Çizgi Roman

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!
Emre

Birçok dostumuzun sınavları atlattığı, pekçoğunun ise okullarını bitirdiği şu güzel hafta ile nihayet yaza gümbür gümbür girdik. Elimizde olan şeyleri sayalım: Saat başı yenilenen 1.5 litrelik buzlu su, ter kurutmaktan başka işe yaramayan masa vantilatörü ve elbette bütün yazı kapsayan bomboş bir zaman dilimi. Sanırım bugün üçüncüsü için toplaştık.

Nacizane birkaç fikrimizi sizlere sunup, gecelerinizi şenlendirecek film, dizi, çizgi roman ve ileride ekleyeceğimiz yepyeni alanlara dair önerilerde bulunmak isteriz. Şimdilik bunu bir deneme yazısı olarak görüp, karışık gideceğiz. Sonraki haftalarda belli konseptler dahilinde de ilerlemeyi planlıyoruz. Yani ”Dostum bu ara post apokaliptik civarlarda takılasım var.” gibi konsept önerilerinizi yorum kısmında bekleriz.

Hazırsak başlayalım.

 

FİLM: The Big Short

b0afc37eebabead036f8c75dfdef2920

 

Yönetmen: Adam McKay

Yazarlar: Charles Randolph – Adam McKay

Başroller: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt.

İlk film önerimin 2016 Oscar adayı The Big Short olmasının başlıca sebebi, yapımın izleyenler tarafından kolay kolay tavsiye edilmiyor oluşu ve bu sebeple uğradığı haksızlık. Zira 2008 büyük ekonomik krizini odağına alan filmimizin bütün çerçevesini Wall Street terimlerinden oluşturma gibi riskli bir hamlesi mevcut. Her ne kadar çevrenizden ”Anlamak imkansız.” gibi tabirlerle anıldığını duyduysanız da bir şans vermeniz gerekiyor bizce. İlk dakikalarından itibaren, zaten karmaşık terimleri eğlenceli ve kolay bir dille açıkladığını, kalan her şeyiyle de temposu ve mizah dozu yüksek, muazzam bir seyirlik sunduğunu fark edeceksiniz. Tek yapmanız gereken 2 saat boyunca odağınızı yalnızca The Big Short’a ayırmanız. İyi seyirler.

 

DİZİ: Taboo

41+NycarCjL

 

Yapımcılar: Steven Knight, Tom Hardy, Chips Hardy 

Başroller: Tom Hardy, David Hayman, Jonathan Pryce

Henüz ilk sezonu yayınlanmış olan 8 bölümlük mini dizi Taboo, James Keziah Delaney adlı bir tüccarın (Tom Hardy) babasının ölümü sebebiyle 14 adet elması ile beraber Afrika’dan Londra’ya dönüşünü konu almakta. Kendini geliştirdiğinden emin olduğunu düşünüp büyük bir ticaret imparatorluğu kurmaya girişen ve East India Company başta olmak üzere tonla düşmanı karşısına alan Delaney, babasından kalan mirası Londra’nın ekonomik kaderini değiştirmek için kullanacaktır. Gibi bir mevzuya sahip olan dizimiz, Tom Hardy oyunculuğunun etrafına entrikası, gerilimi ve aksiyonu bol bir hikaye kurarak 2017’nin en kaliteli işlerinden birini ortaya koyuyor. İtinayla tüketiniz.

 

 

ÇİZGİ ROMAN: Before Watchmen – Rorschach

Before_Watchmen_Rorschach_Vol_1_1_Textless

 

Yazar: Brian Azzarello

Çizer: Lee Bermejo

Çizgi roman tarihinin en kaliteli eserlerinin başında gelen Watchmen’in başarısının ardından DC geçtiğimiz yıllarda birkaç küçük prequel seri ile kahramanlarımıza ayrı ayrı öyküler verme gibi bir amaç gütmüştü. Bunların arasında en beğendiğim ikili Rorschach-Dr. Manhattan serileri olmuştu ki ilk olarak Rorschach’ı tavsiye etmem gerek. 4 sayılık öykü, kısaca bahsetmek gerekirse maskeli kahramanımızın kıyamet öncesi serüvenlerinden beklendik birini anlatmayı tercih etmiş. İçerdiği vahşet ve irite edici anlarıyla köküne sadık olsa da anlatım tarzı sebebiyle klasik Watchmen’den bir hayli uzaklaşıp muhtemelen karaktere daha uyumlu bir panel inşası seçilmiş. Bermejo’nun bu konuda başarılı olup olmadığını ancak sayfaları çevirdikçe anlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

Not: Yazı dizisi hakkındaki yorumlarınızı aşağıya bekliyorum.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Çizgi Roman

Photograph-32-3

Sentry: Unutulan Kahraman Geri Döndü!

Emre7 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Emre27 Aralık 2018
gplus4753490184038241954

Sonsuzluk Eldivenini Daha Önce Kullanmış 6 Marvel Karakteri!

Emre12 Aralık 2018
starlight-header1

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi

Engin Topaloğlu10 Aralık 2018
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Emre8 Aralık 2018
cats

Daredevil Artık Marvel’ın Yeni Heimdall’ı! // War of The Realms

Emre6 Aralık 2018
brie-la

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?

Eren Ipeker4 Aralık 2018
26

Old Man Hawkeye İnceleme: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre3 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.