İnceleme

Her Çocuk Bir Kahramandır!

Her Çocuk Bir Kahramandır!
Hasan Mert Bozkuş

Çocuk aklı diye bir tabir vardır. Neredeyse hepimizin bildiği bir tabirdir bu. Kimimiz çocuk aklı diyip küçümseriz, kimimiz ise bakış açılarına, dürüstlüklerine hayran kalır, üstüne bunu kullanmaya çalışıp, çocukların içinden geldiğini söylediği “Çocuktan Al Haberi” tarzında programlar yaparız. Ancak, ne olursa olsun hepimiz biliriz ki, “Çocuk Aklı“, yetişkinlerden daha farklıdır. Daha masum, daha temiz, daha berrak… Jean Piaget‘nin çocuk aklının çalışma mekanizması ile ilgili söylediği; “Çocuklar; yetişkinlerden farklı olarak, yalnızca kendi keşfettikleri şeyleri gerçek anlamda kavrayabilirler. Onlara bir şeyleri şipşak öğretmeye kalkıştığımızda, bütün yaratıcılıklarını ve merak duygularını öldürmüş oluruz.” cümlesi sanırım ne demeye çalıştığımızı, aramızdaki farkın ne kadar büyük olduğunu özetleyebilecek en önemli söz.

superhero-kids-dayHayal güçlerinin kuvveti, taklit etme yeteneklerindeki başarı da onları en özel kılan etkenler arasında yer alıyor. Sınırı olmayan bir hayal gücü düşünün ve kurduğunuz hayallerle kendinizi geliştirdiğinizi, her şeyi yapabildiğinizi… Düşünceler, duygular ne kadar masumsa, hayalleriniz de o kadar masumdur. Taklit etme yetenekleri sayesinde de çevrelerindeki; ebeveynlerini, diğer tüm canlıları, vs. gibi her şeyi ama her şeyi taklit edebilirler.

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama çok, çok özel güçlerden bahsettim sizlere. Masumiyet, Saflık, Dürüstlük, Hayal Gücü… Süper Kahraman olmak demek Uçmak, kaldırılamaz denilen şeyleri kaldırmak, duvarlara tırmanmak demek değildir sadece. Bahsettiklerimiz de bir süper kahramanın sahip olması gereken yeteneklerin içerisinde olanlar değil midir? Çocukların bu güçlerine, daha başka güçler eklendiğinde neler olduğunu görmedik mi hep beraber? Bu zamana kadar birçok “Çocuk Kahraman” gördük TV’de, çizgi romanlarda. Kimlerdi peki bunlar?

61Aang, Captain Marvel, Jr., Astro Boy, Ben Tennyson, Hit Girl, vs gibi birçok süper kahraman çocuk izledik. Hepsi de bize süper güçlerin haricinde bunu kullanırkan, çocuk olmanın, çocuk aklına sahip olmanın, bu güçleri nasıl kullanacaklarına dair etkilerini gösterdi. Farklı bakış açısı kazandırdı.

Neden bizden farklılar? Cevabını bildiğimiz bir soru aslında… Saf, dürüst, sınırsız hayal gücünün mükemmel karışımı. Dil, din, ırk fark etmeden…

Her çocuğun içerisinde bir süper kahraman yatar. Her çocuğun içerisinde bir dünya vardır, bizim asla anlayamayacağımız ve her çocuğun içerisinde dokunmamamız gereken bir masumiyet vardır. Çocukların, farkında olmadan, tamamen kendi iradeleriyle, iyilik yaptığını umursamadan yaptığı güzel şeyleri paylaşıp “Böyle Masumiyetin Dünya’yı yönetmesini” isterken, bir kez daha düşünme zamanıdır. Çocuk aklını örnek almak varken, masum olmaya çalışmak varken, o aklı çalmaya çalışmamak lazımdır.

Dedik ya her çocuk bir “Süper Kahraman“dır. Çocuklarımızın kendilerini büyüklerinin kötü düşüncelerinden koruyabilecek “Süper Güçleri” olması dileğiyle…

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme
Hasan Mert Bozkuş
@https://twitter.com/yazarhasanmert

Biyolog. "Spider-Man olabilmek mümkün mü?" sorusunun cevabını arayıp duran bir bilim aşığı. https://twitter.com/yazarhasanmert

Daha Fazla İnceleme

side

Mordhau İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
beast_wallpaper-1

Battle Brothers İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
Plague-Tale-Innocence-New-Screenshots-01-Header

A Plague Tale: Innocence İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
ClosetotheSun-review

Close To The Sun İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
093858

Fade To Silence Çıktı

Baha Tan Oral27 Nisan 2019
avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
phantomdoc

Phantom Doctrine İnceleme

Baha Tan Oral20 Nisan 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.