DC

İnceleme: Doomsday Clock#3

İnceleme: Doomsday Clock#3
Carnage86

Uyarı: Yazı Doomsday Clock’ın ilk iki sayısı ve Watchmen hakkında spoiler içermektedir.

Watchmen karakterlerini DC Evreni ile buluşturan Doomsday Clock’ın üçüncü sayısı aklımızdaki bazı soruları kısmen cevapladı; bu cevapların sıradanlığı ile çoğumuzu hayal kırıklığına uğrattı; önceki iki sayıdaki çok yavaş tempoyu devam ettirmesiyle içlerinde benim de bulunduğu bir grup okuru rahatsız etti ama gerek çizimleri gerekse renk tercihleriyle görsel açıdan mükemmel oluşuyla kendini affettirmeyi kısmen başardı.

Bir önceki sayının sonunda Comedian’ın dönüşüne şahit olmuştuk. Hayranlar onun aslında Edward Blake olmayabileceği yönünde teoriler üretse de bildiğimiz Comedian’ın geri döndüğünü öğrendik. Bu olayda tahmin ettiğimiz gibi Dr.Manhattan’ın parmağı olsa da tahmin ettiğimizin aksine Comedian’ı diriltilmek yerine son anda DC Evreni’ne ışınlanmış. Böylece Watchmen kronolojisi değiştirilmiş oluyor ki bu da biraz can sıkıcı. Dr.Manhattan’ın bunu yapmasındaki amacın ne olduğu henüz belli değil.

Comedian ile Ozymandias’ın dövüş sahnesi mükemmeldi. Ozymandias’ın her ne kadar dişli olsa da alt etmesi gereken rakibine karşı kazanamaması ve çareyi kaçmakta bulması ikili dövüşlerde eskisi kadar iyi olmadığını görüyoruz. Görece kötü performansının beynindeki tümörle ilgisi olabilir ama üç sayıdır hayranlarını hayal kırıklığına uğratan bir görüntü çiziyor. Ve Marionette’in de dile getirdiği gibi kabaca bakıldığı planı pek de parlak gözükmüyor.

Comedian-Ozymandias karşılaşması kadar Marionette ve Mime’ın Joker’in adamlarını hunharca katledişi de harikaydı. Doomsday Clock en azından bu sayıda sıfıra yakın dozda vurdu-kırdı içeren abisine uymamış. Watchmen Evreni’nden gelme yeni kötü ikiliyi biraz daha tanıma fırsatı bulduk.

Doomsday Clock’ın Watchmen kadar olmasa da karakterlerini ciddiye alan bir öykü gibi gözüküyor. Bu sayıda az da olsa ikinci Rorschach’in üstünde durulmuş. Henüz kim olduğunu öğrenemesek de yaşadığı travmayı atlatmakta güçlük çeken genç biri olduğunu öğreniyoruz. Batman ile olan etkileşimini görmek güzeldi.

Batman’in de bu sayıda beni en fazla hayal kırıklığına uğratan kişi olduğundan bahsetmeden duramayacağım. Sayının sonunda yaptığı şey yüzünden kendisi adına utandım. Umarım Rorschach’i Arkham’a kapatmak olayı araştırma planının bir parçası gibi bir şey çıkar.

Watchmen geleneği olan öykü içerisinde öykü geleneği bozulmamış ve Tales of the Black Freighter’ın yerini Nathaniel Dusk almış. Tales of the Black Freighter gibi ana öyküyle paralellikler içerecek mi bilmiyoruz.

Önceki iki sayıyı incelerken temponun yavaş olmasının sebebinin bunun Geoff Johns’un doğru bir tercihi olabileceğinden bahsetsem ve bu görüşüm henüz değişmese de bundan rahatsız olmuyor değilim. Bir ay bekledikten sonra 28 sayfada bu kadar az şey yaşandığını görmek pek hoş olmuyor. Ayrıca sayıların dörtte biri yayımlanmışken şu ana kadar yaşanan olayların Ozymandias’ın Dr.Manhattan’ı aramak üzere Superman Teorisi ile kahramanlarına zor günler yaşatan DC Evreni’ne gelmesinden ve beraberinde getirdiklerinden birinin Arkham’a atılıp diğerlerininse kaçmasından ibaret olması insanı şüpheye düşürüyor.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

1

Constantine Sonunda Ekranlara Dönüyor mu?

Bartu Yılmazer20 Mart 2018
justice-league-1094579

DC, Justice League’i Yeniden Başlatıyor!

Barış Çakır19 Mart 2018
Ben-Affleck-Batman-Hd-Images

Solo Batman Filmi İçin Önümüzdeki Yılı Bekleyin!

Barış Çakır17 Mart 2018
ezra-miller-flashpoint-jeffrey-dean-morgan

Jeffrey Dean Morgan: “Batman Rolü Eşsiz Bir Tecrübe Olacaktır”

Alperen Keser17 Mart 2018
Ekran Alıntısı Devoe da kim

The Flash 4×16 “Run Iris, Run” İncelemesi

Berke Tuncer15 Mart 2018
HJFLC_Cv1_R3_gallery_57f6a26741afb5.19569302

“Green Lantern Corps” Filmi, Mission: Impossible Yönetmenini Gözüne Kestirdi!

Alperen Keser9 Mart 2018
Ekran Alıntısı Enter The Flashtime

The Flash 4×15 “Enter The Flashtime” İnceleme

Berke Tuncer8 Mart 2018
Ekran Alıntısı jason

Injustice 2 ‘nin Kafada Soru İşareti Bırakan Hikayeleri

Berke Tuncer3 Mart 2018
170325

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10 [Final]: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!

Emre24 Şubat 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.