İnceleme

Karanlığın Yenilmez Efendileri: Gelmiş Geçmiş En İyi 9 Sith Lordu! [Cizgiroman.com’a Göre]

Karanlığın Yenilmez Efendileri: Gelmiş Geçmiş En İyi 9 Sith Lordu! [Cizgiroman.com’a Göre]
Emre

Star Wars coşkusunu gerek oyunlarla gerekse çizgi romanlarla yaşamaya gayret eden kıdemli hayranlar için Disney formatının pek iyi karşılandığını söyleyemeyiz. Tamamdır, karmakarışık bir hal almaya başlayan devasa evrene az da olsa düzen getirmek takibi ciddi anlamda kolaylaştırıyor. EA ve Marvel sağ olsun, yeni film serisine yaptıkları desteklerle gönlümüzü çalmayı başardılar diyebiliriz. Ama bazı şeyler var ki, başka şeylerle yeri doldurulamaz gibi hissediyorsunuz. Bugün o mevzulardan en önemlisini inceleyeceğiz.

10.000 yıllık tarihleri boyunca evreni şekillendiren tonla Sith Lordu arasından en iyi 9’unu seçmeye çalıştık. Bunu yaparken, sahip oldukları güçlerin yanısıra yüreğimizde kapladıkları yerleri de göz önüne aldık. Ortaya şöyle nacizane bir liste çıktı.

Biz hafiften başlayalım o zaman.

 

 

9- DARTH MAUL

xZY2893

Maul’a listede yer kazandıran iki sebep var. İlki, elbette 1000 yıldır karanlıkta saklanan Sithlerin yeniden ortaya çıkışını müjdeliyor oluşu. İkincisi ise film serisinin en iyi Jedi-Sith ışın kılıcı dövüşünde yer alışı. Darth Maul biraz şans eseri girmiş sıralamaya, kusrumuza bakmayın ama…

 

8- DARTH RUIN

darth-ruin-middle-new-star-wars-villain-14829

Çömezleri geride bırakıp, yavaştan kralları konuşmaya başlıyoruz o halde. Darth Ruin pek çok hayranın duymadığı bir isim. Fakat Sith tarihinde inanılmaz bir öneme sahip. Zira Jedi tarikatından ayrılıp karanlık tarafı keşfeden kayıp yirmilerin -kısacası ilk Sith İmparatorluğunun- ilk kralı oluyor kendisi. Korriban’daki vahşi Sith ırkını köleleştirmesi ve imparatorluğa ilk şeklini vermesi Darth Ruin’i epey kallavi bir lord kılıyor.

 

7- MARKA RAGNOS

Marka-Ragnos

Sith İmparatorluğu’nun 2.000’inci yılında tahta oturan Ragnos, acımasızlığının yanında epey stratejik bir zekaya sahip. Korriban’ı Cumhuriyet’le savaşacak duruma getirene kadar savaşlardan uzak tutan Marka Ragnos, karanlık taraf şövalyelerine harika bir gelişme yaşatıyor ve krallığı Büyük ışık Hızı Savaşı’na hazır hale getiriyor. Tabi devasa savaşı göremeden ölecek, orası ayrı. Savaşta bayrağı taşıyan isim ise belli.

 

6- NAGA SADOW

28d493afa2de248e45388b7f6b376d819482df93_hq

Ragnos’un varisi olmak için düelloya girdiği Ludo Kressh’i yenilgiye uğratan Naga Sadow’un yaptığı ilk iş, savaşmak için can atan Sith ordusunu Cumhuriyet’in üzerine salmak oldu. Tonla Cumhuriyet gezegenini ele geçirdi ve galaksiye ilk Sith korkusunu saldı. Yüzyıllar boyunca adı cesaretiyle anıldı.

 

5- DARTH SIDIOUS

1720519-14574_star_wars_darth_sidious

Darth Bane’in binlerce yıllık gayesini hayata geçirmesiyle tanıdığımız büyük Sith Lordu Darth Sidious’un planı, galaksiye yeniden karanlığın hükmetmesini sağlamaktı. Muhteşem bir yol izleyerek nihayet İmparatorluğu yeniden kurmayı başardı. En çok Jedi katleden Sith Lordlarından biri olarak tarihe geçti.

 

4- EXAR KUN

friday-update-12-exar-kun-aneon

Evrenin en güçlü ve bilge Sith lordu olarak bilinen Exar Kun, hayatını tarih öğrenerek ve sayısız Jedi öldürerek geçirdi. Dxun ayında yaptığı keşif ile aydınlığı bırakıp karanlık tarafa geçen Kun, Yavin IV’te büyük bir Sith üssü kurdu ve karanlık tarafı yeniden canlandırdı. Biraz önce saydığımız Sith Lordlarından çoğunun hayaletiyle iletişime geçti ve bilgisine bilgi, gücüneyse güç katmaya devam etti.

 

3- DARTH BANE

3518654-198_max

Darth Plagueis’in ustası olarak Canon evrende de kendine yer bulan Darth Bane, birçok Sith geleneğini başlatan Lord olarak biliniyor. Bunlardan en ünlüsü şüphesiz ki ”Bir Usta-Bir Çırak” kuralı. Aynı zamanda, şimdiye kadar yaşamış olan karanlık taraf savaşçılarının hep tezcanlı olduğunun ve bu yüzden sık sık yenilgiye uğradığının farkında olan Bane, soğukkanlı ve stratejik hamlelerle ilerleme taraftarıydı. 1000 yıl boyunca gizliden gizliye devasa bir plan oluşturdu ve Sidious’un İmparatorluğu yeniden kurmasına ortam hazırladı.

 

2- DARTH VADER

thumb-1920-270241

Baya baya burada Vader’dan mı konuşacağız? Şu ”Dünyanın en ünlü kötü adamı” olan Vader’dan? Sanırım üzerinde durmamız gereken tek şey, neden 2. sırada olduğudur. Onun da sebebi belli. Çünkü 1. sırada sen varsın sevgili okur.

 

1- DARTH REVAN

darth-malak-left-and-darth-revan-right-out-for-an-evening-stroll

Listeyi başlatmadan önce bahsettiğimiz üzere güç kadar karakterizasyonları da göz önüne aldık. Haliyle Revan’ı şu sıralamada başa yerleştiren yegane şey muhteşem kişiliği ve zekasıdır. Diğer yandan, saydıklarımız arasında sizin yönettiğiniz ve hikayesini yazabildiğiniz tek karakter oluyor kendisi. Evet, Knights of The Old Republic’in en büyük getirilerinin başında bu geliyor. Revan’ın hayatına dair her şey sizin elinizde. Yaşadığı maceralar, takip ettiği felsefeler, edindiği beceriler, arkadaşları, hobileri, giyim tarzı… Yani gelmiş geçmiş en büyük Sith Lordu sensin, tebrikler!

 

Haftanın En İyi 5 Çizgi Romanı İçin

 

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. spider-optik

    19 Haziran 2017 at 02:38

    ilk 10 olsaydı kylo ren de olsaydı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla İnceleme

Flash Reverse-Flash

Barry Allen ile Eobard Thawne’un Maziye Dayanan İlişkisine Açıklık Getiriyoruz! – Ek İnceleme

Engin Topaloğlu23 Ağustos 2017
854117

The Defenders 1. Sezon GENEL İncelemesi: 4 Ayrı Yazardan 4 Ayrı Yorum!

Emre23 Ağustos 2017
City-Car-Driving-Free-Download

Önerdiğimiz Simülasyon Oyunları #1 – City Car Driving İnceleme

Emre Türkoğlu22 Ağustos 2017
GalleryComics_1920x1080_20170621__FLS_Cv25_592784490e4220.34146801

The Flash #25 İnceleme- Running Scared 1/3: “Aldığın Her Nefes”

Engin Topaloğlu22 Ağustos 2017
defendersposter3

The Defenders 2. Bölüm İncelemesi: Bir Elamet Geldi Vuu!

Alwis20 Ağustos 2017
TheDefenders_Wallpaper_HD_Marvel_Spoiler_Oficial_2017

The Defenders 1. Bölüm İncelemesi: Size de Bir Titreme Geldi mi?

Emre19 Ağustos 2017
batman-v-superman-dawn-of-justice-filmdoktoru1

Gizli Dosyalardan #2: Batman v Superman Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek!

Emre15 Ağustos 2017
55ea9914f018fbb8f88a6cd0

M.K. Perker’den Teknolojinin Hayatımıza Etkisini Eleştiren Güzel Bir Derleme: ÇEVİRİMİÇİ

Engin Topaloğlu11 Ağustos 2017
The-avengers

Gizli Dosyalardan #1: Avengers Filmi Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey!

Emre11 Ağustos 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.