Oyun

Google Kendi Oyun Platformu Stadia’yı Duyurdu!

Google Kendi Oyun Platformu Stadia’yı Duyurdu!
Must

Oyun oynamayı seven bizler için belki de çağ açıp kapatacak seviyede bir teknoloji haberi geldi. Google’ın “Cloud Game Streaming” olarak tanıttığı Stadia, bulut tabanlı bir oyun servisi. Şimdi “Ee nerede bu çağ açıp kapatabilecek olan gelişme?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu platformun olayı tam olarak şu: Herhangi bir konsola, bilgisayara, genellemek gerekirse bir donanıma ihtiyaç olmadan, hatta oyunu indirmeye bile gerek duymadan oynayabileceğimizi vadediyor. Bu servisin aynı zamanda Unreal ve Unity adlı oyun motorlarına da desteği bulunuyor.

stadia

Google’ın başkan vekili olan Phil Harrison, oyun geliştiricilerin ve yazılımcıların hayal güçlerini bir donanımla kısıtlamak istemediğini söylemiş. Servisin 4K 60 FPS desteğini sağlayacağını hatta ileri dönemde de 8K 120 FPS’e ulaşabileceğini açıklamış. Assassin’s Creed Odyssey ile ufak bir demo gösterdiler ve bu demoda YouTube’tan izlediği bir oynanış video sonrasında çıkan “play” butonuna basarak ne indirme ne de kurma yapmadan oyunu oynamaya başlayabileceğiz. Aynı zamanda Stadia telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda uzun lafın kısası herhangi bir ekranda yine Google’ın olan Chrome aracılılığıyla çalışabilir olacak. Daha önce de belirttiğimiz gibi Unity ve Unreal Engine gibi birçok oyun geliştirici şirketlerle ortaklık sağlanmış, Ubisoft ve Bethesda gibi şirketler oyun üretmeye başlamış bile. Yani anlayacağınız oyunsuz kalmayacağız.

s

Peki gelelim en önemli soruya. Biz kullanabilecek miyiz?

Şu ana kadar öğrendiğimiz bilgiye göre Stadia 2019’da önce Amerika-Kanada bölgesinde daha sonra ise Avrupa’ya gelecekmiş. Fakat bizler şu an için maalesef erişemeyeceğiz gibi duruyor. Ha bir de şöyle bir olay var, gelmiş olsa bile İnternet hızımız yeterli olacak mı bu iş için? Çünkü böyle bulut sistemi üstünden çalışan bir platformda İnternet hızı tek önemli mevzu gibi duruyor. Malumunuz bizim ülkemiz ise İnternet sağlama konusunda pek iyi değil.

staddd

Aynı zamanda Google yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi “gamepad” tasarlamış. Bu sisteme girmek için almanıza gerek yok, fakat alırsanız ekstra özellikleri de beraberinde getiriyormuş. Diğer kontrol cihazları gibi bilgisayar veya konsola bağlanıp oraya komut gönderip oradan sunucuya aktarmak yerine direkt olarak cloud’a bağlanıyor ve komutları oraya yolluyor. Bu şekilde “input lagı” olabildiğince minimuma indirmeyi planlıyor Google. Bizimkisi gibi kötü İnternet altyapısına sahip bir ülkede bu sistemde düzgün oyun oynamak istiyorsak bu gamepad şart gibi duruyor.

Sonuç olarak;

Bu kadar olumsuzluğa rağmen, (en azından bizim için) ben hala çok heyecanlıyım. Her sene çıkan oyunları en ileri grafiklerde oynayabilmek için 2-3 yılda bir bilgisayar, ekran kartı değiştirmek durumundaydık. Fakat Stadia ile artık bunlar önemli konular olmayacak, patates bilgisayarlarımızda dahi oynayabileceğiz. Bir de bu işi gerçekleştiren şirket Google sonuçta, anlayacağınız benim umutlarım yüksek.

Peki ya sizler ne düşünüyorsunuz? Yorumlara düşüncelerinizi bekliyorum.

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Ayşenur

    21 Mart 2019 at 17:11

    Bence de heyecan verici teknolojik gelişmeler her ne kadar biz kullanamasak da :) çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Daha Fazla Oyun

side

Mordhau İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
beast_wallpaper-1

Battle Brothers İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
Plague-Tale-Innocence-New-Screenshots-01-Header

A Plague Tale: Innocence İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
ClosetotheSun-review

Close To The Sun İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
093858

Fade To Silence Çıktı

Baha Tan Oral27 Nisan 2019
phantomdoc

Phantom Doctrine İnceleme

Baha Tan Oral20 Nisan 2019
img_4540.jpg

Overwatch’ın Yeni PvE Görevi Storm Rising Başladı

Emre Türkoğlu17 Nisan 2019
img_4314.jpg

Türkiye’de Neden Borderlands 3 Ön Sipariş Edilemiyor?

Emre Türkoğlu8 Nisan 2019
img_4154.jpg

2018’de Türkiye En Çok Hangi Oyunu İndirdi?

Emre Türkoğlu5 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.