DC

İnceleme: Doomsday Clock#3

İnceleme: Doomsday Clock#3
Carnage86

Uyarı: Yazı Doomsday Clock’ın ilk iki sayısı ve Watchmen hakkında spoiler içermektedir.

Watchmen karakterlerini DC Evreni ile buluşturan Doomsday Clock’ın üçüncü sayısı aklımızdaki bazı soruları kısmen cevapladı; bu cevapların sıradanlığı ile çoğumuzu hayal kırıklığına uğrattı; önceki iki sayıdaki çok yavaş tempoyu devam ettirmesiyle içlerinde benim de bulunduğu bir grup okuru rahatsız etti ama gerek çizimleri gerekse renk tercihleriyle görsel açıdan mükemmel oluşuyla kendini affettirmeyi kısmen başardı.

Bir önceki sayının sonunda Comedian’ın dönüşüne şahit olmuştuk. Hayranlar onun aslında Edward Blake olmayabileceği yönünde teoriler üretse de bildiğimiz Comedian’ın geri döndüğünü öğrendik. Bu olayda tahmin ettiğimiz gibi Dr.Manhattan’ın parmağı olsa da tahmin ettiğimizin aksine Comedian’ı diriltilmek yerine son anda DC Evreni’ne ışınlanmış. Böylece Watchmen kronolojisi değiştirilmiş oluyor ki bu da biraz can sıkıcı. Dr.Manhattan’ın bunu yapmasındaki amacın ne olduğu henüz belli değil.

Comedian ile Ozymandias’ın dövüş sahnesi mükemmeldi. Ozymandias’ın her ne kadar dişli olsa da alt etmesi gereken rakibine karşı kazanamaması ve çareyi kaçmakta bulması ikili dövüşlerde eskisi kadar iyi olmadığını görüyoruz. Görece kötü performansının beynindeki tümörle ilgisi olabilir ama üç sayıdır hayranlarını hayal kırıklığına uğratan bir görüntü çiziyor. Ve Marionette’in de dile getirdiği gibi kabaca bakıldığı planı pek de parlak gözükmüyor.

Comedian-Ozymandias karşılaşması kadar Marionette ve Mime’ın Joker’in adamlarını hunharca katledişi de harikaydı. Doomsday Clock en azından bu sayıda sıfıra yakın dozda vurdu-kırdı içeren abisine uymamış. Watchmen Evreni’nden gelme yeni kötü ikiliyi biraz daha tanıma fırsatı bulduk.

Doomsday Clock’ın Watchmen kadar olmasa da karakterlerini ciddiye alan bir öykü gibi gözüküyor. Bu sayıda az da olsa ikinci Rorschach’in üstünde durulmuş. Henüz kim olduğunu öğrenemesek de yaşadığı travmayı atlatmakta güçlük çeken genç biri olduğunu öğreniyoruz. Batman ile olan etkileşimini görmek güzeldi.

Batman’in de bu sayıda beni en fazla hayal kırıklığına uğratan kişi olduğundan bahsetmeden duramayacağım. Sayının sonunda yaptığı şey yüzünden kendisi adına utandım. Umarım Rorschach’i Arkham’a kapatmak olayı araştırma planının bir parçası gibi bir şey çıkar.

Watchmen geleneği olan öykü içerisinde öykü geleneği bozulmamış ve Tales of the Black Freighter’ın yerini Nathaniel Dusk almış. Tales of the Black Freighter gibi ana öyküyle paralellikler içerecek mi bilmiyoruz.

Önceki iki sayıyı incelerken temponun yavaş olmasının sebebinin bunun Geoff Johns’un doğru bir tercihi olabileceğinden bahsetsem ve bu görüşüm henüz değişmese de bundan rahatsız olmuyor değilim. Bir ay bekledikten sonra 28 sayfada bu kadar az şey yaşandığını görmek pek hoş olmuyor. Ayrıca sayıların dörtte biri yayımlanmışken şu ana kadar yaşanan olayların Ozymandias’ın Dr.Manhattan’ı aramak üzere Superman Teorisi ile kahramanlarına zor günler yaşatan DC Evreni’ne gelmesinden ve beraberinde getirdiklerinden birinin Arkham’a atılıp diğerlerininse kaçmasından ibaret olması insanı şüpheye düşürüyor.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

Engin Topaloğlu17 Şubat 2019
img_2770.jpg

JBC Yayıncılık ile Röportaj

Emre Türkoğlu11 Şubat 2019
Matt-Reeves-Ben-Affleck-The-Batman

BATFLECK Serüveninin Sonuna Mı Geldik? #EnginYorum

Engin Topaloğlu1 Şubat 2019
netflix-ottoman-rising-isimli-bir-mini-dizi-icin-hazirliklara-basladi-1541045264

Netflix’in İkinci Yerli Yapımı Ottoman Rising’ten İlk Detaylar!

Barış Çakır15 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Emre5 Ocak 2019
box

Açılın Yoldan “DC Universe” Geliyor: Titans 1. Sezon Spoilersız İnceleme

Bulut Şimşek3 Ocak 2019
aquaman-box-office-china

Aquaman’in Toplam Hasılatı Justice League’i Geçti!

Emre30 Aralık 2018
Aquaman-Jason-Momoa-Council-of-Kings-SR

Bir Kraldan Çok Daha Fazlası! Kahramanınızla Tanışın: Aquaman [Spoilersız Ön İnceleme]

Engin Topaloğlu27 Aralık 2018
DIG000415_1._SX360_QL80_TTD_

Aman Aman Neler Oluyor: Arrowverse’e “Crisis on Infinite Earths” Geliyor

Bulut Şimşek15 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.