Çizgi Roman

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10 [Final]: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10 [Final]: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!
Emre

batman-bitmeyen-cadilar-bayramiYayımcı: DC Comics / JBC

Yazar: Jeph Loeb

Çizer: Tim Sale

Çıkış Yılları: 1996 – 1997

Konu: Gotham şehrinin en büyük suç devlerinden olan Carmine Falcone herkesi şaşırtan bir cinayet zincirinin içine düşer. Devamlı Falcone’un çevresindekileri öldüren bir seri katil aynı zamanda bu faaliyetini bütün yıla yaymıştır. Her önemli bayramda ortaya çıkan ve bir cinayet işleyen gizemli adamımız Komiser Gordon, Savcı Dent ve elbette Batman’in de dikkatini çekmeyi başarır. Üçlü artık zamanlarının önemli bir bölümünü bu dosyaya ayırırlar.

12 sayı süren hikaye her sayıda bir özel günü odağına almakta. Ana konumuz Falcone olsa da her özel günde yepyeni Batman düşmanlarıyla da haşır neşir oluyoruz tabi. Açıkça söylemek gerekirse, hemen hemen hepsiyle.

Batman bu cinayetlerin peşinde koştururken beklenmedik şekillerde karşısına çıkan engellerle de uğraşacak ve bir noktadan sonra kahramanlığını sorgulayacak. Gotham gecelerinde ortaya çıkan kara şovalyenin mi, yoksa gereken şeyi gündüz vakti de yapabilen Bruce Wayne’in mi daha çok yararı var? Bu sorunun cevabını öğrenmek pek zor değil, ama gösterilmesi gereken fedakarlıklar mevcut. Evet, seri ayrıca Two Face’in doğuşuna ışık tutmakta.

Batman-The-Long-Halloween-10102015

YORUMLAR

Basım politikasının hatrısayılır bir kısmını klasik Batman külliyatından efsaneleşmiş eserleri Türkçemize kazandırmaya ayıran JBC son hamlesiyle de elbette gözlerimizi doldurdu. The Long Halloween’ı canlı canlı ele almak bile yeterince heyecan vericiyken, tertemiz bir çeviriyle doyumsuz bir öyküye davet ettiler bizi. İngilizcesi bir miktar ağır olduğundan bu versiyonu daha çok zevk verdi diyebilirim. Hikaye biraz zor tabi.

Camiada [Bizzat yaptığı göndermelerin de katkısıyla] Godfather ilhamlı bir eser olduğu konuşulsa da Loeb işin içine çok daha farklı epey öğe ekleyerek hikayeyi gayet yüksek noktalara taşıyor. Bu şişkinliğin artısı gizem yönüne baktığımızda kendini göstermekte. Öykü daha önceki serilerin genellikle çekimser durduğu dedektiflik temasına son süratle dalıyor ve Batman odaklı sürükleyici bir çizgi noirin içinde buluyoruz kendimizi.

Serinin en hoş iki noktası iki Batman kötüsünün sayesinde oluşuyor. İlki Joker. Kendisinin kaliteli bir tasviri seri boyunca ara ara kendini göstererek karanlıklara gömülü şehrimize neşe (!) getirmekte. Bir diğeri ise aslında Batman’den daha ”Ana Karakter” gibi duran Harvey Dent. Ona bu isimle seslenmeliyiz zira daha çok tanınan ismini kazanmadı henüz. Harvey serinin insani bakış açısını gözler önüne sererek hikayede unutulmayacak bir yer ediniyor kendisine. Onunla sorguluyor, onunla yorumluyorsunuz. Bu durum da The Long Halloween’ı rahatlıkla fikri olan bir çizgi roman haline getiriyor.

Okuyun, okutturun.

Not: Kalite Kokan Çizgi Romanlar yazı dizisiyle, çizgi roman serüveninizin mutlaka bir köşesine yerleştirmeniz gereken 10 şahane esere yer verdik. Kitaplığınızı küçük bir miktar da olsa şenlendirdiğimizi umuyor, bunun gibi yeni konsept altı çizgi roman incelemelerinde görüşmek üzere diyoruz. İyi günler, iyi okumalar.

Yorumları Gör (2)

1 Yorum

 1. Serdar

  2 Şubat 2018 at 15:31

  Bu tür incelemelerinize, ele alınan ürünü nereden temin edebileceğimizi; yahut en azından genel fiyatını da eklerseniz çok daha hoş olur. Yine de teşekkürler.

  • Emre

   Emre

   2 Şubat 2018 at 16:30

   Yalnız biz ürünün reklamını yapmıyoruz. İçeriği hakkında yorumlamalarda bulunuyoruz. O kısmı küçük bir Google’lamayla çözebilirsin. İyi okumalar.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

fenomen-1-1200x1200

“Paranoyak Değilim. Sadece Yüzbinlerce Takipçim Var”- Yerli Çizgi Roman Fenomen #1 Ön İnceleme

Engin Topaloğlu16 Şubat 2019
Photograph-32-3

Sentry: Unutulan Kahraman Geri Döndü!

Emre7 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Emre27 Aralık 2018
gplus4753490184038241954

Sonsuzluk Eldivenini Daha Önce Kullanmış 6 Marvel Karakteri!

Emre12 Aralık 2018
starlight-header1

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi

Engin Topaloğlu10 Aralık 2018
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Emre8 Aralık 2018
cats

Daredevil Artık Marvel’ın Yeni Heimdall’ı! // War of The Realms

Emre6 Aralık 2018
brie-la

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?

Eren Ipeker4 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.