DC

İnceleme: Doomsday Clock#3

İnceleme: Doomsday Clock#3
Carnage86

Uyarı: Yazı Doomsday Clock’ın ilk iki sayısı ve Watchmen hakkında spoiler içermektedir.

Watchmen karakterlerini DC Evreni ile buluşturan Doomsday Clock’ın üçüncü sayısı aklımızdaki bazı soruları kısmen cevapladı; bu cevapların sıradanlığı ile çoğumuzu hayal kırıklığına uğrattı; önceki iki sayıdaki çok yavaş tempoyu devam ettirmesiyle içlerinde benim de bulunduğu bir grup okuru rahatsız etti ama gerek çizimleri gerekse renk tercihleriyle görsel açıdan mükemmel oluşuyla kendini affettirmeyi kısmen başardı.

Bir önceki sayının sonunda Comedian’ın dönüşüne şahit olmuştuk. Hayranlar onun aslında Edward Blake olmayabileceği yönünde teoriler üretse de bildiğimiz Comedian’ın geri döndüğünü öğrendik. Bu olayda tahmin ettiğimiz gibi Dr.Manhattan’ın parmağı olsa da tahmin ettiğimizin aksine Comedian’ı diriltilmek yerine son anda DC Evreni’ne ışınlanmış. Böylece Watchmen kronolojisi değiştirilmiş oluyor ki bu da biraz can sıkıcı. Dr.Manhattan’ın bunu yapmasındaki amacın ne olduğu henüz belli değil.

Comedian ile Ozymandias’ın dövüş sahnesi mükemmeldi. Ozymandias’ın her ne kadar dişli olsa da alt etmesi gereken rakibine karşı kazanamaması ve çareyi kaçmakta bulması ikili dövüşlerde eskisi kadar iyi olmadığını görüyoruz. Görece kötü performansının beynindeki tümörle ilgisi olabilir ama üç sayıdır hayranlarını hayal kırıklığına uğratan bir görüntü çiziyor. Ve Marionette’in de dile getirdiği gibi kabaca bakıldığı planı pek de parlak gözükmüyor.

Comedian-Ozymandias karşılaşması kadar Marionette ve Mime’ın Joker’in adamlarını hunharca katledişi de harikaydı. Doomsday Clock en azından bu sayıda sıfıra yakın dozda vurdu-kırdı içeren abisine uymamış. Watchmen Evreni’nden gelme yeni kötü ikiliyi biraz daha tanıma fırsatı bulduk.

Doomsday Clock’ın Watchmen kadar olmasa da karakterlerini ciddiye alan bir öykü gibi gözüküyor. Bu sayıda az da olsa ikinci Rorschach’in üstünde durulmuş. Henüz kim olduğunu öğrenemesek de yaşadığı travmayı atlatmakta güçlük çeken genç biri olduğunu öğreniyoruz. Batman ile olan etkileşimini görmek güzeldi.

Batman’in de bu sayıda beni en fazla hayal kırıklığına uğratan kişi olduğundan bahsetmeden duramayacağım. Sayının sonunda yaptığı şey yüzünden kendisi adına utandım. Umarım Rorschach’i Arkham’a kapatmak olayı araştırma planının bir parçası gibi bir şey çıkar.

Watchmen geleneği olan öykü içerisinde öykü geleneği bozulmamış ve Tales of the Black Freighter’ın yerini Nathaniel Dusk almış. Tales of the Black Freighter gibi ana öyküyle paralellikler içerecek mi bilmiyoruz.

Önceki iki sayıyı incelerken temponun yavaş olmasının sebebinin bunun Geoff Johns’un doğru bir tercihi olabileceğinden bahsetsem ve bu görüşüm henüz değişmese de bundan rahatsız olmuyor değilim. Bir ay bekledikten sonra 28 sayfada bu kadar az şey yaşandığını görmek pek hoş olmuyor. Ayrıca sayıların dörtte biri yayımlanmışken şu ana kadar yaşanan olayların Ozymandias’ın Dr.Manhattan’ı aramak üzere Superman Teorisi ile kahramanlarına zor günler yaşatan DC Evreni’ne gelmesinden ve beraberinde getirdiklerinden birinin Arkham’a atılıp diğerlerininse kaçmasından ibaret olması insanı şüpheye düşürüyor.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

DIG000415_1._SX360_QL80_TTD_

Aman Aman Neler Oluyor: Arrowverse’e “Crisis on Infinite Earths” Geliyor

Bulut Şimşek15 Aralık 2018
captm

Yepyeni Bir ‘Captain Marvel’ Posteri Meydana Çıktı!

Orkan9 Aralık 2018
0B985D3D-7FD7-4E29-B31C-FDEA67F52721

Aquaman Çin’de Gişe Rekoru Kırdı!

Betül Karataş8 Aralık 2018
931744

Çizgi Roman Filmleri Sinemayı Tamamen Ele Mi Geçirecek?

Alwis1 Aralık 2018
stan-lee-115735-640x320-221353

Stan Lee, 95 Yaşında Hayatını Kaybetti

Arwen12 Kasım 2018
0A0B72A1-7E75-4233-B7E4-B4ACE33BCEA8

Solo Harley Quinn Filminin Vizyon Tarihi Açıklandı!

Betül Karataş27 Eylül 2018
26ADE1DC-28B1-4EAB-97FC-00CABCAADB06

Joker’in Solo Filminde Hangi Kostümü Giyeceği Ortaya Çıktı!

Betül Karataş26 Eylül 2018
Joker-Movie-Killing-Joke

Toplaşın! Joker Filminden Teaser Geldi, Etraflıca Değerlendirdik!

Bulut Şimşek22 Eylül 2018
8F768D5C-7EBB-4D4E-BE5A-ECFF12388A8F

Henry Cavill Superman Rolünü Bıraktı!

Betül Karataş12 Eylül 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.