etmeden sona erdirecektir.

Bundan sonraki incelemenin (6-12) bir genel bakış yazısından ziyade konunun derinliklerine inmeye çalıştığımız detaylı bir dosya olmasını umuyorum. O zamana dek güzelce bir okuyup gelmeniz ısrarla tavsiye edilir. Keyifli günler!

 

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018
Raven_Daughter_of_Darkness_Vol_1_1

Yeniden bir Mini-Seri ile Karşımızda! : Raven – Daughter of Darkness #1

Melda Kavak23 Nisan 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.