DC

Neden Jason Todd DC Extended Universe’te olmalı?

Neden Jason Todd DC Extended Universe’te olmalı?
Abdurrahman Yaltır

2016 yılında David Ayer’in yönettiği Suicide Squad’ı izledik. Ne kadar Oscar ödülü alsa da aceleyle ilerleyen karakter gelişimi,tamamen CGI kötü adam, El-Diablo’nun Warlock şekli gibi hataları olmasından dolayı hayal kırıklığı yarattı. Filmde Harley Quinn’in Robin’in ölümü olayına karıştığını öğrendik. Bu olay Batman evrenindeki en önemli olaylardan biridir. Bu nedenle Batman karakterinin dinamikliğini ortaya çıkarmak için Jason Todd’un trajedik öyküsünü DC Extended Universe’t e işlemeleri gerekiyor.

 

Jason Todd'un Ölümü

Ailenin Ölümü

1989 yılında Batman evreninde Karanlık Çizgi Roman Çağı’nın olduğu dönemde DC Comics yeni Robin’i için cesur bir karar verdi.Hikayenin adı “Ailenin Ölümü” (A Death in the Family).Bu hikayede Jason Todd’a bir gün babasının eski bir arkadaşı kutu verir. Kutunun içerisinde Jason’ın yıpranmış doğum sertifikası vardır. Üzerinde annesinin adının bir kısmı yazmaktadır. Gerçek annesini bulmak için Batman’in tüm teknolojisinden yararlanan Jason Todd’un yolu Joker ile kesişir. Ve böylece çizgi roman dünyasının en psikopat olayı gerçekleşir. Jason Todd, Joker tarafından bir levyeyle öldüresiye dövüldü.Bu trajedik olay Batman v Superman hikayesinde çoktan yaşanmış.

Korku Seni Tekrar Bulacak

Christopher Nolan’ın Kara Şovalye serisinde Batman kişisel korkularının üstesinden gelmeye çalışıyordu. Ancak Kara Şovalye Dönüyor filmin de hayatta kalabilmek için ölümden korkması gerektiğini öğrendi.

Yarasa Mağarası, Batman v Superman

Batman v Superman’de Bruce’un Robin kostümünü sergilemesi ve ona bakması artık korkusuz olduğunu öğreniyoruz. Superman’le olan çatışmasında, korkunun bizi insan yapan şey olduğunu söylüyor. Bruce Wayne’nin motivasyonu, insanlardan kendi iç dünyasını uzak tutmaya çalışıyor.Çünkü eğer birinin içine girmesine çalışınca Jason’un başına gelenlerden dolayı o insanı hayatından çıkarmıştır.

Kaç İyi Adam Kaldı? Kaç Kişi Kalacak?

2010 yılında DC tarafından çıkan Batman Under The Red Hood. Jason Todd’un Red Hood olarak dönüşünü anlatıyor. Batman Under The Hood çizgi romanındaki hikaye temel konu olarak animasyona alınmış. Yakın zamanda JBC Yayıncılık tarafından Türkçe olarak basılmasını umuyoruz. Solo Batman filmi çekilecekse bize göre bu hikayenin uyarlanması lazım. Batman’ın kanla kaplı olduğunu ve yalnız çalışmayı sevdiğini biliyoruz. Joker ve Harley Quinn’in onu bir oyun oynuyor gibi öldürdüğünün farkındayız.Bilmediğimiz, bu karakterlerin bunu nasıl yaptıkları ve nasıl çalıştıkları. Bu karakterleri anlamamız  gereken şekilde anlayamıyoruz.
DC Extended Universe‘ün başarılı olması için, bu karakterleri ve nitelikleri kullanması gerekiyor. Karakterlerin motivasyonlarını ve kendi geçmişlerinin onları neden kahramanlarına ya da kötülüklerine dönüştürdüklerini anlamamız gerekir. Bu yönler olmaksızın, bu franchise’ın gelecek filmleri tek boyutlu kalacak. Dolayısıyla, bu sevilen karakterlerin zengin geçmişlerini ve çizgi roman tarihinin en büyük ve en tartışmalı anlarını görmüyor olacağız.

Başlıksız-1

Yorumları Gör (2)

1 Yorum

  1. Dark Jedi

    7 Ekim 2017 at 11:04

    Bence de yeni Batman filminde bu konu işlense güzel olabilir.Hem Batman’in BvS’deki psikolojisini daha iyi anlamış oluruz hem de sinemada live action Robin izlediğimiz zamanlar Batman Forever ve Batman And Robin isimli 2 rezil filmle sınırlı kalmamış olur.Ama yapılacaksa iyi işlenmesi gerekiyor.Çizgi romanlardaki müthiş olan çoğu hikayenin sinemada yada dizilerde işlenirken bazılarının içine edildiği bir dönemde bunun da içine edilmesi kötü olur.

  2. suha can

    9 Ekim 2017 at 00:36

    Dc nin belkide bize yapabileceği en güzel sürpriz Jason Todd u Joker ile beraber Batman filminde villian yapmasi olur. Yukaridaki kostüm sekansinda ise bundan batmanin sorumlusu olduğu gözüküyor ama öldüğünü bilmiyoruz robin ki öldü ise bu sekansin manasi pek kalmiyor..

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

img

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #9: Watchmen – Çizgi Romana Buradan Başlamayın!

Emre21 Ocak 2018
GalleryComics_1920x1080_20151021_JLLO-Cv1.tif_.ps_r1_560c54abb929e4.33309954

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #7: Justice League : A League Of One – Birimiz Hepimiz İçin

Abdurrahman Yaltır20 Ocak 2018
image (2)

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 3

Carnage8616 Ocak 2018
Doomsday Clock

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 2

Carnage8615 Ocak 2018
cats

Heyecan-Ölçer #44: 2018’de En Çok Beklediğimiz 9 Çizgi Roman Uyarlaması Film!

Emre14 Ocak 2018
image

DOOMSDAY CLOCK#2 DETAYLI ANALİZİ BÖLÜM 1

Carnage8614 Ocak 2018
Doomsday Clock

DOOMSDAY CLOCK#2 İNCELEME

Carnage8613 Ocak 2018
hrlybnnr

Kadın Thor’u Gördük, Peki Ya Erkek Harley Quinn’i?

Eser Yeşim11 Ocak 2018
gglllgdtdghtr

Wonder Woman Rolüne Şimdiden Yeni Talip Çıktı!

Eser Yeşim5 Ocak 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.