DC

Inhumans 1. ve 2. Bölüm İncelemesi: Gelmiş Geçmiş En Kötü Marvel İşi Hakkında Konuşalım

Inhumans 1. ve 2. Bölüm İncelemesi: Gelmiş Geçmiş En Kötü Marvel İşi Hakkında Konuşalım
Emre

Bakın ben zor beğenen biri değilim. Söz konusu çizgi roman uyarlamaları olunca seçiciliği bir kenara bırakan, hemen hemen hepsinden zevk almaya bakan, üzerinde birkaç kelam etmeye çalışan temiz kalpli bir şahsiyetim. Marvel Sinematik Evreni de bu sempati kapsamımın en güzide köşelerinden birinde hayatını sürdürmekte. Ama bugün biraz nefret kusmamız gerekebilir sevgili okur.

Inhumans’ın sıkıntısı asla kaynak materyal değil. Önümüzdeki günlerde Marmara Çizgi’nin de basmayı planladığı Marvel Knights serisi başta olmak üzere pek çok kaliteli hikayeye gebe olmuş misler gibi bir yan külliyatı odağımıza alıyoruz. Film olarak izlemeyi bekliyorduk ama stüdyo gereksiz görmüş olacak ki 8 bölümlük bir dizi olarak yayın hayatına başlamasına karar verildi. İşin içinde bir saçmalık olduğu belliydi zaten. Oldu da. Marvel resmen üşengeçliği sebebiyle Inhumans markasını Arrowversevari bir seri üretim superhero işine çevirdi.

170804172850-marvel-inhumans-black-bolt-lockjaw-exlarge-169

Seçilen oyuncular ve kostüm tasarımları ilk sinyalleri vermişti zaten. Hiçbir ön yargınız geri tepmiyor, merak etmeyin. Oyuncularımız ellerinden gelen en iyi şekilde karakterlerin özünü silip atmayı başarmışlar. Iwan Rheon bu bataktan çıkmak için çok çabalıyor, orada da devreye senaristler giriyor. Sevgili senaristlerimiz iki Marvel fan platformu bile gezmemiş maalesef. Kağıt dolu görünsün diye karalamışlar bir şeyler.

Kostümler? Hak getire! Dekor? Basbayağı rezillik! Arkadaşlar lütfen, siz gelecek iki yılda vizyona sokacağınız bir yapıma 1 milyar dolar bütçe bastınız. Dünya rekoru kırdınız. Elbette kıyaslamak mümkün değil. Ama onu yapan şuraya da bir el atabilirdi. Bu mümkündü. Ki Marvel da bu tür harcamalardan kaçacak bir stüdyo değil. Ters tepen bir şeyler var.

gallery-1500636536-lockjaw-marvels-inhumans

”Abi hikayeden bahset?” laflarını hisseder gibiyim. Evet, normalde mevzuyu şöyle bir özet geçerek girerim konuya. Affedin 1. bölümde az biraz dayandım ama 2. bölümün yalnızca Black Bolt’lu kısımlarını izledim. Neyse şöyle diyelim; Attilan şehri güneşli güzel bir güne uyanmaktadır. Ayın karanlık yüzünde insan gözlerinden uzak bir yaşam kurulmuş. Bu sistemin nasıl oluştuğunu, doğal döngünün nasıl işlediğini merak ediyorsunuz elbette. Tabii ki açıklanmıyor. Belki tabiat tasarlama gücüne sahip birtakım Inhuman’ın kontrolündedir. Neyse önemli değil, önemli olan sarayın koridorlarında uzun uzun sürüp giden gereksiz atışmalar ve tiradlar.

Maximus abisi Blackagar’ın kast sistemine dayanan yönetiminden rahatsız ve Attilan halkını refaha ulaştırmanın tek yolunun Dünya’yı fethetmek olduğunu biliyor. Devrimini de gerçekleştiriyor tabii. Müthiş bir gerizekalılıkla Lockjaw, Royal Family üyelerini Dünya’nın çeşitli yerlerine kaçırıyor. Yalnızca Black Bolt’u takip etmemin sebebi de buydu. Çünkü hikayenin ilerlediği tek kısım orası. Diğer üyelerimiz bir bölüm boyunca dolanıyor. Bayağı takılıyorlar öyle. Neyse. Bölüm bitiyor falan.

Dostlar beni fazla konuşturmayın. Şu an öylesine yazıyorum, cidden.

maxresdefault

Yorumları Gör (6)

1 Yorum

 1. Inhuman

  1 Ekim 2017 at 13:29

  Bakın ben zor beğenen biri değilim. Söz konusu eleştiri yazıları olunca seçiciliği bir kenara bırakan, hemen hemen hepsinden zevk almaya bakan, üzerinde birkaç kelam etmeye çalışan temiz kalpli bir şahsiyetim.Ama bugün biraz nefret kusmamız gerekebilir sevgili arkadaşlar.

  Şimdi eleştiri yazısına öncelikle bakarsak, içinde kelimeler var.Tam da tahmin ettiğimiz gibi, gene kelimeler kullanılarak yazılmış bu yazı.Ve çoğu kelime en az 3 harf.”Gene mi ulan” diyeceksiniz.Evet, ne yazık ki bu eleştiri yazısında da azamî 3 harfli bol bol kelime var.Konusu desen, gene çizgi roman uyarlaması diziyi beğenmemiş beyefendiler.Sorsan hangi serilerini okudun, cevap yok…

  — Eleştiri yazısı yazmış, içinde eleştirdiği şey yok.Dizinin neyini beğenmedini yazmayı unutmuş.Bu kadar genel ifadelerle yazılmaz birşey.Dekor kötü diyorsan neresi kötü, perdenin kumaşı mı, rengi mi; sarayın içi mi, efektler mi… Karakter kötü diyosan yiğidi öldür hakkını da yeme, kötü yanlarını da söyle.Bunu kısa tut.Bak diyelim sana 150-200 kelimenin altında hayatını etkileyecek edebiyat dersi veriyorum.–

  • Emre

   Emre

   1 Ekim 2017 at 20:52

   Dekor kötü sözü yeter diye düşündüm ama madem istiyorsun, bir örneğe girelim. Kralın tahtı bir yandan Inhuman dönüşümlerinin törenleri için kullanılırken, aynı zamanda yemek odası görevi görüyor. Arkadaki heykellere üç beş kuruş harcandı diye her üç beş sahnenin birini orada yürütmeye çalışmaları insanı bayıyor. Ve emek harcanan tek set orası. Kalan her yer sıradan bir kumaş fabrikasını andırıyor. Diğer eleştirilerin için de teşekkür ederim. Düşüncelerini ayrıntılı bir şekilde aktarman çok hoş. Ama son cümlede de açık açık belirttiğim gibi, öylesine yazdım dostum. Normal incelemelerim için yazar profilimin son 10 yazısına falan hafiften göz at. Bu baya sırf nefret kusmak için varolmuş bir metin. Tekrardan teşekkürler.

 2. Punisher

  1 Ekim 2017 at 14:01

  Arkadaş bende izledim ama beğendim.İnsanlar neyini beğenemediler hala anlamadım.Tamam her insan yapısı şeyde kötü kısımlar olabilir ancak bu dizinin ilk 2 bölümünde o kadar kötü şeyler yok.Hatta senaryo ve konu olarak daha önce defalarca işlenmiş olsa da yine güzel bir şekilde işlenmiş.Ciddi bir şekilde masaya yatırıldığında ana konu klişe olsa da karakterler üzerinden sürüklemeleri çok mantıklı ve güzel olmuş.

  Birinci Maximusu beğendim.yaptıgı planların öncesini göremedik ancak 2 bölümde gösterilenler üzernden bakarsak gayet iyi.Oyuncuda altından kalkmış.Black Bolt karakteride iyiydi,yaşadıgı ızdırabı ve kararkter gelişiminin temelinde ne oldugu tek bir flashback sahnesiyle güzelce kabul ettirdiler.Konuşması için telepati yerine el işaterlerini kullanmaları daha güzel bir fikir.Medusaya gelince karakter olarak yine başarılı ancak kostümü ve saçları konusunda daha önce dediğim gibi başarısız ancak oyuncu ve karakter iyiydi.Karnakı ben beğendim yaptıgı hesaplama yöntemi bana RDJ nin oynadıgı Sherlock Holmes karakterini anımsattı orda da benzer sahneler vardı.EB sevdiğim karakter ise AURAN karakteri,inatçı savaşçı emir demiri keser tipinde sert bir karakter.

  Dizinin genel CGI ve efekt durumuna gelirsek tabi ki dizi seviyesindeydi kalitesi düşüktü.bazı kostümlerde de sorunlar vardı.Ama dizinin senaryosu ve konusu ayrıca çoğu karakteri iyi işlemeleri güzeldi.

  Bu diziye bu kadar sebepsizce tepki verilmesini anlayamadım.

 3. Dark Jedi

  1 Ekim 2017 at 20:41

  Ben söylenildiği kadar kötü bulmadım şahsen.Sonraki bölümlerde ne olur bilmiyorum ama ilk 2 bölüm hoşuma gitti.ŞRahatsız olduğum konular şunlar :

  1) Medusanın saçlarında kullanılan vasat efektler.Tamam bu bir dizi efekt bakımından çok şey beklememek gerekiyor ama Medusanın saç efektleri standart dizi efektlerine göre de çok kötüydü.Hatta saçları gittiğinde mantık olarak üzülmem gerekiyordu ama sevindim.Hatta kel halini uzun saçlı halinden daha çok beğendim.

  2) Aksiyon sahnelerinde olmadık yerde ”Bak nasıl sahne çektim beee” dermiş gibi araya sokulan gereksiz slow motionlar.Bu slow motion sorununun diğer bölümlerde bu kadar göze batmayacağını düşünüyorum çünkü ilk 2 bölüm İmax’de yayınlandığı için izleyenlere görsel şölen yaratmaya çalışmışlar ama pek başarılı olamamışlar maalesef.

  Bunların dışında da memnun kalmadığım birkaç yer daha var ama o kadar mühim değil.Kısaca ilk 2 bölümü beğendim.İlerleyen bölümlerde dizinin biraz daha çok açılacağını düşünüyorum.

 4. Hasan Türkoğlu

  2 Ekim 2017 at 10:21

  Bence abartılıyor. Başta kötülendi ben de altta kalmayayım, şimdi ben översem bu işten anlamıyor olmayayım diye herkes kötüleyip duruyor. Bu uyarlamadan daha kötü dizilerde izledik hepimiz. Bu projedeki tek hata bunun bir dizi olduğunun unutulması ve abartılması. Bu bir dizi ve yapım da dizi standartlarındaydı, dolayısıyla bunu sinema salonunda göstermenin anlamı yoktu. Aptalca bir girişimdi. Pazarlaması bile çok kötüydü. Yanlış seçimler evet, ama dizi olarak direkt televizyonda gösterime girseydi asla bu kadar yerden yere vurulmadı. Bu bir dizi, ama eleştiriler bir sinema filmi ağırlığında yapılıyor. Bu bir dizi! Çok iyi bir uyarlama değil, ama o kadar. İlk gösterimini televizyonda yapmış olsaydı; 10 üzerinden alacağı en düşük puan 5’in altına inmezdi. Yoksa Iron Fist’in oyuncularını ve ekibini asmak falan gerekiyor herhalde Inhumans dizisine yapılan eleştirilere göre…

 5. Max Meyer

  8 Ekim 2017 at 22:10

  Black Bolt efsanesini başlamadan bitiren dizi. İkinci sezonu görmez.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla DC

marvel-studios-logo

Marvel Stüdyoları Moon Knight Filmi Düşünüyor!

Barış Çakır23 Nisan 2018
Raven_Daughter_of_Darkness_Vol_1_1

Yeniden bir Mini-Seri ile Karşımızda! : Raven – Daughter of Darkness #1

Melda Kavak23 Nisan 2018
jake_gyllenhaal_actor_beard_jacket_109237_1920x1080

Jake Gyllenhaal, Batman Rolü Hakkında Son Sözü Söyledi

Alperen Keser12 Nisan 2018
Roy_Harper,_Oliver_Queen,_Sara_Lance,_Nyssa_al_Ghul_and_the_League_of_Assassins

Arrow’un Sevilen Karakteri Yeni Sezonda Kesin Dönüş Yapıyor

Bulut Şimşek10 Nisan 2018
justice_league_2017___barry_hq___v2_by_duck_of_satan-db3kq4i

Solo Flash Filminin Adı Flashpoint Olmayacak!

Barış Çakır4 Nisan 2018
IMG_8910D9B99C45_1

İnceleme: Doomsday Clock#4

Carnage863 Nisan 2018
DC-ComicsGallery_20180418__Action1000_LeeCVR2_hirez_5aabfc6292f111.53853842

Şuana kadar duyurulmuş olan 25 Action Comics #1000 kapağı!

Akın İşleyen30 Mart 2018
shazam__by_xionice-d7xyxxz

Shazam! Filminde Tanıdık Bir Kahramanı Görebiliriz

Alperen Keser30 Mart 2018
7

Krypton Diğer DC Dizileri İle Ortak Bölüm Yapacak mı?

Bartu Yılmazer26 Mart 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.