İnceleme

Lovecraft’s Untold Stories İnceleme

Lovecraft’s Untold Stories İnceleme
Baha Tan Oral

Başlarda sıkıntıdan ölürken bir türlü çıkamadığım bir oyun oldu Lovecraft’s Untold Stories.

 

Oyuna geçmeden önce Lovecraft’ı sevdiğimi, kitaplarını okuduğumu ve içimde sürekli Lovecraft hakkında bir şeyler tüketme isteği olduğunu belirteyim. Elimden geldiğince Lovecraft’a dair çıkan, çıkmış her şeyi tüketmeye çalışıyorum. Fakat evren hakkında detaylı bilgim olduğunu iddia etmediğimi hatta pek bir şey bilmediğimi söylememde de yarar var. Bu açıklamayı neden yaptım? Çünkü oyunda evrensel bir mantık hatası varsa bunu görmem epey zor fakat düz bir şekilde kitaplarını okuyan birisi olarak söylemeliyim ki pek bir hata bulamadım ve oyun beni içine çekmeyi başardı şimdi biraz oyundan bahsedeyim.

 

Bir gerilim, korku oyunu beklerken bambaşka bir oyunla karşılaşınca lanet ettim oyuna. Beklediğim oyun değilmiş bir başka bahara kaldı hayallerim diye söylendim fakat inceleme yazmam gerekiyordu vazgeçmeyip oynamaya devam ettim. Oynamaya devam ettikçe ölüp ölüp tekrardan başladığımı fark ettim. Evet oyun bir hack’n slash oyunuydu beklediğimden çok farklıydı fakat Lovecraft’s Untold Stories’ın hack’n slash olması benim Lovecraft evrenini neden sevdiğimi bir kez daha hatırlattı. Bir gerilim oyunu olsaydı Lovecraft’s Untold Stories’dan aldığım tadı alabileceğimi düşünmüyorum ki Call Of Cthulhu oyunu bunun için güzel bir örnek olabilir.

 

Lovecraft evreninde anatılan ve evrenin tamamında hakim olan bir duygudur delilik (sanity). Evren bu duygu üzerine kuruludur. Merak ve delilik arasındaki ince çizgi. İşte Lovecraft’s Untold Stories’da da delilik güzel bir şekilde ele alınmış. Çevredeki nesnelerle etkileşime geçtikçe deliliğimiz azalıyor ya da artıyor artmasını hiç istemeyiz çünkü çok miktarda akıl sağlığımız bozulursa ölüyoruz ve yeniden başlıyoruz oyuna. 1 kere 2 kere yeniden başladıktan sonra karakterle birlikte biz de deliriyoruz. Basitçe o zaman etkileşime geçmeden oyna diyebilirsiniz evet haklısınız fakat satırın başında dediğim gibi “Merak ve delilik arasındaki ince çizgi”. Hata olduğunu bilseniz de yazan satırları okumak için heyecanla aynı hatayı tekrar tekrar yapabiliyorsunuz.

 

Oyun elbette çevredeki nesnelerle etkileşime geçmekten ibaret değil. Güzel de bir aksiyona sahip. Pixel grafikler sayesinde neyin ne olduğu net bir şekilde seçilebiliyor, gözünüz rahatsız olmuyor. 2-3 bölüm boyunca aksiyonun çok zorlayıcı olduğunu söyleyemem (bosslar hariç) fakat biraz ilerledikten sonra oyunun zorlaştığına tanık olacaksınız. Ve bu zorluk size zevk verecek. Aksiyonlarla, puzellarla uğraşırken bir yandan da envanterimizi düzgün kullanmamız gerekiyor. Çeşitli sağlık eşyaları, giyilebilecek eşyalar, silahlar, patlayıcılar, sandıklar için anahtarlar derken envanter dolabiliyor bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor.

 

Oyunda zaman zaman H.P Lovecraft’ı görmek epey sevindiriyor. Ayrıca oyunda gördüğümüz tek şey H.P Lovecraft değil. Bazı tabloların epey tanıdık geleceğinden hiç şüphem yok.

 

Son olarak düşmanların ve maplerin harika tasarlandığını söylemem gerekiyor. Özellikle 2. bölümün sizlere doğrudan Re-animator filmini yaşatacağının garantisini verebilirim. Şimdiden iyi oyunlar.

 

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnceleme

01

Karanlık İstila Bölüm Bir Kapak Galerisi: “Seç, Beğen, Al!”

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
side

Mordhau İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
beast_wallpaper-1

Battle Brothers İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
Plague-Tale-Innocence-New-Screenshots-01-Header

A Plague Tale: Innocence İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
ClosetotheSun-review

Close To The Sun İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
093858

Fade To Silence Çıktı

Baha Tan Oral27 Nisan 2019
avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
phantomdoc

Phantom Doctrine İnceleme

Baha Tan Oral20 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.