Çizgi Roman

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!
Emre

batman-bitmeyen-cadilar-bayramiYayımcı: DC Comics / JBC

Yazar: Jeph Loeb

Çizer: Tim Sale

Çıkış Yılları: 1996 – 1997

Konu: Gotham şehrinin en büyük suç devlerinden olan Carmine Falcone herkesi şaşırtan bir cinayet zincirinin içine düşer. Devamlı Falcone’un çevresindekileri öldüren bir seri katil aynı zamanda bu faaliyetini bütün yıla yaymıştır. Her önemli bayramda ortaya çıkan ve bir cinayet işleyen gizemli adamımız Komiser Gordon, Savcı Dent ve elbette Batman’in de dikkatini çekmeyi başarır. Üçlü artık zamanlarının önemli bir bölümünü bu dosyaya ayırırlar.

12 sayı süren hikaye her sayıda bir özel günü odağına almakta. Ana konumuz Falcone olsa da her özel günde yepyeni Batman düşmanlarıyla da haşır neşir oluyoruz tabi. Açıkça söylemek gerekirse, hemen hemen hepsiyle.

Batman bu cinayetlerin peşinde koştururken beklenmedik şekillerde karşısına çıkan engellerle de uğraşacak ve bir noktadan sonra kahramanlığını sorgulayacak. Gotham gecelerinde ortaya çıkan kara şovalyenin mi, yoksa gereken şeyi gündüz vakti de yapabilen Bruce Wayne’in mi daha çok yararı var? Bu sorunun cevabını öğrenmek pek zor değil, ama gösterilmesi gereken fedakarlıklar mevcut. Evet, seri ayrıca Two Face’in doğuşuna ışık tutmakta.

Batman-The-Long-Halloween-10102015

YORUMLAR

Basım politikasının hatrısayılır bir kısmını klasik Batman külliyatından efsaneleşmiş eserleri Türkçemize kazandırmaya ayıran JBC son hamlesiyle de elbette gözlerimizi doldurdu. The Long Halloween’ı canlı canlı ele almak bile yeterince heyecan vericiyken, tertemiz bir çeviriyle doyumsuz bir öyküye davet ettiler bizi. İngilizcesi bir miktar ağır olduğundan bu versiyonu daha çok zevk verdi diyebilirim. Hikaye biraz zor tabi.

Camiada [Bizzat yaptığı göndermelerin de katkısıyla] Godfather ilhamlı bir eser olduğu konuşulsa da Loeb işin içine çok daha farklı epey öğe ekleyerek hikayeyi gayet yüksek noktalara taşıyor. Bu şişkinliğin artısı gizem yönüne baktığımızda kendini göstermekte. Öykü daha önceki serilerin genellikle çekimser durduğu dedektiflik temasına son süratle dalıyor ve Batman odaklı sürükleyici bir çizgi noirin içinde buluyoruz kendimizi.

Serinin en hoş iki noktası iki Batman kötüsünün sayesinde oluşuyor. İlki Joker. Kendisinin kaliteli bir tasviri seri boyunca ara ara kendini göstererek karanlıklara gömülü şehrimize neşe (!) getirmekte. Bir diğeri ise aslında Batman’den daha ”Ana Karakter” gibi duran Harvey Dent. Ona bu isimle seslenmeliyiz zira daha çok tanınan ismini kazanmadı henüz. Harvey serinin insani bakış açısını gözler önüne sererek hikayede unutulmayacak bir yer ediniyor kendisine. Onunla sorguluyor, onunla yorumluyorsunuz. Bu durum da The Long Halloween’ı rahatlıkla fikri olan bir çizgi roman haline getiriyor.

Okuyun, okutturun.

Yorumları Gör (2)

1 Yorum

 1. Serdar

  2 Şubat 2018 at 15:31

  Bu tür incelemelerinize, ele alınan ürünü nereden temin edebileceğimizi; yahut en azından genel fiyatını da eklerseniz çok daha hoş olur. Yine de teşekkürler.

  • Emre

   Emre

   2 Şubat 2018 at 16:30

   Yalnız biz ürünün reklamını yapmıyoruz. İçeriği hakkında yorumlamalarda bulunuyoruz. O kısmı küçük bir Google’lamayla çözebilirsin. İyi okumalar.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

k

Deadpool Killustrated Çizgi Roman İncelemesi: Bir Varmış, Bir Ölmüş…

Eser Yeşim17 Şubat 2018
90_siege_2_dell_otto_variant_

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Emre14 Şubat 2018
GalleryComics_1920x1080_20160525_DCU_RB_Cv1_573a704d027bf0.76813922

DC Rebirth #1 İnceleme

Emre Türkoğlu30 Ocak 2018
img

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #9: Watchmen – Çizgi Romana Buradan Başlamayın!

Emre21 Ocak 2018
avengingSpideyFeature

Avenging Spider-Man #1- #15 Çizgi Roman İncelemesi: Bela, Arkadaşlarla Güzel!

Eren Ipeker13 Ocak 2018
527550

Kahraman Tanıtımları: Moon Knight Kimdir?

Eren Ipeker11 Ocak 2018
LLL

Heyecan-Ölçer #43: Yılın En İyileri [2. Bölüm] Kimler Sınıfı Geçti Kimler Kaldı?

Emre5 Ocak 2018
bloodborne-the-old-hunters

Bloodborne: The Death Of Sleep (Yeni Çizgi Roman Serisi)

Baha Tan Oral9 Aralık 2017
4

Film Bana Yetmedi Diyenlere: Justice League-Başlangıç İncelemesi!

Bartu Yılmazer2 Aralık 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.