Çizgi Roman

Kahraman Tanıtımları: Moon Knight Kimdir?

Kahraman Tanıtımları: Moon Knight Kimdir?
Eren Ipeker

Öyle bir kahraman düşünün ki 4 farklı kişiliği olsun. İşte Marvel düşünüp taşınmış ve böyle bir karakter yaratmış. Para içinde yüzüp eğlencenin dibine vuran Steven Grant’in, gün içinde taksicilik yaparak sokakları gözlemleyen Jake Lockley’in, eskiden yetenekli ve başarılı bir asker olan Marc Spector’un ve Khonshu’nun yumruğu olan Moon Knight’ın birleşiminden oluşan bir karakter. Sevgili okurlar karşınızda çalkantılı, heyecanlı ve mistik bir hayata sahip olan Moon Knight.

wallhaven-227340

Marc Spector, yaşamı boyunca birçok askeri operasyonda bulunmuştur. Bazen U.S Donanması’nda piyade olarak bazen de C.I.A’de ajan olarak görev alan Spector’ın hayatı son işi olan paralı askerlikle değişmiştir. Eski pilot arkadaşı John Paul -Marc ona “Frenchie” diye seslenir- ile Mısır’da bir iş alan Spector, Raul Bushman yönetimindeki bu görevde bir arkeolog ekibi ile karşılaşır. Para için yapamayacağı hiçbir şey olmayan Bushman araştırma yapılan bölgede ganimetlerin olduğu düşüncesine kapılarak kendisine engel olan arkeolog Peter Alraune’yi öldürür. Bu duruma sessiz kalamayacak olan Spector ise Bushman’a saldırma kararı alır ve yaptığı dövüşte yenilir. Gözlerini açtığında kendini uçsuz bucaksız çölün ücra bir köşesinde bulan Spector, Mısır Tanrıları tarafından bulunur ve Ay Tanrısı olan Khonshu’nun heykelinin bulunduğu bir yere götürülür. Ölmeden önce ruhu Khonshu ile birleşen Marc Spector dönüşümünü tamamlamıştır. O artık Moon Knight’tır.

Moon Knight’a dönüştükten sonra arkadaşı John Paul ve şu an sevgilisi olan Marlene ile New York’a dönen Spector, geceleri kendini Khonshu’nun fedaisi olarak görür ve efendisi için her şeyi yapmaya hazırdır. New York’ta hayatına devam ederken kendine kişilikler yaratan Marc’ın onları yaratmasının büyük bir sebebi vardır: piyasayı gözlemlemek. Steven Grant ile elit kesimin durumunu incelerken bir diğer kişiliği olan taksici Jake Lockley ile de sokakların nabzını ölçer. Ancak Spector’un yarattığı kişilikler ona faydanın yanında büyük bir zarar da getirirler. Moon Knight, Jake, Steven ve Marc olmak üzere sahip olduğu dört kişilik onun bozuk psikolojisinin daha da kötüye gitmesini sağlar.

lunnyy-rycar-moon-knight-6137

Evet, Moon Knight zekice tasarlanmış, karizmatik ve gizemli bir karakter. Peki bu güzide kahramanımızın çizgi romanlarla buluşma hikayesi nedir? Bu hikaye Werewolf By Night’ın 32.sayısında anlatılmıştır. Gelin hep birlikte bir göz atalım:

Marc Spector ve arkadaşları New York’da yaşamaya devam ederken hem Moon Knight kostümünü geliştirmiş hem de MoonCopter adında uçan bir araç icat etmişlerdir. İlk maceramız ise Moon Knight’ın donanımı tamamlandıktan sonra Steven Grant’in de üyesi olduğu bir komiteden gelen haber ile başlamaktadır. Haber Jack Russell adlı bir kurt adamın şehri yönetmek için terör estirdiği hakkındadır. Bu işi bir çözüme ulaştırmak için kiralanan kahramanın ta kendisi ise Moon Knight’dır.

Olaylar ilerledikçe, Werewolf’u başarılı bir şekilde yakalayan Moon Knight anlar ki komite Werewolf’u bir silah olarak kullanmak istiyor. Buna karşı gelen Moon Knight ile Russell iş birliği yaparak komiteyi dağıtırlar ve ikilinin macerası burada son bulur. Bu çizgi roman yayınlandıktan tam yedi sene sonra Moon Knight’ın orijin hikayesinin anlatıldığı ilk çizgi roman basılır.

56867739-moon-knight-wallpapers

Moon Knight’ın orijinini, kişiliklerini ve ilk görünüş hikayesini öğrendiğimize göre sıra geldi kahramanımızın yeteneklerine. Daha öncesinde de söylediğimiz gibi Moon Knight asker sıfatıyla birçok göreve katılmış ve eğitim almıştır. Bu konudaki yeteneklerini düşmana karşı kullanmaktan hiçbir zaman çekinmez. Orduda öğrendiği tek şey dövüş teknikleri değildir elbette. Çoğu savaş stratejisinde ve pozisyonunda da yetenekli olan Moon Knight bunun yanında uçan araç kullanma yetisine de sahiptir. İlginçtir ki Moon Knight’ın Ay Tanrısı Khonshu’dan aldığı pek bir mistik gücü yoktur. Ancak çizgi romanlara da bir göz atmak istersek Moon Knight’ın dolunay vakitleri daha da güçlendiğini görebiliriz.

Dövüş anında sadece yumruk kullanmayan Moon Knight’ın çok çeşitli aletleri de vardır. Bunlardan en meşhuru hilal dartları olmakla birlikte copları ve kancaları da bulunmaktadır. Bir çizgi romanında ise kemerinde en az bir düzine kadar hilal dartı olduğu belirtilmiş, bazı romanlarda da silah kullandığı görülmüştür.

moon-knight-2

Infinity Gaunlet, Secret Wars gibi birçok çizgi romanda görünmüş olan Moon Knight’ın son zamanlarda da yeni sayıları çıkmaya devam etmektedir. Bu sayılarda ise Marc Spector’un yeni kişiliği ile tanışırsınız: Mr.Knight. Kostümden ziyade beyaz takım elbiseler giyen ve beyaz bir maske takan Mr.Knight’ın davranışları ve soğukkanlılığı eminim sizi de şaşırtacaktır.

Eğer biraz daha gündeme gelmek istersek karşımıza Moon Knight (2016) [#1-5] sayılarının birleşimi olan Zırdeli çizgi romanı çıkar. Eğer ana konudan bahsetmemiz gerekirse, olay Marc Spector’un akli dengesini iyice yitirmesi sonucu akıl hastanesine düşmesi ve gerçeklikle büyük bir savaş vermesi hakkındadır. Marmara Çizgi’den çıkan bu seriyi de mutlaka okuyun ve okutturun.

 

Yorumları Gör (4)

1 Yorum

 1. Semih

  14 Eylül 2017 at 10:56

  Çok güzel tanıtmissiniz ellerinize saglik.Ama sıradışı bi yeteneğinin olmaması şaşırttı beni sonuçta ay tanrısı yla birleşmiş bi olayı olmalıydı bence.

  • spider-optik

   14 Eylül 2017 at 12:37

   Bildiğime göre zaten normal insanlardan daha güçlü,hızlı ve çevik. Hatta tek yumrukta Shadowland Daredevil’i geçici de olsa yere sermişliği var. Ayrıca dolunayda da güçleri artıyor.(Ne kadar bilmiyorum.)

 2. Punisher

  14 Eylül 2017 at 19:02

  Sağlam bir Marvel fanı olarak şunları söyleyebilirim.Karakter çok güzel,karizma bir karakter ancak orjin hikayesi çok berbat bir hikaye.Umarım filmi veya dizisi yapılırsa orjin hikayesi değiştirilir.

 3. Dark Jedi

  16 Eylül 2017 at 18:22

  Her zaman söylediğim şeylerden biridir.Marvel’ın Netflix cephesinde bu karakterin dizisi olması gerekiyor.Daredevil ile gördük Marvel’ın dizilerdeki başarısını.Eğer Moon Knight dizide iyi işlenirse çok iyi bir iş çıkabilir.Zaten uzun zamandır söylentisi vardı bu karakterin dizisinin çıkmasının.Marvel’ın Defenders’dan sonra düşündüğü dizi projelerinden biri Moon Knight dizisiymiş aldığım duyumlara göre.Defenders’dan sonra Marvel,filmlerde kullandığı faz sistemini dizilere de uyguluyor ve şu an Netflix Marvel dizileri 1. fazı bitirdi.Gümbür gümbür gelen Punisher dizisiyle de 2. fazı açacağız.Zaten son zamanlarda yayınlanan söylentilere göre Punisher dizisinde Moon Knight karakterini görebilirmişiz ve ileride çıkacak olan bir Moon Knight dizisine yol yapılabilirmiş.Umarım gerçekleşir çünkü Marvel’ın Netflix cephesi sadece Defenders karakterlerinden ibaret olmamalı.Farklı karakterlere de dizi çıkmalı.Bu arada karakteri ayrıntılı bir şekilde tanıttığınız için teşekkürler.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman

Daha Fazla Çizgi Roman

HJFLC_Cv1_R3_gallery_57fc3635f2c6a2.45566872

“Korkunun Nasıl Kullanılacağı Hakkında Hiçbir Bir Fikrin Yok, Hal Jordan.” [Green Lantern 6: Sinestro Birliği Savaşı Birinci Kısım-İnceleme]

Engin Topaloğlu22 Ekim 2017
Shadowland5_GRvsDD

Shadowland #5 Çizgi Roman İncelemesi: Son Mücadele İçin Kolları Sıvayın!

Yiğit Yükselen16 Ekim 2017
Gotham-by-Gaslight

Gotham’ın Gaz Lambaları Çizgi Roman İncelemesi: 125 Yıl Öncesinin Gotham’ı!

Eren Ipeker15 Ekim 2017
Shadowland4_OnlyBeast

Shadowland #4 Çizgi Roman İncelemesi: Üzgünüz, Matt Murdock’a Şu Anda Ulaşılamıyor…

Yiğit Yükselen10 Ekim 2017
hfgjgfjfj

Marvel Legacy – Çizgi Roman İncelemesi: Kral Geri Döndü, Ver Müziği!

Emre6 Ekim 2017
Shadowland_Vol_1_3_page_14_Frank_Castle_(Earth-616)

Shadowland #3 Çizgi Roman İncelemesi: Punisher’ın Sahneye Çıkma Vaktidir!

Yiğit Yükselen1 Ekim 2017
Shadowland2

Shadowland #2 Çizgi Roman İncelemesi: Kahramanlarımız Bu Korku Krallığına Daha Fazla Sessiz Kalamı… Ghost Rider!?

Yiğit Yükselen26 Eylül 2017
bnn

İnceleme: Şeytani İlahi Cilt 1: Faust Faslı

Eser Yeşim19 Eylül 2017
shadowland

Shadowland #1 Çizgi Roman İncelemesi: Daredevil Hayranları Bu Taraftan, Söz Konusu Matt Murdock’ın Ruhu!

Yiğit Yükselen16 Eylül 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.