DC

İnceleme: Doomsday Clock#1

İnceleme: Doomsday Clock#1
Carnage86

Uyarı: Yazı Doomsday Clock#1 ve Watchmen hakkında spoiler içermektedir.  

DC Comics’in merakla beklenen ve Watchmen’e devam niteliği taşıyan serisi Doomsday Clock’ın ilk sayısı dün raflarda yerini aldı. Hem Watchmen hem de DC karakterlerini bünyesinde bulunduracak 12 sayılık öykü kesinlikle son zamanların en fazla coşku uyandıran çizgi roman olaylarından biri.

Doomsday Clock#1

Pek çok Watchmen hayranı gibi ben de Watchmen’e ön bölümler ya da devam öyküleri yapılması; eserin başka medyalara uyarlanması gibi konularda çok tutucu bir yaklaşım sergileme eğilimindeydim ve hala da öyle sayılırım. 2009’da çıkan film uyarlaması gelmiş geçmiş en kaliteli çizgi roman filmlerinden biri olmasına rağmen Watchmen’in Gibbons’ın deyimiyle “esas olayın öyküde değil öyküde değil öykünün anlatılış biçiminde yatması” ve anlatım tarzının ancak çizgi roman formatında hayat bulabilmesi sebebiyle filme karşı da Alan Moore kadar ağır olmasa da tepki göstermiştim. Before Watchmen hakkında fikirlerim de oldukça olumsuzdu.

Doomsday Clock#1

Ancak bu devam öyküsüne yaklaşımım tam ters yönde. Yılların etkisiyle fanatikliğimin azalması; öncesinde yapılan tanıtımların oldukça umut vermesi, en önemlisi belirsiz bir sonla biten Watchmen’in bir devama olan gereksinimi Doomsday Clock hakkında heyecanlanmama sebep oldu. Evet, Doomsday Clock Watchmen’in ihtiyaç duyduğu devam ama acaba aynı zamanda hak ettiği devam öyküsü de diyebilir miyiz?

İlk sayı üzerinden tüm projeyi değerlendirmek elbette imkânsız ancak ben uygun bir giriş yapıldığını söyleyebilirim. Olay örgüsü çok karmaşık değil; öykü çok hızlı ilerlemiyor ama bence olması gereken de bu. Sayı üç yeni karakteri tanıtmaya odaklanmış. İlki yeni Rorschach’imiz. İlkinin ölümünden sonra bu ismi alan yeni biri ve kimliği hakkında bildiğimiz tek şey bir zenci olduğu. Irkçı Walter Kovacs’ın yarattığı kimliği bir zencinin devralması ile ironi başlıyor ve bunun dozu Rorschach’in ilkiyle olan farklarını görmemizle devam ediyor ve kim adına çalıştığını öğrenmemiz ile zirve yapıyor. Yeni Rorschach’in hapisten kurtarmakla yükümlü olduğu çifte verdiği bazı tepkiler de okur olarak bizleri gülümsetmeyi başarıyor:

Doomsday Clock#1

Rorschach’in yanındaki çift(Marionette ve Mime) Charlton Comics’te 1967’de yaratılan ve sonrasında DC Comics’e geçen Punch ve Jewelee’nin Watchmen Evreni’ndeki karşılıkları. Joker ve Harley Quinn ikilisine benzediklerini söyleyebilirim.  Joker’in Doomsday Clock’ta önemli bir yer tutacağı kesin gibi gözüktüğünü de not düşmek gerekir.

Yeni karakterlerin yanında eski dostlarımız Ozymandias ve Superman’i de bu sayıda görüyoruz. Superman bildiğimiz gibi olsa da kansere yakalanan Adrian Veidt biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Watchmen’deki olağanüstü karizmasını koruduğunu söyleyemeyiz mesela.

Doomsday Clock#1

1992 sonunda geçen öykünün bugüne yeterince benzediğini söyleyebiliriz. 1980lerde yayınlanan ve soğuk savaş paranoyasını mükemmel bir şekilde yansıtan Watchmen’in devamı Doomsday Clock’ın da öncülü gibi cesur bir tutum izleyip çağımızdaki pek çok saçmalığa da dokundurması temennilerimden biri. Bu ilk sayı günümüze bolca atıfta bulunmasının yanında, Watchmen ile DC Evreni’ne de pek çok gönderme yapıyor.

Ancak bu easter eggler ve alt metinler daha detaylı bir inceleme yazısında konu edilmeyi hak ediyor. Öykünün tamamını okumadan bu ilk sayıya not vermeyi anlamsız görüyorum. Doomsday Clock#1 okurken sizi şok etmeyen, ilk sayfaların aksine genelinde tansiyonu düşük bir sayı. Ancak benim ilk yorumum bunun gayet doğru bir başlangıç olduğu yönünde. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC

Daha Fazla DC

CC619C6D-67B4-4BA9-9D95-AFC7E1DEEB53

DC’nin Yeni Serisi Olan Titans’ın Fragmanı Yayınlandı

Betül Karataş19 Temmuz 2018
27C8FC95-F2E5-4027-AF1A-526E505EB70B

İşte Aquaman’den Poster Geldi!

Betül Karataş16 Temmuz 2018
Joker-Origin-Movie-Joaquin-Phoenix-Will-It-Happen

Toparlıyoruz: Gelecek Joker Filmi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Emre9 Temmuz 2018
6

Legends of Tomorrow’da Şok Ayrılık!

Bartu Yılmazer6 Haziran 2018
1

Sonunda Mantıklı Karar Verildi: Jared Leto’lu Joker Filmi Geliyor!

Bartu Yılmazer6 Haziran 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
images-19

Captain Marvel’ı Dünya’ya Doctor Strange Mi Getirecek?

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
landscape-1508496092-2-03-arrow-s06

Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak – Arrow 6. Sezon Finali İncelemesi

Bulut Şimşek19 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.