Film

Kuantum Hızında Ölüm! – Ölüm Günün Kutlu Olsun 2 | Ayrıntısız İnceleme

Kuantum Hızında Ölüm! – Ölüm Günün Kutlu Olsun 2 | Ayrıntısız İnceleme
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Saat şu anda 02:10’u gösteriyor ve Türkiye ön gösteriminden geldiğim “Ölüm Günün Kutlu Olsun 2” için kısa ve sizler için yararlı değerlendirmelerde bulunmayı umuyoruz. Umuyoruz diyorum çünkü bu kez köşemde bir konuk ağırlıyorum. Konuğumu açıklamadan önce kendi notlarımı size hızlıca aktarmak istiyorum:

 1. Film bugün ülkemizde vizyona giriyor.
 2. İlk filmi izlememiş olmama rağmen internet üzerinden edindiğim bilgileri gözden geçirince ikinci filme balıklama dalmanın hiçbir olumsuz yanı olmadığını fark ediyorum. Zaten filmin neredeyse hemen başında ilk filmin özeti geçiyor. Bu noktada içiniz rahat olsun.
 3. Her iki film de katili tarafından öldürülen bir karakterin katilini bulana dek defalarca ölüp aynı günün sabahında hiçbir şey olmamış gibi uyanmasını temel alıyor. Tabi ikinci filmin ilk film üzerine kattıkları çok rahat anlaşılıyor.
 4. İlk film hikayenin temelini oluşturan mucizenin nedenini rastlantısal bir noktada bırakırken ikinci film, hikayeyi bilimsel ve kendi içinde mantıklı bir alana taşıyor.
 5. Filmin yer yer uçuklukları olduğunu zaten söylememe gerek yok. Filmi esas olarak absürt komedi diye sınıflandırabiliriz.
 6. Bir after credits sahnesi var. O sahne zaten hikayeyi üçüncü filme taşıyor. Dolayısıyla jenerikteki hareketli şarkıyı duyar duymaz salondan çıkmayın.

Zira film hakkında temel bilgilerimin zayıf olması nedeniyle incelememizin devamını konunun uzmanı konuk yazar-kardeşim Pınar’a devrediyorum.

1500x500

PınarYorum: Aslında ilk filmi de bayıla bayıla izlediğim söylenemezdi. Yüzeysel ve her şeyin hızlı geliştiği bir filmdi. Ana karakterler Tree (Jessica Rothe) ve Carter arasındaki uyum filmin en çok hoşuma giden kısmıydı. Tree’nin karakter gelişimi de film bağlamında iyiydi. İkinci filme gelirsek film fragmanı dolayısıyla tahmin edilebilir bir hikaye akışını izlemişti. Filmin başı her ne kadar ilk filmi andırsa da, bu sefer Ryan’ın başından benzer olayların gelişmesi, hikaye bir ekip macerası olarak yoluna devam ediyor. Ryan ve arkadaşlarının hikayeye bilimsel (kuantum mekanği) bir açı kattığı düşünülürse bir anda hikayemiz “Bilim Kurgu-Komedi” alanına kayıyor. Filmin en büyük ikilemi ana karakter Tree’nin annesi ile sevgilisi arasında kalması oluyor. Filme gidip keyifli zaman geçireceğinizi düşünüyorum. Filmi izledikten sonra beğenip beğenmediğinizi yorumlara lütfen belirtin. Her izleyicinin fikri, gözlemi elbette farklı olabiliyor. Kendinize iyi bakın :)

Yorumları Gör (2)

1 Yorum

 1. Bünyamin

  23 Şubat 2019 at 23:29

  After credits sahnesini anlatır mısınız izleyemedim filmi kapattılar malesef..

  • Engin Topaloğlu

   Engin Topaloğlu

   24 Şubat 2019 at 01:48

   Tabi ki! Filmin after credits sahnesinde “döngü”yü oluşturan cihaza devlet el koyuyor ve cihaz üzerinde çeşitli bilimsel çalışmalar yapmak üzere filmin ana kahramanlarından destek istiyorlar. Tree de “döngü”nün yeniden test edilmesi için Danielle’yi bilim adamlarına öneriyor ve onu bu sefer kendi hayatını defalarca yaşarken kısaca görüyoruz. Film burada bitiyor. Bir nevi üçüncü filme yol yapılmış oluyor.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Film

maxresdefault

Obi-Wan vs Darth Vader Sahnesi 40 Yıl Sonra Yenilenerek Döndü!

Arif Emre9 Mayıs 2019
avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
avengers-end-game-et00090770-11-12-2018-05-03-48

Sevinsek mi Üzülsek mi Bilemedik – Avengers: Endgame Hakkında İlk Yorumlar

Bulut Şimşek23 Nisan 2019
eternals-750x380

Kevin Feige, Avengers: Endgame’den Sonra Olacaklar Hakkında Konuştu!

Orkan16 Nisan 2019
img_4513.jpg

KALBİ OLAN BAKMASIN: Endgame’den Görüntüler Sızdırıldı!

Mustafa Akkuş16 Nisan 2019
emperor

İmparator Palpatine de Star Wars: The Rise Of Skywalker Filminde Olacak!

Must13 Nisan 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
TheLastJedi59dd0aca3ada9

Star Wars: The Rise of Skywalker: John Boyega, Captain Phasma’nın Öldüğünü Doğruladı

Orkan12 Nisan 2019
Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.