Dizi

Jessica Jones 2. Sezon İncelemesi

Jessica Jones 2. Sezon İncelemesi
Berke Tuncer

Marvel evreninin dizi, film ayrılmadığı bir evren olduğunu biliyorsunuzdur. Bu evrenin dizi kısmıyla çok güzel ilgilenen Netlix’in, bu evrene orijinal dizi olarak soktuğu Jessica Jones’un 2.sezonu 8 mart “Kadınlar Günü”de, her Netlix dizisi gibi 13 bölüm birden yayınlandı.

#Spoiler

defenders

Dizinin yeni sezonu 1.sezondan sonra sanki “Defenders” hiç yaşanmamış gibi işine dönmüş bir Jessica ile sezona giriyoruz. Tabii viski parası ne yapacaksın. Hayatı iyice düzene girmiş tanıdığı insanlarla arası iyice düzelmiş derken tabii ki puf, teker teker daha da dibe batırıyorlar detektifimizi. Trish, Jessica’ya yardım etme adı altında güç peşinde koşacağım derken ortalığı karıştırmaya başlıyor, adeta Spiderman olmak isteyen bir çocuk gibi. Tabii süper güçlerin gerçek olduğu bir dünyada yaşarsanız bunun peşini kovalamak için sebebiniz artabilir ancak kız kardeşinin başına neler gelmiş görüyorsun ve buna rağmen durmuyorsun. Normalde çizgi romanlarda Trish Walker’ın süper kahraman olduğunu az buçuk bilen vardır. Ama Netlix’in bir origin story için bu kadar zorlaması bu sezonda, Jessica’nın villianı olmasına neden olmuş.

hellcat

Normalde 13 bölümlük bir dizi için kısa yazı yazılması çok basit kaçar diye düşünüyordum. Ama dizide çoğu konu hakkında sorabilecek soruya cevap verilmiş durumda. O yüzden akılda kalan en belirgin konulara girelim.

mother jones

Herkes ilk bölümlerde Jessica’nın annesini, tedavisinin eksik ya da yanlış yapılmasından dolayı görüntüsü acayip bozulmuş, bir o kadarda dengesiz bir zihinle ana kahramanımıza(ve onu bu hale sokan kişilere) karşı kin besleyen biri olduğunu düşünmüşüzdür. Açıkçası bunudan sonra gelen “ben senin annenim” klişesi ile aha işte konu bitti demem bir oldu. Tabii bunu açıkladıkları bölümden sonra Jessica’nın sevgilisini, kendini kontrol edemeyip öldürmesi, bunun 17 yıl gizliden onu korumaktan çok 17 yıl boyunca kendinden koruması klişelelikten çok uzaklaşmasada diziye daha etkileyici bir hava katmış. Dizi ilk bölümlerde sadece Jessica’nın süper olmasını kıskananlardan oluşurken, annesi açığa çıktıktan sonra işe aksiyon giriyor ve kazadan sonra ne oldu sorularına cevap verir oldu. Dizinin sonlarına doğru dizi iyice kaliteli bir kaosun içine girdi ve psikolojiyi zorlamaya başlıyor. Tabii hikayede ister akli dengesi yerinde olmayan bir seri katil olsun, isterse seni korumaya çalışan biri, annen annendir dedirterek kimi destekleyeceğimizi karıştırtan yazarlar, Marvel film evrenin bütün karanlık içerik ihtiyacını karşılıyor.

stirling 2

Aslında dizide en çok bahsedilmesini beklediğim kişilerden biride Stirling’di. Sonuçta Jessica bürosunun ismini bile Stirling’in kulüp isminin üzerine konmuş, onunla aylarca yaşamış, üniversiteyi onunla takılırken bırakmış, hayatını en basitinden ona göre ayarlamış. Bir bölüm boyunca onun dramını gösterdikten sonra 1 kere bile adını geçirmeyip, Trish’in kendini uyuşturmak için süper asker maddesi kullanmasını izliyoruz. Ve bu da yetmezmiş gibi tutup annesini akli dengesi yoktu diye yanına mı alıyor. Sezonu çıktığı günden bu yana her fırsatım da keyifle izledim. Ama karakteri bu kadar çaresiz duruma sokan kişiyi bile affedebileceği duruma getirmeleri çok can sıkıcı. Özellikle de son bölümlerde kendinde olmasına rağmen tutup detektifin ortağını öldürüyor ve gel gör ki iki güzel anne lafına gelip onunla kaçmayı planlıyor. Tabii annesinin kıstırması etkilidir ama sanki durdurmak için yolu yokta tutup onunla keyifli keyifli kaçıyor.

kilgrave season 2

Belki 2.sezon için önceden paylaşılan Kilgrave ile olan fotoğrafları görmüşsünüzdür. Diziye geri dönmesi ya da ölmemiş olması beklenen bir kişiydi. Geri döndü ama ana karakterimizin zihninde döndü. Ne yeni bir kötülük ne de bir tehdit. Sinir bozucu(tabii Jessica için yoksa Davet Tennant’ı 2 dk bile olsa yeni bölümlerde gayet memnunum) ve bir o kadarda yardımcı. Dizinin ilk sezonunda vurgulanan tiksinme ve rahatsızlık hissinden kopmamış olduğunu gösteren bir şey. Sonuçta Jessica’nın kendini dünyaya açmasının sebebi Kilgrave korkusuydu. Bir anda tutup en korktuğu kişiyi annesine çevirselerdi, 1.sezon tamamen çöpe atılmış olurdu. Neyse ki böyle bir hataya düşmeyip daha da güzel bir iş çıkartarak önümüze sundular. Sezonun en çok hoşuma giden yanı bile olabilir.

Jessica harper

Dizide Jessica’ya en az etkisi olup gene de fazlasıyla önümüze konulan kişide Harper. Neredeyse Jessica’nın hapis işleri dışında hiç hikayeyi etkilemedi. Ama gel gör ki karakter çok etkili bir şekilde işlendi. Zaten sezonu da onun üzerinden kapadılar. Kısaca gelecek sezona bırakılmış bir alt yapı hazırladılar. Tabii Malcolm’u işe almadıktan sonra karşısına Pryce’ın ortağı olarak geldiğini düşünürsek, ortalığı karıştıracak şeyler bunların üzerinden dönebilir.

Jessica_Jones_Trish_Walker_Hellcat

Gelecek sezona müjdelenmiş tek şey Harper ve ortakları değil tabii ki. Hellcat A.K.A Trish Walker. Yazının başında dediğim gibi bu sezon Trish Walker’ın origin storysiydi. Açıkçası bir karaktere asıl kimliğini vermek bu kadar uzun ya da zorlayıcı olması bir noktada bıkkınlık yarattı. Tam dedik aha Jessica da annesi de rahata erdi düzene geri döndüler. Biri hapiste diğeri orada olması için ne gerekiyorsa yapıyor. Hoop Trish Walker gene ne edip ne yapıp konunun en sıkıntılı noktasından her şeyi bozuyor. İlk sezonda kardeşini korumak için her şeyini verecek kişi tutup ne sıkıntı çıkartacak şey var gidip onu buluyor. Tutuyor Dr.Leslie Handson’dan yayınında bahsediyor ilgi odağı oluyor, Jessica’nın annesiyle karşılaşmasına neden oluyor. Hadi diyelim bu hareket birilerini kurtarmak için. Tutup Karl’ı neden kaçırırsın, tamda Jessica’nın ona ihtiyacı varken. Sayesinde Karl intihar ediyor, annesi hapishaneden kaçıyor, ortalığı iyice mahvediyor. Komadan çıkınca Jessica’yı annesine karşı kışkırtmaya çalışıyor, ona hakaretler ediyor, sonunda da tutup annesini vuruyor. Son adım Jessica’nın güvenliğinden emin olmak için olduğu için en azından affedilebilecek bir şey, ama neye yarar.

Dizinin 3. sezonu halen onaylanmış olmamakla beraber bana göre harika bir sezon ile gerekli ilgiye ulaşacaktır diye umuyorum.

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. İbrahim

    12 Mart 2018 at 10:36

    Defenders 2.sezon da kahramanlar: Daredevil,elektra,iron fist,luke Cage,Jessica Jones, cezalandırıcı,collen wing, knight nurse. Belki misty knight,hellcat i de görürüz.zoe chang de olabilir. Düşman ise kingpin,bulseye ama Daredevil in 3.sezonda bunları görebiliriz.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi

Daha Fazla Dizi

33C4EFB4-3958-4973-875F-6652E394CDA4

Dizi İncelemesi – Mayans Mc (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018
928A83DF-4A0F-4112-834B-71C2BE0CD832

Dizi İncelemesi – The Purge (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018
DjwPt02XsAEBSF4

Daredevil 3. Sezondan İlk Teaser Geldi!

Bulut Şimşek7 Eylül 2018
D67FE853-516B-4E82-BF58-C1FA0946AE5B

The Purge Dizisinden Karakter Posterleri Geldi!

Betül Karataş15 Ağustos 2018
1000

Toparlıyoruz: Gelecek Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Emre26 Temmuz 2018
CC619C6D-67B4-4BA9-9D95-AFC7E1DEEB53

DC’nin Yeni Serisi Olan Titans’ın Fragmanı Yayınlandı

Betül Karataş19 Temmuz 2018
rickmrtybckrtg

Christopher Lloyd, Rick and Morty’e Dahil Olmak İstiyor!

Eser Yeşim17 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
3

Legion: David Haller Nihayet Kostümüne Kavuştu!

Bartu Yılmazer7 Haziran 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.