Bomba Haber

İnceleme: Dan Brown – Başlangıç (Muhteşem Yüzyıl: İspanya) İlk Bizden Duyun! (Spoiler İçermez!)

İnceleme: Dan Brown – Başlangıç (Muhteşem Yüzyıl: İspanya) İlk Bizden Duyun! (Spoiler İçermez!)
Tsfhfizban

Dünyanın en çok satan yazarlarından Dan Brown’ın 3 Ekim’de, 4 yıllık bir aradan sonra döneceğini aylar önce yine buradan duyurmuştuk. Brown’ın yeni bebeği ‘Başlangıç’ (Origin) dünya üzerinde 12 diğer ülke ile beraber aynı günde ülkemizde de kitapseverlerle buluştu. Kitabın getirdiği beklenti bir yana, orijinal dili dışında çıkacağı ülkelerde raflarda yer alışının bile bir hikayesi var. Kitabın çevirmeni Petek Demir İncek ve editörü Hülya Şat iki ay boyunca kitapta da önemli bir yer tutan Barcelona’da, kol saati takmalarına bile izin verilmeyecek kadar sıkı güvenlik önlemlerinin olduğu bir ofiste diğer ülkelerden gelen çevirmenlerle çalışarak hazır etmişler kitabı. Kitabı okuyan herkesin teşekkür borçlu olduğu bu ikiliye olan borcumun yükünden kurtulduktan sonra kitaba geçiyorum.

İSPANYA'DAN GOL HABERİ VAR!

İSPANYA’DAN GOL HABERİ VAR!

Dan Brown’ın özellikle Robert Langdon serisini okuyanların merak etmekte birleştikleri bir nokta bir sonraki kitabın nerede geçeceği olur genellikle. Bugüne kadar bizi Louvre Müzesi’nden Westminster Abbey’e, Vatikan’dan Washington D.C’ye, Floransa’dan İstanbul’a kadar çeşitli yerlere götüren Dan Brown bu sefer mekan olarak İspanya’yı seçmiş. Langdon serisinin bu 5. kitabında Dan Brown ( kimilerine göre nihayet ) tarzının biraz dışına çıkmış diyebiliriz. Her kitabında görmeye alıştığımız yapı bu kitapta da kendini gösteriyor tabii. Sanat tarihine yapılan referanslar, Langdon’ın yanında yardımcı bir esas kadın olması, gözümüzün önünde duran ama bunu daha sonra fark ettiğimiz şeyler yine klasik Dan Brown stilini yaşatıyor okuyucuya.

Kitabın diğer 4 Langdon kitabından görece daha farklı olan konusunu kısaca şöyle özetleyebilirim:
Teknoloji dehası Edmond Kirsch ”Nereden geldik?” ve ”Nereye gidiyoruz?” sorularına dinler üzerinde yıkıcı etkisi olacak kanıtlı bir yanıt bulur. Yanıtını 3 büyük dinin yüksek yetkili temsilcilerine gösteren Kirsch birkaç gün sonra bu buluşunu açıklayacağı etkinlikte öldürülür. Robert Langdon’ın eski bir öğrencisi olan Kirsch’ün ölümü üzerine cinayeti kimin işlediğini ve Kirsch’ün bulduğu yanıtı çözmek Langdon’a kalır. Önceki kitaplarında Kutsal Kase, İlluminati gibi tarihi konseptlere ağırlık veren Dan Brown’ın bu kitabında tarihi konseptin dışına çıkması güzel bir karar olmuş. Tarihi konseptten bu ayrılış tabii ki köklü bir ayrılış değil, özellikle sanat tarihi hakkında bilgilerle dolu olan kitap özellikle Antoni Gaudi ve William Blake hakkında mini bir ders olarak kabul edilebilir.

Kitabın konusu dışında diğer Dan Brown kitaplarından ayrılan bir yönü de aksiyonun bir derece azalması olmuş. Kayıp Sembol ya da Cehennem’deki gibi aksiyon sekanslarından yoksun olan bu kitap aksiyon açığını -başlıktan da belli olacağı üzere- saray entrikalarıyla kapatmaya çalışmış. Kitabın bana göre en büyük eksiği de bu olmuş. Bu noktada aksiyon yerine entrika olmasının niye bir eksiklik olduğu sorusu sorulabilir, zira Dan Brown romanları entrikalarıyla da ünlüdür; yani yazarın zayıf olduğu bir alan değil entrika alanı.

Eksikliğin kaynaklandığı nokta entrikaların zayıflığı değil, eksikliğin kaynaklandığı nokta konu ağırlığı ve hikayenin kendine bağlama dengesinden kaynaklanıyor. Dan Brown’ın önceki kitaplarında işlediği konuların ağırlığını dengeleyecek bir sertlikte aksiyon görmüştük. Bu kitapta ise çok ağır – ve bana göre çok da muhteşem sunulan- bir konuya kıyasla zayıf kalan bir aksiyon var. Cinayetler var tabii ama etki yaratmaktan uzak kalıyor bunlar. Brown’ın diğer kitaplarının aksine Langdon’ın tarafına hediye ettiği güçlü müttefik de kitabın en güzel yanlarından biri olmasına rağmen aksiyonu kısan en belirgin öğelerden biri olmuş, bu anlamda kendisini sevip sevmemek arasında kalınabilir.

Kitabın nadir eksilerinden biri olan bu aksiyon azlığının karşı kutbunda ise müthiş bir konu var ve bu konu da özellikle son zamanlardaki tartışmalar ve gelişmeler ile oldukça ilgi çekici bir hale gelen yapay zeka öğesiyle çok güzel bir şekilde harmanlanmış. Ürkütücü derecede kışkırtıcı bir düşünce argümanlarla desteklenerek sunuluyor ve kitabın etrafında şekillendiği iki sorunun yanıtları da okuyucuya veriliyor. Daha önceki kitapları tarihsel konuları bugün ile ilişkilendirdiği için ses getiren Brown’ın bu romanı ise tarihsel konsepti sayesinde değil Dan Brown’ın ”Nereden geldik?” ve ”Nereye gidiyoruz?” sorularına verdiği ürkütücü cevaplar sayesinde ses getirecek, ve bana göre okuyanlar çoğaldıkça üzerine yapılan tartışmalar da çoğalacaktır. Tartışmalar olacağını düşündüğünden olsa gerek Dan Brown sunduğu argümanı kitap içinde de biraz tartışarak konuyla ilgili çok radikal bir duruşu olmadığının mesajını da vererek güvenli bölgeye çekilmiş ve bizlere büyük bir cevaba adım adım yaklaşan, oldukça fazla konuşulacağa benzeyen bir kitap hediye etmiş.

Kitabı okuduysanız görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba Haber

Daha Fazla Bomba Haber

3zrnuuSNJBBGyXko2LNhkB

Evrenin Yarısını Yok Eden Sonsuzluk Taşı Hangisiydi?

Betül Karataş12 Ağustos 2018
avengers-infinity-war-3840x2160-dave-bautista-drax-4k-5k-13239

İşler Karıştı: Drax’ı Guardians of The Galaxy 3’te Göremeyebiliriz!

Emre7 Ağustos 2018
serkisanimalfarm

Hayvan Çiftliği Sinemaya Uyarlanıyor, Yönetmen Andy Serkis!

Emre7 Ağustos 2018
supergirl_by_captainirachka-d9caqe3

Supergirl Filmi Geliyor! Peki Neler Biliyoruz?

Emre7 Ağustos 2018
Thanos-Hulk-780x405

Hulk’ın Ortaya Çıkmamasının Sebebi Thanos’tan Korkuyor Olması Değilmiş!

Emre1 Ağustos 2018
thumb

SON DAKİKA: Disney ve Fox Hissedarları Anlaşmayı Onayladı!: X-Men ve Deadpool Evine Çok Yakın!

Mustafa Akkuş28 Temmuz 2018
james-gunn-996900-1280x0

Marvel’dan Şok Haber: James Gunn, Guardians of the Galaxy Vol. 3 Filminin Yönetmenliğinden Kovuldu!

Bulut Şimşek21 Temmuz 2018
Joker-Origin-Movie-Joaquin-Phoenix-Will-It-Happen

Toparlıyoruz: Gelecek Joker Filmi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Emre9 Temmuz 2018
jw-Copy

Keanu Reeves John Wick 3’ün Adını Resmen Açıkladı!

Emre9 Temmuz 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.