Çizgi Roman

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #9: Watchmen – Çizgi Romana Buradan Başlamayın!

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #9: Watchmen – Çizgi Romana Buradan Başlamayın!
Emre

10d9c4345a4449035ab1edd3c82e8672_xlYayımcı: DC Comics

Yazar: Alan Moore

İllüstratör: Dave Gibbons

Çıkış Yılları: 1986 – 1987

Konu: Seksenli yılların ortasında, dünyanın iki büyük devi Amerika ve Rusya arasındaki soğuk savaşın hafiften ısınmaya başladığı bir dönemdeyiz. Amerika sokaklarında bir süre boyunca özgürce dolaşan kostümlü kahramanlar için yayımlanan bir yasa tüm bu renkli günleri geride bırakır. Artık yalnızca Dr Manhattan -yeryüzünün bilinen yegane özel güçlü insanı- devlet için hizmet vermektedir.

Hikayemiz biri alttan biri ana yoldan ilerlemek şartıyla iki kola ayrılır. İki kol da 12 sayı boyunca birbirine hizmet eder ve nihayet finalde vurucu bir şekilde bağlanır. İlki soğuk savaş ve etrafında şekillenen korku ve öfke dolu kaos ortamını konu edinirken bir diğeri daha yerel bir mevzuyu odağına alır. Zamanında iyimser hayallerle kurul[amay]an Watchmen ekibinin üyeleri birer birer alçakça saldırılara uğramaktadır. Bu karmaşık cinayet zincirini irdelemek ise maskeli dedektif Rorschach’a düşmüştür. Rorschach eski ekip arkadaşlarının da görece yardımlarıyla bu gizemi yavaş yavaş çözecek ve işin arkasındaki global üçkağıtlara ulaşınca büyük bir şaşkınlık yaşayacaktır.

Bir yandan günümüz problemlerini inceleyen çizgi roman diğer yandan Nite Owl, Dr Manhattan, Silk Spectre, Ozymandias, Rorschach ve The Comedian gibi Watchmen kahramanlarının özel hikayelerine yer vererek varolan tarih ve alternatif kurguyu harmanlamış, içine dalınca kolay kolay çıkamayacağınız gerçekçilikte bir 80’ler atmosferi sunuyor.

p043h3jf

YORUMLAR

Watchmen, yazı dizimizin içine almakta direndiğimiz bir eserdi. Zira 3’ü konu 3’ü yorum olmak üzere 6 paragrafta dosyayı kapatamayacağımız inanılmaz aşikar. Watchmen yalnızca tarihin en iyi çizgi roman cildi olmakla kalmayıp kategoriler aşan, en iyi 100 edebiyat eseri içine rahatlıkla girebilmiş ödül doygunu bir başyapıt. Yarattığı karakterler, bu karakterleri iğne deliğinden ip geçirirmişcesine yerleştirdiği kusursuz tutarlılıktaki dünyası, istisnasız her paneliyle ufuk açan, beyne pompalanan kanı yetersiz kılan derin ikili ilişkileri ve basamak basamak ilerleyip zirve noktasında okuyucuya o güne dek duyabileceği en hoş edebi zevklerden birini yaşatan hikayesi ile Watchmen her insan evladının hayatında kesinlikle bir kez eline alması ama asla çizgiromana başlamak için bir ilk adım olarak görmemesi gereken komplike bir yapım.

Bir büyüğümden aldığım enteresan bir tavsiyeydi bu. Neden bu şekilde sağlam bir giriş yapmayalım ki şu ilgi çekici çizgi roman alemine? Ard arda pekçok klasik film izledikten sonra günümüz balon filmleri ne denli çekilemez geliyor ise Watchmen aynı etkiyi çizgi roman dünyasında yaratıyor sevgili dostlar. Haliyle bu dosyaya adını sıkça duyduğunuz ama ele geçirmeye fırsat bulamadığınız şu eser hakkında bilgi almak için girdiyseniz bu noktayı gözden kaçırmayın: Watchmen çerez tabağınızın sonuna bıraktığınız Antep fıstıkları olmalı!

GalleryGraphicNovels_1900x900_watchmen_52af9e8ba77e04.77969218

Zamanının ötesindeki anlatıları, aynı şekilde bu anlatılara eşlik eden çizim teknikleri ve panel yerleştirmeleri ile de ayrı bir yere sahiptir Watchmen. Çizgi roman tarihini ikiye ayıran bir milat görevi görmektedir. Anlattığı şeyler ve anlatış şekli değerlidir, evet. Ama onu gönlümüzde bu denli özel bir yere koyan sahip olduğu ana fikirleri buladığı dünya tasviridir. İnsanların kahraman olmayı fosforlu kostümler giymek olarak gördüğü bir zamanda, hayatlarını emanet ettikleri bu iyilik timsali kahramanlar üzerinden yapıyor psikolojik analizini Moore. İster istemez en iki boyutlu karakter bile bir üçüncü boyut kazanıyor şu klasikleşmiş soru ile:

Peki gözcüleri kim gözleyecek?

İşte bu soru aracılığıyla kurmaya başladığımız Watchmen dünyası, içinde az önce sadece birkaçından bahsettiğimiz insani sorgulamaları yoğun ve yapıcı bir şekilde barındırarak üstlendiği milat olma görevinin yalnızca teknik açılardan değil, içerik bakımından da kesinlikle altından kalkıyor.

Watchmen’in hak ettiği bir yorumlama olduğu kanaatindeyim. Umarım okumakta kararsız olan [Hala mı bu arada?] arkadaşlarımıza temiz bir yol çizmişizdir. İyi okumalar efendim.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

Raven_Daughter_of_Darkness_Vol_1_1

Yeniden bir Mini-Seri ile Karşımızda! : Raven – Daughter of Darkness #1

Melda Kavak23 Nisan 2018
justice-league-1094579

DC, Justice League’i Yeniden Başlatıyor!

Barış Çakır19 Mart 2018
609190._SX360_QL80_TTD_

BAYRAKLARI ASIYORUZ: X-Men Red #1

Melda Kavak10 Mart 2018
170325

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10 [Final]: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!

Emre24 Şubat 2018
maxresdefault

Black Panther: Ayaklar Altında Bir Ulus Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi

Eren Ipeker24 Şubat 2018
k

Deadpool Killustrated Çizgi Roman İncelemesi: Bir Varmış, Bir Ölmüş…

Eser Yeşim17 Şubat 2018
90_siege_2_dell_otto_variant_

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Emre14 Şubat 2018
GalleryComics_1920x1080_20160525_DCU_RB_Cv1_573a704d027bf0.76813922

DC Rebirth #1 İnceleme

Emre Türkoğlu30 Ocak 2018
avengingSpideyFeature

Avenging Spider-Man #1- #15 Çizgi Roman İncelemesi: Bela, Arkadaşlarla Güzel!

Eren Ipeker13 Ocak 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.