Bomba Haber

Toplaşın! Joker Filminden Teaser Geldi, Etraflıca Değerlendirdik!

Toplaşın! Joker Filminden Teaser Geldi, Etraflıca Değerlendirdik!
Bulut Şimşek

DC yine yapıyor bir şeyler ama… Evet sayın okuyucular, DC’nin bir anda açıklanan ve aynı hızda prodüksiyon ve çekimlerine başlanan projesi Joker filminden yeni bir teaser ve kamera arkası görüntüleri geldi. Şimdi sizinle bu görüntüleri inceleyeceğiz, ama aranızda aklında Joker filmi nereden çıktı, Man of Steel 2 nerede? sorusu olanlar olduğunu düşünerek size öncelikle film hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Joaquin-Phoenix-in-Joker-Movie

Öncelikle filmde Joker rolünü oynayacak kişi Joaquin Phoenix (çok cool isim değil mi) olacak. Ayrıca film, Ben Affleck, Gal Gadot ve Henry Cavill gibi yıldızların bulunduğu DC’nin sinematik evreni DCEU’nun dışında yer alacak. Evet, DCEU’da da bir Joker var ve Jared Leto tarafından canlandırılıyor. Ama bu, o Joker değil. Bu yabancıların “standalone” dediği münferit, başlı başına bir film olacağı ve bir sinematik evrene bağlı olmayacağı için karakteri canlandıracak aktör, sinematik evrene bağlı filmlerde rol alan Joker’i canlandıran aktörden farklı olacak. Film, Joker karakterinin geçmişini anlatacak. Ama bu geçmiş, illa DCEU’daki Joker’in geçmişi olacak diye bir şey yok, çünkü biri evren içi diğeri evren dışı. Neyse, siz anladınız durumu.

5ba52ae4be2012a51b8b4567-750-563

Şimdi gelelim yazının en başında tutturduğum videodaki teaser ve ardından gördüğümüz yaklaşık 2 dakikalık kamera arkası görüntüsüne. Video, bir deneme çekimi olarak başlıyor. Karakterin adı için “Arthur” yazılmış, yani şu ana kadar filmlerde kimliği belirtilmemiş olan Joker karakterinin adının Arthur olacağını görüyoruz. Son zamanlarda sosyal medyada karakterin tam adının “Arthur Fleck” olacağı söyleniyor ama yapımcı Todd Phillips, karakterin fotoğrafını Instagram’da paylaştığında fotoğrafın açıklamasına sadece Arthur yazmıştı.

Bu arada sosyal medyada geçen isimdeki trollüğü görmeyenler için amme hizmeti yapayım: Arthur Fleck – A. Fleck. Spesifik bir DC karakterini oynayan spesifik bir aktörü çağrıştırdı mı bu isim size?

Görünüş olarak “Tamamen beyaz” bilgisi verilmiş. Altta kamera ile ilgili teknik bilgiler olduğunu düşündüğüm bilgilerin hemen altındaki NDG kısaltması ise dikkat çekiyor, ki benim tahminim “No Date Given (Belirlenen Tarih Yok)” anlamına geldiği şeklinde. Bu da filmin kesin vizyon tarihinin henüz belirlenmediğini gösteriyor.

Ardından kamera karakteri daha geniş bir açıdan almaya başlıyor ve karakterin üstünden bir ışık huzmesinin gelip geçtiğini görüyoruz. Bu ışık karakterin üstünden geçtikçe ifadesiz olan Joker’in yavaşça gülümsemeye başladığını, ardından makyajlı halini gördüğümüzde de sanki rahatlamışçasına derin bir nefes verdiğini görüyoruz. Yani sanki asıl kişiliği Arthur değil de Jokermiş gibi. Bu size de çok spesifik bir süper kahramanı hatırlattı mı yoksa sadece bana mı?

Batman-The-Killing-Joker-comics-bad-guy-Living-room-home-wall-art-decor-wood-frame-fabric.jpg_640x640

Ardından gelen kamera arkası görüntüleri ise bize çok fazla bilgi veren cinsten değil. Arthur karakterinin bir binayı hışımla terk ettiğini, çıktıktan hemen sonra bir sigara yaktığını ve bir palyaço ile konuştuğunu görüyoruz. Konuşmanın başından sonuna kadar palyaçoya küçümseyici bir tavırla yaklaşan Arthur, ardından palyaçonun takma burnunu arabaların olduğu caddeye atıp yoluna devam ediyor. Arthur’un sahnede genel olarak birilerine/bir şeylere sinirlendiğini görüyoruz. Joker’in kaostan beslenen bir anarşist olduğu düşünülürse, bu, onu böyle biri olmaya sürükleyen bir olaylar silsilesinin bir parçası gibi duruyor. Palyaçonun Arthur’a olan davranış şekline baktığımızda ise kendisinin Arthur’u bir şeye ikna etmeye çalışıyor gibi göründüğünü söyleyebiliriz.

Bu filmden ne beklememiz gerektiği ile ilgili benim tahminim ise en kötü vasat üstü bir hikaye izleyeceğimiz şekilde. Filmlerde ve hatta çizgi romanlarda bile geçmişi hakkında çok fazla bilgi verilmeyen bir karakter hakkında “origin story” filmi çekmenin avantajları ve dezavantajları olabileceğini söylemek gerek. Bu filmin yazarı olmanın avantajı, konu anlatımı bakımından bir sınırlama olmaması. Bu aynı zamanda bir dezavantaj çünkü hayranlar, böyle ikonik ve soru işaretleriyle dolu bir karakterin geçmişinin doğru ve hayal kırıklığı uğratmayacak şekilde anlatılmasını -doğal olarak- isteyecektir.

Bunların yanında evren dışı bir Joker filmi her ne kadar mantıksız görünse de ben bu işin altında başka bir iş olduğuna inanıyorum. Bence DC, Joker gibi önemli bir karakterin oyuncu seçimi konusunda hata yaptığını anladı ancak ikinci bir hata yapmamak için evren dışı bir Joker filmi ile seçtikleri yeni oyuncuyu denemiş olacaklar ve hayranların onayını alındıktan sonra da DCEU içinde Jared Leto yerine Joaquin Phoenix’i görmeye başlayacağız.  Filmin DCEU’ya dahil olması için bir WB yetkilisinin bunu çıkıp söylemesi yeter sonuçta. Ayrıca, Marvel, Hulk gibi önemli bir karakterin aktörü olan Edward Norton’u Mark Ruffalo ile değiştirmişti, DC neden benzer bir şey yapamasın?

Ayrıca belirtmek istediğim bir durum Joaquin Phoenix’in 44 yaşında olması. 46 yaşındaki Ben Affleck ile iyi bir tandem oluşturacaklarını ve DCEU içinde bir Ledger-Bale uyumu yakalayarak bize apayrı güzellikte bir Batman-Joker kavgası izletebileceklerini düşünüyorum eğer Phoenix, DCEU’daki Joker olursa tabii ki. Dikkat çekmek istediğim son nokta ise Joaquin Phoenix’in karakter tiplemesinin efsanevi Dark Knight serisinde Heath Ledger’ın canlandırdığı Joker karakterini ne kadar andırdığı. Phoenix’in uzun saç ve psikopat gülüşünün, Ledger’ı andırdığını söylemeden edemeyeceğim.

Joker filminin çıkan teaser’ı ve kamera arkası görüntüleri ile ilgili benim yorumlarım bu şekilde. Sizin bu filmden beklentileriniz neler? Sizce Joker’in hikayesi doğru bir biçimde anlatılabilecek mi, yoksa DC hanesine bir başarısızlık daha mı eklemiş olacak? Düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Inhuman

    26 Eylül 2018 at 16:05

    Kesinlikle güzel şeyler bekliyor bizi.Mahvolmuş bir DC ortak sinematik evreni var, e tabii böyle bir standalone filmi çıkarıp farklı bir Joker seçecekler.

    DC film evrenini kurtarmanın en güzel yolu; Joker gibi kendini izletecek kadar büyük, ama fanları aşırı titizlendirmeyecek kadar görmezden gelinebilir bir karakteri kullanmak.

    Ben yüzünde o psikopatlığı gördüm.E atmosfer de tahminimce soğuk ve realist bir DC tarzı olacak.Çizgi romandan hafif romantik detayları alıp, realizmin arasına yaydın mı ters köşe ile IMDB’de 7,5-8 alırsın DC, hadi bakalım…

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba Haber
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Bomba Haber

ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

Engin Topaloğlu17 Şubat 2019
948861

SON DAKİKA: Avengers: Endgame’den İlk TV Spotu Geldi!

Mustafa Akkuş4 Şubat 2019
Matt-Reeves-Ben-Affleck-The-Batman

BATFLECK Serüveninin Sonuna Mı Geldik? #EnginYorum

Engin Topaloğlu1 Şubat 2019
avengers-endgame-the-living-tribunal-1155359-1280x0

Çılgın Avengers: Endgame Teorisi: Living Tribunal vs. Thanos ve Avengers

Bulut Şimşek26 Ocak 2019
2F1EDCD4-1C90-486C-9C24-C20210C8C0F9

Captain Marvel Yeni Karakter Posterleri!

Betül Karataş17 Ocak 2019
netflix-ottoman-rising-isimli-bir-mini-dizi-icin-hazirliklara-basladi-1541045264

Netflix’in İkinci Yerli Yapımı Ottoman Rising’ten İlk Detaylar!

Barış Çakır15 Ocak 2019
5E43C8F3-AB85-48B1-AF9A-62889F009D42

Game Of Thrones’un Yayın Tarihi Fragmanla Açıklandı!

Betül Karataş14 Ocak 2019
0196097E-4C2A-4560-A2DD-0FFB7C6DAE99

Hakan: Muhafız Kaç Sezon Olacak?

Betül Karataş13 Ocak 2019
punisherheader

Jigsaw Sahada: Punisher’ın 2. Sezonundan İlk Fragman Geldi!

Emre11 Ocak 2019

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.