İnceleme

Iron Man Zırhı’na Sahip Olmak, Hayal Mi Yoksa Gerçek Mi?

Iron Man Zırhı’na Sahip Olmak, Hayal Mi Yoksa Gerçek Mi?
Hasan Mert Bozkuş

Yazıya başlamadan önce, Spider-Man incelemesi‘ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederiz!

Sıra geldi sizin oylarınızla belirlenen, Marvel evreninin en çok sevilen karakterlerinin başında gelen “Iron Man’in zırhına sahip olmaya ne kadar yakınız?” sorusunun cevabını aramaya!

Iron Man zırhı aslında düşündüğümüzden çok daha kompleks bir yapıdadır. Bu nedenle zırhın özellikleri başlık başlık incelenmelidir. 2013 yılında forbes.com’da sorulan “Iron-Man zırhına sahip olmaya ne kadar yakınız?” sorusuna yazar Ariel Williams’ın verdiği cevap üzerine söylenebilir ki, tam anlamıyla olmasa da kısmen Iron Man zırhına sahip olabiliriz!

Bu cevabı biraz daha açmak gerekirse, bahsettiğimiz zırh, bir insanın güçlerini arttırmaya ve silahlandırmaya yarayan bir zırh ise, işte o zaman buna çok yakınız! Ancak, bahsettiğimiz şey Iron Man’in uçması, itiş motorları ve sonsuz gücü ise bunlara sahip olamayabiliriz! Şu an çizgi romanlarda tasvir edilen Iron Man zırhları, filmlerdekine göre çok daha gelişmiş durumdadır. Şöyle ki, tamamen nanitlerden oluşan zırh, kendisini çoğaltabilir ve herhangi bir silaha dönüşebilir durumdadır. Eğer beklentimiz bu yönde ise, bu bize çok çok daha uzak olan bir hayal olacaktır!

Hazırsanız zırhı incelemeye başlayalım!

1. Uçuş Gücügiphy

Öncelikle şunu belirtelim ki, Iron Man zırhı gibi uçuş kabiliyetlerine sahip olamayız! Bunun esas sebebi; zırhta bulunan küçük roket motorları ve itiş gücü. Tony, modern zırhlarının yatay uçuş gücüne sahip olabilmesi için kimyasal tepkime ile oluşan itiş gücü kullanmaktadır fakat ilk zırhlarının yatay uçuş yeteneğine sahip olduğunu pek söyleyemeyiz. Zırhta bulunan itiş motorları, hem yatay hem de dikey uçuş için kullanılmaktadır. Bazı zırh modellerinde, bu itiş motorları silah olarak bile kullanılmıştır.

İtiş gücü, bizim belki de uzun bir süre sahip olamayacağımız, Iron Man zırhının en önemli bileşenlerinden biri olan bir tür teknolojidir. Bu teknoloji aslında bir çeşit graviton manipülasyonudur. Graviton; yerçekimi “kuvvetini” taşıyan çok küçük parçacıklar olarak tasavvur edilmektedir. Günümüze kadar ispat edilememiş,  kütleçekim kuvvetini ilettiği varsayılan, sanal bir parçacıktır. Einstein’ın Genel Görelilik teorisinin önemli bir parçasıdır. Gravitonun varlığı, etkileri sayesinde bilinmektedir fakat onu ölçmek ya da gözlemlemek şimdilik olanaksızdır. Bu nedenle, Tony’nin bunu nasıl kullandığını anlamak, mevcut teknolojimiz ile birlikte imkansızdır. Bu nedenle, zırhın sahip olduğu uçuş yeteneğine çok uzağız diyebiliriz!

2. Arc Reaktörü

arcreactorprop-146453Arc reaktörünün nasıl çalıştığı, mekanizmasının ne olduğu gibi soruların net bir cevabı yoktur. Kola kutusundan daha ufak olan bu reaktör, nasıl olur da hem temiz enerji üretip hem de nükleer reaktörden daha fazla enerji üretebilir? Arc reaktörü, bildiğimiz termodinamiğin bir çok yasasını kırabilen, sıfır-noktası enerjiden, kendi kendini besleyen reaksiyonlar oluşturan bir teknolojidir. Bir çeşit soğuk füzyon reaksiyonu oluşturduğu tahmin edilmekte ancak bunu bu kadar küçük boyutlarda nasıl başlattığı konusunda bir kanıt da bulunmamaktadır. Hiçbir reaksiyon %100 verimli değildir. Bu denli yüksek bir reaksiyon sonucunda ortaya çıkan ısı, zırhın içerisindeki kişiyi yakabilir. Gördüğünüz üzere, zırhın çalışabilmesi için önemli etkenlerden biri de o zırhın enerjisini sağlamaktır. Ancak, günümüz teknolojisi, bu tarz bir reaktörü anlamaktan çok uzaktır!

Bu iki maddede, neler yapamayacağımız gördük. Şimdi de “Iron Man zırhına sahip olmak açısından neler yapabiliriz?” sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Aslına bakarsanız birçok şey yapabiliriz!

tumblr_n5n1enPPoi1tyzyxho2_500Mark I, Tony’nin ilk zırhı. Günümüz teknolojisi ile işte tam olarak Mark I yapabiliriz!

Mark I, üretilen Raytheons XOS 2 zırhından çok da farklı değildir aslında! Bir insandan daha kuvvetli, bir insanın taşıyabileceğinden daha ağır bir zırha sahip. Aşağıda göreceğiniz videoda, dış iskelet vasıtasıyla güçlendirilmiş bir askerin, hiç zorlanmadan 90 kg ağırlığı nasıl kaldırdığı görülmektedir! Zırhın aynı zamanda yorgunluğu azaltma gibi de bir özelliği var. Şınav çekmek gibi fiziksel aktivitelerde zırh sizin yerinize her şeyi yaparak, yorulmanızı engelliyor!

Arc Reaktörümüz olmasa da, bilim insanları yapılan bu zırhlara bir çeşit jeneratör bağlayıp, 3-5 yıl gibi bir süre boyunca, kendi başlarına direne bilmelerini öngörüyor! 6 ile 10 yıl içerisinde ise, bu jeneratörlerin kendi enerjilerini üretmesini sağlamayı planlıyorlar. Şu an önlerindeki tek engel mevcut batarya teknolojimiz. Ancak, gün geçtikçe o da daha iyiye gidiyor diyebiliriz!

Günümüzde güç kaynağı bulma ve onu şarj etme konusunda problemlerimiz olduğu çok açık. Aslında bu çok büyük bir problem değil, özellikle Mark I de aynı problemi yaşıyorsa! Tony, Mark I’de zırhın güç kaynağını oluşturması ve hızlıca şarj edilmesini sağlamak için transistörler kullandı. Ancak, ne yazık ki bataryası çabuk tükendi!

Daha önceki başlıkta açıkladığımız gibi, Iron Man zırhlarına benzer bir uçuş teknolojisine sahip olmamız şu an mümkün görünmüyor ama Mark I’in sistemi biraz daha farklı! Sıkıştırılmış hava kullanarak, kısa sıçrayışlar ya da kısa uçuşların mümkün olduğu varsayılıyordu. Sonunda, buna benzer bir tasarım yaklaşık on yıl önce üretildi. Ordu tarafından “sıçrama jetleri” ya da “roket kemerleri” adı verilen bir seri üretildi. Bu seride, Mark I‘in sahip olduğu özelliğin aynısı olarak; yüksek konsantrasyonda hidrojen peroksit ve yüksek yoğunluklarda buhar oluşmasına aracılık eden katalizör ajanlar kullanıldı. Böylece, kullanan kişinin dikey olarak uçma kuvvetine sahip olması sağlandı. Fark ettiniz mi? Aynı Mark I! Diğer bazı modellerde ise sıvı nitrojen kullanıldı. Aşağıda, günümüzde uçuş için yapılan bazı modellerin videolarını bulabilirsiniz. Ne diyorsunuz? Çok çılgınca değil mi?

Sonuç olarak, eğer Iron Man’in Mark I zırhına benzer bir zırha sahip olmak istiyorsak, gelecek 3-15 yıl içerisinde Iron Man zırhına benzer bir zırh beklentisine girebiliriz. Bu tarz bir zırha sahip olmak, elbette ki bir çok alanda farklı etkiler yaratacaktır. Bu çok daha farklı bir başlığın konusu! Ancak, şu anki teknolojimizle Mark I haricindeki zırhları hayal etmek, ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor.

Siz ne diyorsunuz peki? Sizce Iron Man zırhına sahip olmalı mıyız?

Yorumları Gör (4)

1 Yorum

 1. Mustafa

  10 Mayıs 2016 at 12:37

  Hocam şimdi komplo teorisyenliği gibi olmasın da şimdi obama şaka yollu bir konuşmada ıronmanler ürettiklerini söyledi bence yapılmış ama gizleniyor olamazmı yani şuan bilinen teknolojiyle yapılamayacağını söylüyorsunuz ama ya adamlar teknolojisini yaptılarda başkaları yapmasın diye açıklamıyor olabilirler yani belki adamlar ıron man ordusu kuruyor da haberimiz yok 😀

 2. Pingback: Gelecekte Belki De Captain America Sen Olabilir Misin? Evet, Gayet Mümkün! - Çizgi Roman

 3. Ernur

  22 Ekim 2016 at 16:25

  Sizi bilmem ama şahsen ben bu konuda birçok şey BİLMİYORUM! Dolayısıyla bilmediğim konuda yorum yapamam. Ama dünyanın bilimini ve teknolojimizin seviyesini sorgulamaya kalktığınızda iş değişir. Zira bundan 8-10 yıl kadar önce dokunmatik ve akıllı telefonlar, 15-20 yıl kadar önce internet ve 30 yıl kadar önce bilgisayarlar yoktu. Hatta 50-60 yıl öncesine kadar renkli televizyonlar henüz çok yeni bir teknolojiydi. Demem o ki öyle bir yüzyılda yaşıyoruz ki bilim ve teknoloji her ne olursa olsun tüm ahmaklara rağmen kendini geliştirecek. Hatta her geçen gün hızına hız katacak. Bu da demek oluyor ki belki ben belki sen belki Ali belki James, Martha.. elbet bir gün birisi 70′ lerde Rusya’da başlayan soğuk füzyon macerasına devrim yapacak. Elbet bir gün yakın bir tarihte MARK II hatta MARK III hatta MARK XI falan üretilecek. Veyahut ülkemin insanları virüsleri yok edip onlarla savaşmak yerine retrovirüs gibi dna kodlayan virüsler üzerinde çalışmalar yapacak ve onları bilimin insanlığın yararına kullanmaya çalışacak. Bacillus F bakterisinin insan vücudunda ki bileşimleri destekleyerek insan organizmasının ve organların yapı taşı hücrelerin ömrünü ve yaşam kalitesini arttırdığını kabullenip o bakteriyi sağlık ve tıbbi sektörde kullanmaya başlayacak… Gelecek bu ne getirir bilinmez. Son olarak izlediğim ilk ve hayatımın kaderini belirleyen efsane üçlemenin bir repliğiyle sözlerimi noktalamak istiyorum. “Gelecek henüz yazılmadı…”

 4. çağatay

  25 Ekim 2016 at 22:41

  Zırhı hangi metalden yapılacak? Alaşım oranları ne olacak? O ağırlığı o düzeyde taşıyacak motor olur mu? Ani hız değişimlerindeki tepki kuvvete nereye gidiyor? Zırhın bileşenlerinin mukavemet, deformasyon, vibrasyon testleri yapıldığında o dayanımda o boyutta bir zırh olur mu?(bildiğimiz malzemelerle) Anlamıyorum abi cidden şaka gibi, Iron-man zırhı diyoruz adam oraya jet pack koymuş ya hiç mi fizik bilginiz yok ? Bir zırh yapılabilir(hadi güç ve enerji problemini çözüp çağ atladık diyelim) ama çok kısıtlı hareketleri olur iron-man zırhı şu teknolojiyle hayalden öteye geçemez. Yüzlerce yıl sonra çok daha farklı ve gelişmiş bir teknolojiyle belki…

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme
Hasan Mert Bozkuş
@https://twitter.com/yazarhasanmert

Biyolog. "Spider-Man olabilmek mümkün mü?" sorusunun cevabını arayıp duran bir bilim aşığı. https://twitter.com/yazarhasanmert

Daha Fazla İnceleme

justice_league_2017___barry_hq___v2_by_duck_of_satan-db3kq4i

Solo Flash Filminin Adı Flashpoint Olmayacak!

Barış Çakır4 Nisan 2018
a-way-out

A Way Out İnceleme

Baha Tan Oral3 Nisan 2018
blackpanther-boxoffice-money-700x322

Black Panther Neler Yapıyor, Neler Başardı? – İnceleme

Bulut Şimşek26 Mart 2018
uprising-trailer

Pacific Rim: Uprising – Kaijular Geri Döndü! (İnceleme)

Arwen24 Mart 2018
228879AE-0153-409E-9FB1-C880F2DFC9D1

Tomb Raider Spoilersız İnceleme

Betül Karataş24 Mart 2018
Tekken7recensione-720p

Tekken 7 İnceleme (Noctis Tekken’e Geldi)

Baha Tan Oral24 Mart 2018
Avengers-Infinity-War-Logo-2018-Wallpaper-27482

Empire Magazine’den Yeni Avengers: Infinity War Coverları!

Eren Ipeker21 Mart 2018
justice-league-1094579

DC, Justice League’i Yeniden Başlatıyor!

Barış Çakır19 Mart 2018
c146a134-7de0-45af-ab08-6dfc987b022a

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom Detaylı İnceleme

Baha Tan Oral19 Mart 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.