Çizgi Roman

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10 [Final]: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10 [Final]: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!
Emre

batman-bitmeyen-cadilar-bayramiYayımcı: DC Comics / JBC

Yazar: Jeph Loeb

Çizer: Tim Sale

Çıkış Yılları: 1996 – 1997

Konu: Gotham şehrinin en büyük suç devlerinden olan Carmine Falcone herkesi şaşırtan bir cinayet zincirinin içine düşer. Devamlı Falcone’un çevresindekileri öldüren bir seri katil aynı zamanda bu faaliyetini bütün yıla yaymıştır. Her önemli bayramda ortaya çıkan ve bir cinayet işleyen gizemli adamımız Komiser Gordon, Savcı Dent ve elbette Batman’in de dikkatini çekmeyi başarır. Üçlü artık zamanlarının önemli bir bölümünü bu dosyaya ayırırlar.

12 sayı süren hikaye her sayıda bir özel günü odağına almakta. Ana konumuz Falcone olsa da her özel günde yepyeni Batman düşmanlarıyla da haşır neşir oluyoruz tabi. Açıkça söylemek gerekirse, hemen hemen hepsiyle.

Batman bu cinayetlerin peşinde koştururken beklenmedik şekillerde karşısına çıkan engellerle de uğraşacak ve bir noktadan sonra kahramanlığını sorgulayacak. Gotham gecelerinde ortaya çıkan kara şovalyenin mi, yoksa gereken şeyi gündüz vakti de yapabilen Bruce Wayne’in mi daha çok yararı var? Bu sorunun cevabını öğrenmek pek zor değil, ama gösterilmesi gereken fedakarlıklar mevcut. Evet, seri ayrıca Two Face’in doğuşuna ışık tutmakta.

Batman-The-Long-Halloween-10102015

YORUMLAR

Basım politikasının hatrısayılır bir kısmını klasik Batman külliyatından efsaneleşmiş eserleri Türkçemize kazandırmaya ayıran JBC son hamlesiyle de elbette gözlerimizi doldurdu. The Long Halloween’ı canlı canlı ele almak bile yeterince heyecan vericiyken, tertemiz bir çeviriyle doyumsuz bir öyküye davet ettiler bizi. İngilizcesi bir miktar ağır olduğundan bu versiyonu daha çok zevk verdi diyebilirim. Hikaye biraz zor tabi.

Camiada [Bizzat yaptığı göndermelerin de katkısıyla] Godfather ilhamlı bir eser olduğu konuşulsa da Loeb işin içine çok daha farklı epey öğe ekleyerek hikayeyi gayet yüksek noktalara taşıyor. Bu şişkinliğin artısı gizem yönüne baktığımızda kendini göstermekte. Öykü daha önceki serilerin genellikle çekimser durduğu dedektiflik temasına son süratle dalıyor ve Batman odaklı sürükleyici bir çizgi noirin içinde buluyoruz kendimizi.

Serinin en hoş iki noktası iki Batman kötüsünün sayesinde oluşuyor. İlki Joker. Kendisinin kaliteli bir tasviri seri boyunca ara ara kendini göstererek karanlıklara gömülü şehrimize neşe (!) getirmekte. Bir diğeri ise aslında Batman’den daha ”Ana Karakter” gibi duran Harvey Dent. Ona bu isimle seslenmeliyiz zira daha çok tanınan ismini kazanmadı henüz. Harvey serinin insani bakış açısını gözler önüne sererek hikayede unutulmayacak bir yer ediniyor kendisine. Onunla sorguluyor, onunla yorumluyorsunuz. Bu durum da The Long Halloween’ı rahatlıkla fikri olan bir çizgi roman haline getiriyor.

Okuyun, okutturun.

Not: Kalite Kokan Çizgi Romanlar yazı dizisiyle, çizgi roman serüveninizin mutlaka bir köşesine yerleştirmeniz gereken 10 şahane esere yer verdik. Kitaplığınızı küçük bir miktar da olsa şenlendirdiğimizi umuyor, bunun gibi yeni konsept altı çizgi roman incelemelerinde görüşmek üzere diyoruz. İyi günler, iyi okumalar.

Yorumları Gör (2)

1 Yorum

 1. Serdar

  2 Şubat 2018 at 15:31

  Bu tür incelemelerinize, ele alınan ürünü nereden temin edebileceğimizi; yahut en azından genel fiyatını da eklerseniz çok daha hoş olur. Yine de teşekkürler.

  • Emre

   Emre

   2 Şubat 2018 at 16:30

   Yalnız biz ürünün reklamını yapmıyoruz. İçeriği hakkında yorumlamalarda bulunuyoruz. O kısmı küçük bir Google’lamayla çözebilirsin. İyi okumalar.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
26

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre2 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.