Çizgi Roman

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!
Eren Ipeker

“Eğer gün çok uzunsa, gece de çok karanlık ve çok daha uzun olur.”
Marc Spector

Herkese saygılar ve sevgiler,
Bu yazımızda Moon Knight serisinin ikinci sayısı olan Reenkarnasyonlar çizgi romanını inceleyeceğiz. İlk sayımızın adı yine Marmara Çizgi tarafından basılmış olan Zırdeli idi. Bir önceki çizgi romanımızda birkaç kişiyi kaybetmiş, kendimizi bir an Mısır’da Keops’un yanında koşarken bir anda hemşireler tarafından enjekte edilen çeşitli anestezi amaçlı kullanılan iğnelerin arasında bulmuştuk. Yani tabiri caizse “blur” bir çizgi roman okumuştuk. Şimdi bu minik geriye dönüşün ardından yeni çizgi romanımızı derinlemesine inceleyebiliriz.

Moon-Knight-8

Öncelikle seri çok iyi gidiyor. Yazarımız, ilk sayıda da yetenekli bulduğum Jeff Lemire. Çizer kadromuzda da yine bazen doğrusal bazen de estetik olarak çizim yapan yetenekli sanatçılar olan Greg Smallwood ve Jordie Bellaire bulunmakta. Olaylar birbirlerine ustaca ve heyecan verici şekilde bağlanmış. Bazı yerlerde böyle bir tüyleriniz ürpermiyor değil. Sürrealizmin, çizim kalemleriyle buluşup “realleştiği” yer diyebiliriz o halde. Şimdi dış iskeleti hallettiğimize göre artık yavaş yavaş çizgi romanımızın içeriğine gelebiliriz.

Daha önceki Moon Knight karakter tanıtımımda da bahsettiğim üzere Marc Spector’un, milyoner iş adamı Steven Grant, taksici Jake Lockley ve bazen ortaya çıkan takım elbiseli adam olan Mr.Knight gibi birkaç adet çoklu kişiliği bulunmakta. İlk çizgi romanımızda Jake gibi bazı kişiliklerle karşılaşmamıştık. Belki Marc’ın psikolojisi ilkinde, ikincisinde olduğundan çok daha sağlamdır. Şimdi düşünün Marc’ın kendiyle birlikte 5 karakteri de birbirine karışsın. Hayal edince bile ortaya çıkan karmaşa inanılmaz. Marc kendini bir ara Steven Grant halinde yeni çıkacak olan Moon Knight filminin yönetmeni olarak görüyor. Kimi zaman kendisini, yıldızlar arası bir kurt sürüsüne karşı savaşan ay savaşçısı olarak görüyor. Bazen daha öncesinde kaybettiği kişileri, örnek olarak Frenchie verilebilir, karşısında görüyor. Onlarla konuşuyor ve ne yapması gerektiğini bulmaya çalışıyor. Ancak asıl amacı çoklu kişiliklerinden kurtulabilmek.

mk3

Şu yıldızlar arası kurt adam sürüsü hakkında biraz daha konuşmak istiyorum. Çizgi romanda anlatılan hikayesine göre kurt adamlar dünyaya ulaşıyorlar ve dünyayı istila ediyorlar. Bütün bunlar yaşanırken insanların büyük bir kısmı kurt adamlara dönüşüyor ve hala normal olan bir grup da Ay’a yerleşip orada bir ay şövalyeleri birliği kuruyor. Ve 1 numaralı, yani ilk ay şövalyesi Marc Spector’dur. Burada yaşanan yarı gerçek, yarı gerçek olmayan olaylar sonrasında Frenchie tekrardan ölüyor. “Ölen birisi tekrar nasıl ölür diye sormayalım, çizgi romanımızın adı Reenkarnasyonlar!” Yani bu yıldızlar arası kurt adam olayı aslında tam olarak yaşanmıyor ancak çizgi romanın o spiritüel anlatım şekline büyük anlamda katkısı olmuş diyebilirim.

mk2

Serinin dikkatleri çeken bir başka kısmı da Marc Spector-Moon Knight-Khonshu arasındaki çekişmeler. Bakacak olursanız Spector, Mısır mitolojisindeki Ay Tanrısı olan Khonshu’ya karşı başlangıçta muhtaç ve hizmetkar dursa bile Reenkarnasyonlar’ın son kısmında ona meydan okuduğunu açıkça belirtiyor. Kelimesi kelimesine söylememiz gerekirse:
“I Have To Kill Khonshu.”
Buradan da anlayabileceğimiz üzere sonraki sayı biraz daha çekişmeli geçecek gibi görünüyor. Ancak şunu tekrar belirtmeliyim ki bence bu tür, ana karakterleri psikolojik ya da fizyolojik herhangi bir hastalığa sahip olan çizgi romanlar, onları okuyanlar üzerinde birçok etkiye sahip oluyorlar. Kendi adıma konuşmam gerekirse Spector’un hastalığı olan disosiyatif kişilik bozukluğu hakkında daha önceleri bilgi sahibi olsam da Moon Knight’ı okudukça bu hastalığın insan üzerindeki etkileri konusunda daha bilinçli hale geldim.

Çizgi roman incelemelerini okumak, bir nevi aynı tabloya bakıp farklı düşüncelere sahip olan sanatseverlerin arasına katılmaktır. Ben gölgelerin ardında ağlayan bir kahraman görürüm, siz ayın gece karanlığında yükselen görkemini.
Esen Kalın…

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman

Daha Fazla Çizgi Roman

Photograph-32-3

Sentry: Unutulan Kahraman Geri Döndü!

Emre7 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Emre27 Aralık 2018
gplus4753490184038241954

Sonsuzluk Eldivenini Daha Önce Kullanmış 6 Marvel Karakteri!

Emre12 Aralık 2018
starlight-header1

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi

Engin Topaloğlu10 Aralık 2018
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Emre8 Aralık 2018
cats

Daredevil Artık Marvel’ın Yeni Heimdall’ı! // War of The Realms

Emre6 Aralık 2018
brie-la

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?

Eren Ipeker4 Aralık 2018
26

Old Man Hawkeye İnceleme: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre3 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.