Bomba Haber

Marvel Legacy – Çizgi Roman İncelemesi: Kral Geri Döndü, Ver Müziği!

Marvel Legacy – Çizgi Roman İncelemesi: Kral Geri Döndü, Ver Müziği!
Emre

Not: Öncelikle, sözünü uzun süre önce verdiğimiz Marvel Legacy incelememiz geciktiği için özürlerimi sunuyorum. Sert bir hastalıkla cebelleşmem dolayısıyla yazı yarım kalmıştı. Artık tamamlamanın vaktidir.

Marvel Legacy büyük iddialarla geldi çizgi roman raflarına. İddiası ise aynen şöyleydi: Farkındayız biz ipin ucunu kaçırdık, şimdi mevzuyu toparlamaya geliyoruz. Evet bunu çokça kez söyleyip beceremedik, şimdi olacak. Peki olmuş mu? Legacy daha ilgi çekici, daha elle tutulur ve takip edilir bir evrene kapı açıyor mu? Pek çok yönden evet, birkaç sebepten ise hayır.

Konudan bahsetmemiz gerekiyorsa, 3 kola ayıracağız sevgili okur. İlki pazarlama döneminde de sıkça adı geçen MÖ 1.000.000 Avengers’ının hikayesi olacak. İkincisi daha bağımsız ilerleyen, sonrasında çarpıcı bir finalle bağlanan yan bir Avengers olayı. Üçüncüsü ise Legacy döneminin tanıtımını yapma görevi üstlenen, her Preview’ı farklı çizerlerin kaleme aldığı çerezlik bölüm. Başlayalım efenim…

odin-marvel-legacy

 

Özellikle belirtmek gerekiyor ki, üstüne basıla basıla tanıtımları dönen Taş Devri Avengers’ı damaklarımızda küçük birer hoş tat bırakıp sahneden erken ayrılıyor. Kendileri 50 küsür sayfalık çizgi romanın açılışını yapmaktalar. Marvel Evreni’nin ünlü kadim öğeleri olarak bilinen Agamotto’nun gözü, Mjollnir, Phoenix, Ghost Rider, Starbrand, Black Panther ve Iron Fist gibi ünvan ve güçlerin ilk sahipleriyle tanışıyoruz.

Yalnızca tanışma faslında bırakıyoruz tabii. Ekibimizin dev bir Celestial ile gerçekleştirdikleri mücadeleye şahit oluyor ve günümüze dönüyoruz. Tam olarak tahmin ettiğiniz gibi, bu Celestial yenilmiş fakat öldürülememiş. Dünya yüzeyinin bir bölgesinde -Afrika’da- binlerce yıldır uyku modunda takılıyormuş. Yine tam olarak tahmin ettiğiniz gibi, uyanıyor…

gdfgdhd

Celestial’ın uyanmasıyla birlikte malum güçlerin yeni sahipleri birer kıpırdanma seziyor. Görüler görmeye başlıyorlar. Birçoğu bunu umursamasa da iki kişi kendilerini Afrika’da bulmakta. Ghost Rider ve Starbrand. İkili mevzu üzerinde fikir birliğine gidemeyince çatışma başlıyor ve artık alıştığımız Superhero fight kendini gösteriyor. Açıkçası One Shot’ın tek zayıf noktası burada. İki güç sahibi bireyin ilk fırsatta kavgaya tutuşması, çizgi roman sektörünün mevcut gidişatına ince bir gönderme mi? Yoksa öykü çok hareketsiz geçmesin diye sıkıştırılmış bir dolgu mu? Neyse geçelim.

Bu mevzu bir yandan ilerlerken, diğer taraftan Loki’nin kurnaz bir operasyonunu takip ediyoruz. Akıllarını çeldiği Buz Devleri’ni S.H.I.E.L.D.’ın gizli deposuna salan kötülük prensi, umduğunu bulamamakta. Zira Falcon, Thor ve Iron Heart’ın ortaya çıkışı planları bozuyor. Ya da Loki’nin planı çok daha farklı.

gfjgfj

Buz devlerinden biri Loki’nin istediği kutuyu kaçırmayı başarıyor bu arada. Planları bozanın Avengers değil bambaşka biri olduğunu öğreniyoruz. Elindeki kutuyu hevesle götüren devimiz koca bir tır ile yere kapaklanıyor. Tırdan çıkan kaslı bir adam enteresan bir şekilde devin kellesini tek pençe hamlesinde alıyor. Bir saniye pençe mi? Galiba pençe…

Wolverine’in evrene dönüşünü resmen doğruluyoruz dostlar. Kutunun içindeki Infinity Stone’u eline alarak okuyucuya poz veren Logan adeta ”Comeback” kelimesini yeniden tanımlamakta. Zira şu çizgi roman aleminde zibilyon adet kahraman dirilmesi gördünüz ama bu kadar iyi resmedilmiş bir sekansla ortaya çıkanı görmediniz. Hoş geldin hocam.

lhjljhg

Ha bağlantı diyorduk? Evet iki hikaye şöyle bir noktada bağlanmakta ki; depoya baskın atan Loki yakın civarda çok daha ilginç bir cisim keşfediyor. Bulduğu şey Tarih Öncesi Celestial’dan başkası değil.

Üçüncü konumuz ise bahsettiğimiz gibi solo serilerin tanıtımlarının birleşimiydi. Çoğu apaçık biliniyordu, çoğu ise zerre ilgi çekmedi. Ama birkaçını çekip çıkarmamız gerekiyor tabii. Özellikle İkinci İç Savaş olaylarından beri komada yatan Tony Stark’ın aniden yok olması ve Sakaar’dan Hulk’a gelen yardım çağrısı enteresan irdelemelerin başında yer alıyordu. Göz atılası…

Aşağı yukarı yeni dönemin ilk olaylarını bu şekilde sıraladık. İki koldan ilerleyen ana hikayenin kurgusu sağolsun, One Shot adeta akıp gidiyor. Öykünün de burada sonlanmayacağı belli tabii. Wolvie’nin Infinity Stone ile planladıkları, Loki’nin Celestial’i nasıl ortaya çıkaracağı en büyük merak konularımız. O zamana dek, çizgi romana puanımızı verip köşeye çekiliyoruz.

hgfdhgfshjgfs

İyi günler, iyi okumalar…

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba Haber
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Bomba Haber

3zrnuuSNJBBGyXko2LNhkB

Evrenin Yarısını Yok Eden Sonsuzluk Taşı Hangisiydi?

Betül Karataş12 Ağustos 2018
avengers-infinity-war-3840x2160-dave-bautista-drax-4k-5k-13239

İşler Karıştı: Drax’ı Guardians of The Galaxy 3’te Göremeyebiliriz!

Emre7 Ağustos 2018
serkisanimalfarm

Hayvan Çiftliği Sinemaya Uyarlanıyor, Yönetmen Andy Serkis!

Emre7 Ağustos 2018
supergirl_by_captainirachka-d9caqe3

Supergirl Filmi Geliyor! Peki Neler Biliyoruz?

Emre7 Ağustos 2018
Thanos-Hulk-780x405

Hulk’ın Ortaya Çıkmamasının Sebebi Thanos’tan Korkuyor Olması Değilmiş!

Emre1 Ağustos 2018
thumb

SON DAKİKA: Disney ve Fox Hissedarları Anlaşmayı Onayladı!: X-Men ve Deadpool Evine Çok Yakın!

Mustafa Akkuş28 Temmuz 2018
james-gunn-996900-1280x0

Marvel’dan Şok Haber: James Gunn, Guardians of the Galaxy Vol. 3 Filminin Yönetmenliğinden Kovuldu!

Bulut Şimşek21 Temmuz 2018
Joker-Origin-Movie-Joaquin-Phoenix-Will-It-Happen

Toparlıyoruz: Gelecek Joker Filmi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Emre9 Temmuz 2018
jw-Copy

Keanu Reeves John Wick 3’ün Adını Resmen Açıkladı!

Emre9 Temmuz 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.