İnceleme

Katamari Damacy Reroll İnceleme

Katamari Damacy Reroll İnceleme
Baha Tan Oral

Bazı oyunlar vardır bir bakışla sanat eseri olduğunu belli eder. Journey, Griss, Okami… İşte Katamari de o oyunlardan birisi.

Kökeni PlayStation 2’ye dayanan Katamari, çıkış yaptığı yıl PlayStation’un efsaneleri arasındaki yerini almıştı. Katamari’nin üzerinden geçen 14 yılın ardından Bandai Namco bizleri güzel bir remaster ile sevindirdi.

Katamari Damacy Reroll adındaki remaster projesini duyunca “Ne gerek vardı ki” demedim desem yalan olur fakat bu söylenmem boşaymış. Katamari’yi oynamayı özlediğimi fark ettim. Peki bu oyunu 14 yılın ardından hala heyecanla oynamama sebep olan şey neydi?

Katamari’nin en önemli özelliklerinden birisi Katamari’yi yapan kişinin heykeltıraş olması. Katamari’ye bir oyun mantığıyla değil de bir sanat eseri mantığıyla yaklaşıldığını ilk bakışta hissediyorsunuz… Katamari farklı bir oyun. Babamız kosmosun kralı, bize de onun verdiği görevleri yapmak düşüyor elbette. Babamızın isteklerine göre çeşitli nesneler topluyoruz. Kafanızı karışmış olabilir o yüzden sizlere mekanikten bahsedeyim.

Katamari’de karakterimiz 1cm büyüklüğünde bir top ile yola başlayıp verilen kısıtlı sürede bu topu babamızın istekleri doğrultusunda büyütüyor. Bu küçük top dokunduğu her şeyi içine çekme özelliğine sahip. Ama tabiki 1cmken 1mlik bir şeyi içine almasını bekleyemeyiz, işte bu yüzden küçük küçük nesneler toplayarak büyüyor, babamızın isteklerini yerine getiriyoruz. Her bölümün sonunda babamızın bize verdiği hediyeler ile ödüllendiriliyoruz. Bu hediyeler karakterimize takabildiğimiz kozmetiklerden oluşuyor.

Katamari Reroll grafik ve renk yenilemelerinin yanında kontrollerde de yeniliklere gitmiş, oyuncuların oyunu daha kolay anlamasına yardımcı olmuş.

Katamari Damacay 10-15 saat arasında oynama süresi olsa da ne zaman kendinizi gündelik hayatın stresinde boğulmuş hissetseniz girip bir şeyler yuvarlayıp eğlenebileceğiniz, müzikler ve görsel şölen eşliğinde rahatlayabileceğiniz bir oyun.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnceleme

Marvel's The Punisher

Punisher SPOILERLI 2. Sezon İncelemesi: Hikayenin Derinliklerine İniyoruz!

Emre19 Ocak 2019
ace-combat-7-skies-unknown-ogimage

Ace Combat 7: Skies Unknown İnceleme

Baha Tan Oral18 Ocak 2019
Screen-Shot-2017-02-10-at-23.16.23

Black Widow Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Emre13 Ocak 2019
jon-bernthal-returns-as-frank-castlethe-punisher-in-season-2-of-the-netflix-series

Punisher 2. Sezon Spoilersız İnceleme: Daha Sert, Daha Kanlı, Daha Punisher!

Emre12 Ocak 2019
Photograph-32-3

Sentry: Unutulan Kahraman Geri Döndü!

Emre7 Ocak 2019
nihilizm

Rick And Morty Ve Bojack Horseman’ın Felsefesi Üzerine: Nihilizim

Baha Tan Oral6 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Emre5 Ocak 2019
box

Açılın Yoldan “DC Universe” Geliyor: Titans 1. Sezon Spoilersız İnceleme

Bulut Şimşek3 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Emre31 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.