Bomba Haber

Marvel Legacy – Çizgi Roman İncelemesi: Kral Geri Döndü, Ver Müziği!

Marvel Legacy – Çizgi Roman İncelemesi: Kral Geri Döndü, Ver Müziği!
Emre

Not: Öncelikle, sözünü uzun süre önce verdiğimiz Marvel Legacy incelememiz geciktiği için özürlerimi sunuyorum. Sert bir hastalıkla cebelleşmem dolayısıyla yazı yarım kalmıştı. Artık tamamlamanın vaktidir.

Marvel Legacy büyük iddialarla geldi çizgi roman raflarına. İddiası ise aynen şöyleydi: Farkındayız biz ipin ucunu kaçırdık, şimdi mevzuyu toparlamaya geliyoruz. Evet bunu çokça kez söyleyip beceremedik, şimdi olacak. Peki olmuş mu? Legacy daha ilgi çekici, daha elle tutulur ve takip edilir bir evrene kapı açıyor mu? Pek çok yönden evet, birkaç sebepten ise hayır.

Konudan bahsetmemiz gerekiyorsa, 3 kola ayıracağız sevgili okur. İlki pazarlama döneminde de sıkça adı geçen MÖ 1.000.000 Avengers’ının hikayesi olacak. İkincisi daha bağımsız ilerleyen, sonrasında çarpıcı bir finalle bağlanan yan bir Avengers olayı. Üçüncüsü ise Legacy döneminin tanıtımını yapma görevi üstlenen, her Preview’ı farklı çizerlerin kaleme aldığı çerezlik bölüm. Başlayalım efenim…

odin-marvel-legacy

 

Özellikle belirtmek gerekiyor ki, üstüne basıla basıla tanıtımları dönen Taş Devri Avengers’ı damaklarımızda küçük birer hoş tat bırakıp sahneden erken ayrılıyor. Kendileri 50 küsür sayfalık çizgi romanın açılışını yapmaktalar. Marvel Evreni’nin ünlü kadim öğeleri olarak bilinen Agamotto’nun gözü, Mjollnir, Phoenix, Ghost Rider, Starbrand, Black Panther ve Iron Fist gibi ünvan ve güçlerin ilk sahipleriyle tanışıyoruz.

Yalnızca tanışma faslında bırakıyoruz tabii. Ekibimizin dev bir Celestial ile gerçekleştirdikleri mücadeleye şahit oluyor ve günümüze dönüyoruz. Tam olarak tahmin ettiğiniz gibi, bu Celestial yenilmiş fakat öldürülememiş. Dünya yüzeyinin bir bölgesinde -Afrika’da- binlerce yıldır uyku modunda takılıyormuş. Yine tam olarak tahmin ettiğiniz gibi, uyanıyor…

gdfgdhd

Celestial’ın uyanmasıyla birlikte malum güçlerin yeni sahipleri birer kıpırdanma seziyor. Görüler görmeye başlıyorlar. Birçoğu bunu umursamasa da iki kişi kendilerini Afrika’da bulmakta. Ghost Rider ve Starbrand. İkili mevzu üzerinde fikir birliğine gidemeyince çatışma başlıyor ve artık alıştığımız Superhero fight kendini gösteriyor. Açıkçası One Shot’ın tek zayıf noktası burada. İki güç sahibi bireyin ilk fırsatta kavgaya tutuşması, çizgi roman sektörünün mevcut gidişatına ince bir gönderme mi? Yoksa öykü çok hareketsiz geçmesin diye sıkıştırılmış bir dolgu mu? Neyse geçelim.

Bu mevzu bir yandan ilerlerken, diğer taraftan Loki’nin kurnaz bir operasyonunu takip ediyoruz. Akıllarını çeldiği Buz Devleri’ni S.H.I.E.L.D.’ın gizli deposuna salan kötülük prensi, umduğunu bulamamakta. Zira Falcon, Thor ve Iron Heart’ın ortaya çıkışı planları bozuyor. Ya da Loki’nin planı çok daha farklı.

gfjgfj

Buz devlerinden biri Loki’nin istediği kutuyu kaçırmayı başarıyor bu arada. Planları bozanın Avengers değil bambaşka biri olduğunu öğreniyoruz. Elindeki kutuyu hevesle götüren devimiz koca bir tır ile yere kapaklanıyor. Tırdan çıkan kaslı bir adam enteresan bir şekilde devin kellesini tek pençe hamlesinde alıyor. Bir saniye pençe mi? Galiba pençe…

Wolverine’in evrene dönüşünü resmen doğruluyoruz dostlar. Kutunun içindeki Infinity Stone’u eline alarak okuyucuya poz veren Logan adeta ”Comeback” kelimesini yeniden tanımlamakta. Zira şu çizgi roman aleminde zibilyon adet kahraman dirilmesi gördünüz ama bu kadar iyi resmedilmiş bir sekansla ortaya çıkanı görmediniz. Hoş geldin hocam.

lhjljhg

Ha bağlantı diyorduk? Evet iki hikaye şöyle bir noktada bağlanmakta ki; depoya baskın atan Loki yakın civarda çok daha ilginç bir cisim keşfediyor. Bulduğu şey Tarih Öncesi Celestial’dan başkası değil.

Üçüncü konumuz ise bahsettiğimiz gibi solo serilerin tanıtımlarının birleşimiydi. Çoğu apaçık biliniyordu, çoğu ise zerre ilgi çekmedi. Ama birkaçını çekip çıkarmamız gerekiyor tabii. Özellikle İkinci İç Savaş olaylarından beri komada yatan Tony Stark’ın aniden yok olması ve Sakaar’dan Hulk’a gelen yardım çağrısı enteresan irdelemelerin başında yer alıyordu. Göz atılası…

Aşağı yukarı yeni dönemin ilk olaylarını bu şekilde sıraladık. İki koldan ilerleyen ana hikayenin kurgusu sağolsun, One Shot adeta akıp gidiyor. Öykünün de burada sonlanmayacağı belli tabii. Wolvie’nin Infinity Stone ile planladıkları, Loki’nin Celestial’i nasıl ortaya çıkaracağı en büyük merak konularımız. O zamana dek, çizgi romana puanımızı verip köşeye çekiliyoruz.

hgfdhgfshjgfs

İyi günler, iyi okumalar…

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba Haber
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Bomba Haber

landscape-1522924460-avengers-infinity-war-poster

Avengers: Infinity War Hakkında İşi Bilenlerin İlk Yorumları! (Spoilersız)

Bulut Şimşek25 Nisan 2018
872F43BB-5F15-48A2-A752-9269109021C5

La Casa De Papel 3. Sezonu Onaylandı!

Emre Türkoğlu18 Nisan 2018
Roy_Harper,_Oliver_Queen,_Sara_Lance,_Nyssa_al_Ghul_and_the_League_of_Assassins

Arrow’un Sevilen Karakteri Yeni Sezonda Kesin Dönüş Yapıyor

Bulut Şimşek10 Nisan 2018
29497499_857791134408200_4915058061262979072_n

Marvel Yeni Yayınladığı Avengers: Infinity War TV Spotu İle Çok Büyük Spoiler Verdi!

Çağan Acı9 Nisan 2018
sv5n74nmimrel88v7tmu

Luke Cage 2. Sezondan Taze Taze Haberler – Heroes for Hire mı Geliyor?

Bulut Şimşek5 Nisan 2018
Screen-Shot-2016-05-09-at-10.38.40-PM-1037x600

Thanos Hayranlardan Ne İstiyor? Russo Biraderler’den Hayranlara Mektup Var!

Bulut Şimşek3 Nisan 2018
Başlıksız-3

Avengers: Infinity War’un Spider-Man Sahneleri Kaldırılıyor Mu?: Yöneticiler Tartıştı!

Mustafa Akkuş1 Nisan 2018
7d3283d6fa993ac89e04e76fb053bc85

Avengers: Infinity War’un Yeni Fragmanı Hazır!

Bulut Şimşek9 Mart 2018
thumbnail

Avengers: Infinity War’dan Yeni Fragmanın Habercisi Film İçi Görselleri Geldi!

Mustafa Akkuş8 Mart 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.