İnceleme

Jean-Christophe Grangé’dan Kongo’ya Ağıt’ı Mürekkebi Kurumadan Okuyup Yorumladık, Lontano Devam Ediyor!

Jean-Christophe Grangé’dan Kongo’ya Ağıt’ı Mürekkebi Kurumadan Okuyup Yorumladık, Lontano Devam Ediyor!
Tsfhfizban

Polisiye gerilimin kralı Jean-Christophe Grangé geçen yaza girilmek üzereyken Lontano bombasını patlatmış, Kaiken ile biraz da olsa üzdüğü okuyucularına ilaç gibi gelen bir kitapla geri dönmüştü. Her ne kadar Lontano yazarın en iyi kitapları arasında gösterilemese de kesinlikle çok iyi bir kitap olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikirdi diyebiliriz. Bu düşüncede Grangé’ın kalitesinin rolü de büyüktü, zira kendisinin ortalama bir kitabı türünün herhangi iyi bir örneğine diz çöktürebilecek vuruculukta olabiliyor. Lontano da etkileyicilik konusunda diğerlerinden geri kalmayan bir kitaptı zira hem bedensel olarak, hem de ellerinde bulundurdukları lojistik imkanlar olarak farklı kıtalarda devlerin çarpışmasına sahne olmuş, etkileyici karakterleriyle akılda kalmış bir romandı; ama gelin görün ki olayların sadece bir kısmını çözen Grangé yepyeni olaylar vaat eden bir noktada kitabı bitiriyor, okuyuculara adeta ”Bekleyin kardeşim, işiniz ne?” diyordu. Biz de tam 13 ay bekledik ve sonunda orijinal adıyla Congo Requiem, bizdeki adıyla Kongo’ya Ağıt olan bebeğimize Haziran ayının son haftasında kavuştuk.

Lontano’nun incelemesi yine bu sayfalarda yapılmıştı, buradan ulaşabilirsiniz:
https://www.cizgiroman.com/kitap-incelemesi-jean-christophe-grange-lontano-kralin-donusu.html

Bütün yollar cehenneme çıkıyor…

Afrika’da, Floransa’da, Paris’te…

Düşman aynı: Çivi Adam!

İblisle son düello başlıyor!..

 

Kitabı yine ser verip sır vermeden, ama okuyunca görüleceği üzere çok isabetli şekilde tanıtan bu yazıyla karşılaşıyoruz arka kapakta. Kitabı elinize alınca fark edeceğiniz bir diğer şey ise Doğan Kitap’ın Lontano’da kullandığı çok özel soğan zarı sayfa tekniğini kullanmayı bıraktığı olacak, ya da oldu. Abarttığımı  düşünenler için şu karşılaştırma yerinde olacaktır: Lontano 656 sayfa idi, Kongo’ya Ağıt ise 608 sayfa ve ikinci kitap ilkinden bir serçe parmak eni kadar kalın. Kitabın dış görünüş boyutundan sonra spoiler denen musibete fazla yanaşmadan konusuna geçebiliriz.

Kitabın aşağı yukarı yarısı Kongo’da geçiyor. İlk kitapta neredeyse sadece Çivi Adam öyküsüyle ilgili flashbacklerle, ve dozu biraz kaçmış sıkıcı maden/hisse muhabbetleriyle Kongo bu sefer kitabın yarısında birçok pisliğini gördüğümüz, terörist grupların ve savaşın nasıl desteklendiğine tanık olduğumuz, ormanlarından geçip nehirlerinde yaşam savaşı verilen gerçek bir savaş alanına dönüşmüş. Grangé kitaplarında alışık olduğumuz üzere konumuz yine kıtalar arasında bir seyahat gerçekleştirerek Kongo’dan sonra çatallanıyor ve Floransa’ya, biraz İsviçre’ye sıçrarken Paris’i ve ilk kitapta da önemli bir yer tutan şehir Brest’i hiç ihmal etmiyor.

 

BU YAZ KONGO'YA MI KAÇSAK YA?

BU YAZ KONGO’YA MI KAÇSAK YA?

 

Bu incelemede muhtemelen göreceğiniz tek spoiler olan, ve ilk sayfalarda karşınıza çıkarak kitabın konusunu belirleyecek olan olay ise karanlık adam Gregoire Morvan’ın oğlu cinayet masası polisi Erwan’ın, Çivi Adam’ın kurbanlarından birinin aslında onun tarafından öldürülmediğini düşünmesi oluyor ve olaylar buradan başlayarak dallanıp budaklanıyor.

İlk kitapta çözülen sorunlara yeniden dönüşler yapılarak inşa edilen hikayede Grangé bu sefer cevaplanmamış hiçbir soru bırakmıyor.  İlk kitaba yapılan dönüşler yüzünden bu kitabı hakkıyla okuyabilmek için ilk kitabı okumaya öncelik vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla Grangé 2017 yazınızı elinizden almış alıyor.

Bu kısa özetimsi bölümden sonra kitabın iyi ve kötü yanlarına dair birkaç madde ile yazıyı bitirmek okurların merakını diri tutmak açısından iyi olacaktır görüşündeyim.

Öncelikle kitabın iyi yönlerinden birisi kesinlikle Kongo; savaşı, terörü ve insanoğlunun içinde bulunduğu pislikleri oldukça canlı bir şekilde göstermesi kitabın en büyük artılarından biri olmuş. Ana karakterleri bizzat bu olayların içinde bulmak flashbackler ile Kongo dersinden çok daha etkileyici.

Kitabın bir başka artısı ise olay örgüsü, ve tabii ki sürprizleri. İlk kitaptaki konulara sürekli dönüşler yaparak bu kitapla bağlayan ve öykünün içine ”Yok artık!” denilecek sürprizleri yerleştiren Grangé bu konuda işini oldukça iyi yapmış.

Kitabın olumlu yönü olarak bahsedeceğim son şey ise kişisel tercihlerle ilgili, ama okuyan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla bu tercihler sadece bana özgü değil. Bence iyi bir romanda olay anlatımı ve diyaloglar dengede olmalı, 3 satır olay anlatıp 15 satır karakter konuşması konulunca kitap çekiciliğini yitiriyor biraz. Kongo’ya Ağıt’ta bu olay diyalog dengesi çok iyi kurulmuş, ve vurucu birkaç yer dışında uzun diyaloglar yok.

KULÜPTEN SONRA KONGO'YA GEÇER MİYİZ?

KULÜPTEN SONRA KONGO’YA GEÇER MİYİZ?

Kitabın olumlu yönlerinden sonra olumsuzluk olarak bahsedebileceğim çok küçük iki nokta var:

Birincisi, Morvan ailesinin annesi Maggie hakkında birçok şey öğreniyoruz, lakin bunları hep başka ağızlardan öğreniyoruz ve Maggie’nin kitapta somut karakter olarak yer aldığı bölümler çok az. Kitabı okunmaz kılan bir şey değil kesinlikle, ama öğrenilenlerden sonra ”Maggie Hanım, size cevap hakkı doğdu.” hissi uyanıyor okuyucuda.

İkincisi ise tanıtım yazısında da gördüğümüz son düellonun biraz aceleye getirilmiş hissi vermesi, bunun sebebini de öğreniyoruz tabii ama yine de biraz daha destansı bir bitiş olabilirdi diye düşünüyorum.

Sonuç olarak, ortalamanın üstü olarak nitelendirebileceğimiz, ve birçokları tarafından da böyle nitelendirilen bir Grangé romanı olan Lontano’dan sonra Kongo’ya Ağıt muhteşem bir roman olmuş. Lontano’dan aldığı temellerin üzerine müthiş bir hikaye oluşturmuş Grangé, ve ağzı açık bırakacak sürprizler yedirmiş hikayeye. Lontano ve Kongo’ya Ağıt kesinlikle okunması gereken kitaplar, özellikle türü seviyorsanız bayılacaksınız.

Kitapla ilgili görüşleriniz için yorumlarda atış serbest!

 

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Merve kaya

    7 Ekim 2017 at 20:54

    Merhaba aklıma takılan bi şey var kitapla ilgili, ben mi kaçırdım yoksa yazar mı değinmedi hatırlayamıyorum. Loic italyadayken çocuklarının gözü önünde yaşadığı o korkunç olaydan daha sonra hiç bahsedilmedi, onu kimin yaptığı ortaya çıktı mı?

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnceleme

justice_league_2017___barry_hq___v2_by_duck_of_satan-db3kq4i

Solo Flash Filminin Adı Flashpoint Olmayacak!

Barış Çakır4 Nisan 2018
a-way-out

A Way Out İnceleme

Baha Tan Oral3 Nisan 2018
blackpanther-boxoffice-money-700x322

Black Panther Neler Yapıyor, Neler Başardı? – İnceleme

Bulut Şimşek26 Mart 2018
uprising-trailer

Pacific Rim: Uprising – Kaijular Geri Döndü! (İnceleme)

Arwen24 Mart 2018
228879AE-0153-409E-9FB1-C880F2DFC9D1

Tomb Raider Spoilersız İnceleme

Betül Karataş24 Mart 2018
Tekken7recensione-720p

Tekken 7 İnceleme (Noctis Tekken’e Geldi)

Baha Tan Oral24 Mart 2018
Avengers-Infinity-War-Logo-2018-Wallpaper-27482

Empire Magazine’den Yeni Avengers: Infinity War Coverları!

Eren Ipeker21 Mart 2018
justice-league-1094579

DC, Justice League’i Yeniden Başlatıyor!

Barış Çakır19 Mart 2018
c146a134-7de0-45af-ab08-6dfc987b022a

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom Detaylı İnceleme

Baha Tan Oral19 Mart 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.