Anime/Manga

Manga İncelemesi: One-Punch Man Cilt 1

Manga İncelemesi: One-Punch Man Cilt 1
Münevver

 

Absürt komedi denildiğinde, ne yalan söyleyeyim, aklıma tek gelen şey Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli bilimkurgu harikası kitap olurdu. Okuduktan sonra One-Punch Man de aklımda beliren ikinci absürt komedi örneği oldu. Bu da mangayı ciddiye almayın demek oluyor. Şaka şaka, kendi halinde hafif keyifli, hafif sinir bozan (Çünkü bir süper kahraman parodisi ve sevdiğimiz, canımız kahramanlarımızla dalga geçiyor.) bir okuma sunuyor bize.

En başında alıp okumak gibi bir planım yoktu. Bir gün çıktığını gördüm ve “Oh be çıkar çıkmaz bir  manga serisine başlama şerefine nail olacağım. Alayım gitsin.” diyerek kitaplığıma ekledim. Hakkında birkaç kere ismini duymuş olmam dışında pek de bir şey bilmiyordum. Aslında yazarının boş zamanlarını doldurmak için internette yazdığı şeylerden oluştuğunu okuduktan sonra öğrendim. Kendi sitesinden One takma adıyla yayımladığı hikayenin kötü olan çizimleri Yusuke Murata’nın One’a ulaşması ile adam ediliyor. Hikaye yedi milyondan fazla tıklandığı ve okunduğu için iletişime geçen Murata sayesinde 2009’dan bu yana devam eden seri kitap olarak basılıyor. 2 Aralık 2016’da on ikinci cildi yurtdışında satışa sunuldu. Ülkemizde de geçtiğimiz günlerde dördüncü cildi çıkan seri, Akılçelen Kitaplar tarafından Türkçe’ye kazandırılmaya devam ediliyor. Etiket fiyatları ise 14.90 ₺.

İlk ciltten sonra seri hakkında kafamda birkaç fikir oluştu ama sevip sevmediğimden emin olamıyorum. Okurken güldüğüm yerler aklıma geldikçe sevdiğime inansam da benim çok sevdiğim şeyleri yerdiği hatırladıkça çıldırıyorum. Şimdi yazarken fark ediyorum da kendi kategorisinde bakarsak ve bir parodi olduğunu göz önüne alırsak keyifli bir okuma olmuş olması lazım. Ama çizgi roman tutkunu ruhum kahramanlar ile, özellikle de çok aşina olduğumuz şeyleri ile, dalga geçilmesine göz yumamıyor, ne yapalım?

WhatsApp Image 2017-01-07 at 17.11.25 (1)

Çizimleri konusunda birkaç şey söylemek istiyorum. Özellikle kötü karakterlerin çizimlerine bayıldım. Hobisi kahramanlık yapmak olan kahramanımız Saitama’nın çok aplak çizilmesini de karakterine uygun buluyorum. Yani genel anlamda çizimlerini incelemekten keyif aldığımı bilmenizi isterim.

Ufak çaplı “Elimize nasıl geçti?” ve “Biz ne düşünüyoruz?” bölümlerinden sonra artık her yerde karşımıza çıkan hikayesine değinelim. İlk sayfayı açınca bir patlama ve şeytan kılıklı canavar karşılıyor bizi. Bu canavar ileride “BEN AŞI ADAMIM!!! İNSANLARIN ÇEVREYİ SÜREKLİ KİRLETMELERİ YÜZÜNDEN DOĞDUM BEN!” diye böğürerek kim olduğunu açıklayacaktır. Dünya’nın koruyucusu görevini üstlenen, asıl ismi Saitama olan, One-Punch Man’in ağzının üstüne çaktığı tek bir yumrukla yerle bir olacak olan Aşı Adam, olacaklardan habersiz gürlemeye devam eder. “Bu inceleme nereye varıyor?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Onu ben de anlamadım ama mangadan aldığımız bu bölümle hikayenin ne olduğunu ortaya koyduk diye düşünüyorum.

WhatsApp Image 2017-01-07 at 17.11.44 (2)

8 Yumruk’tan ve bir ek bölümden oluşan manganın 1. Yumruk’u üstte anlattığımız gibiydi. 2. Yumruk’ta bu olaydan üç sene öncesine gidiyoruz ve iş arayıp bulamamaktan hayattan bıkmış Saitama’nın Yengeçrante ile karşılaşmasını, ona keçeli kalemle meme ucu çizdiği için öldüreceği bir çocuğu elinden kurtarmasını, kel kafası ve ifadesiz yüzü ile hiç kahramana benzemediği halde kahraman olmaya çalışmasını okuyoruz. Bu olaydan sonra üç yıl boyunca sürekli çalışarak kendisini geliştiriyor ve artık rakiplerini tek bir yumrukla bertaraf eder hale geliyor. Tabii oraya gelene kadar bir sürü dayak yiyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu yolda yediği ilk sopa kendisine Yengeçrante tarafından atılıyor. E başta olur böyle şeyler, değil mi?

3. Yumruk’ta beyin gücü ve kas gücünü birleştirmeye çalışarak devasa bir yaratık yaratan iki kardeşe kafa tutuyoruz ve 4. Yumruk’ta korkunç bir rüyadan uyanıp bana maymun vücutlu-balık kafalı iğrenç yaratıktan başka bir şey çağrıştırmayan Gerçek Yerüstü Adamları ile kapışıyoruz. 5. Yumruk ve sonrasında hobisi kahramanlık yapmak olan One-Punch Man’imiz kendisine bir öğrenci buluyor, eğitime başlamaya başlıyor. Ben burada anlatmayı bitiyorum ve geri kalan yerleri, eğer merak ettiyseniz, koşup alarak siz okuyorsunuz.

WhatsApp Image 2017-01-07 at 17.11.44

Son olarak da ek bölümden de bahsedip öyle bitirelim incelemeyi. Son sayfalarda okul yıllarındaki minnak Saitama’nın haraca bağlanmaya çalışılması ve onlara kafa tutarak yediği dayağı okuyoruz. Amma çok dayak yemiş bu çocuk da ya! İleride bunun hıncını alacağı için bir sorun yok gibi, ne dersiniz?

WhatsApp Image 2017-01-07 at 17.11.25

İlerleyen bölümlerde gelen Wasp vari afet-i devran kötü kızımız.

Bir de animesi ile ilgili mangasından daha güzel olduğuna dair duyumlar alıyoruz. Animeyi ben hala izlemedim ama seriye devam etmek isterseniz diğer cilde geçmeden arada ona da bakabilirsiniz diye düşünüyorum.

Benden şimdilik bu kadar. Hepinizin hobisinin kahramanlık yapmak ve insanlara yardımcı olmak olması dileğiyle, hoşça kalın!

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Johnnash

    19 Ocak 2017 at 12:00

    Sitede daha ciddi bir anime manga takipçisi insanlar yazı yazsa daha ciddi paylaşımlar olur ben 30 yıldır izleyip okuyan biri olarak yeni olmasına rağmen opm başarılı buldum keşke anime olarak da devamı gelseydi. Takip ettiğim sitelerden bir kaç tanesi bu konuda hassasiyet gösterip daha derin ve ciddi yazılar yazarsanız çok sevinirim. Yazarlar genelde genç sizide tebrik ederim umarım çok daha iyi yerlere gelirsiniz.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Anime/Manga

Review_Fairy_Tail

Fairy Tail: Dragon Cry Filminin İlk Afişi ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Eren Kalkan23 Şubat 2017
tumblr_msbh3fysIk1qh9l18o1_500

¨Uzumaki¨ Sarmalın Laneti Her Yerde!

Sarp Kanık23 Şubat 2017
yedi-olumcul-gunah-2-kapak

Yedi Ölümcül Günah Cilt 2 Manga İncelemesi: Kızları Gözetleme Düşkünü Meliodas Döndü!

Münevver23 Şubat 2017
2e3c4b345ea55aef8cf138641602a5b5

“Akame Ga Kill!” Mangasının Yazarı Yeni Bir Proje İçin Kolları Sıvadı!

Eren Kalkan23 Şubat 2017
sword-art-online-ordinal-scale

Sword Art Online: Ordinal Scale Vizyona Girdiği İlk Haftada Zirveye Oturdu!

Eren Kalkan22 Şubat 2017
maxresdefault

“Berserk and the Band of the Hawk” Steam’deki Yerini Aldı! Hem de İndirimle Geldi!

Eren Kalkan22 Şubat 2017
kimi no na wa english

Kimi no Na wa Büyülemeye Devam Ediyor! Bu Sefer Hedefi Bütün Dünya!

Eren Kalkan21 Şubat 2017
16649465_985797328219786_3443843553110561697_n

Yeni Yu-Gi-Oh! Serisi belli oldu! Serinin adı “Yu-Gi-Oh! Vrains” olacak!

Eren Kalkan20 Şubat 2017
gantz-0

Gantz: O Anime Filmi Netflix’te!

Eren Kalkan20 Şubat 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.