Çizgi Roman

“Tekrar Aranıza Dönmek Harika, Ortak!” [Green Lantern 7: Sinestro Birliği Savaşı İkinci Kısım-İnceleme]

“Tekrar Aranıza Dönmek Harika, Ortak!” [Green Lantern 7: Sinestro Birliği Savaşı İkinci Kısım-İnceleme]
Engin Topaloğlu
Prev1 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Merhaba Değerli Okuyucular,

Bugün “Green Lantern Cilt 7:  Sinestro Birliği Savaşı İkinci Kısım” isimli eserin incelemesini yapacağım. DC Dünyası’nı önemli derecede etkileyen Sinestro Birliği Savaşı’nın başlangıcına ilişkin yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle bu değerli desteği için Ahmet Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyorum ve hemen eseri incelemeye geçiyorum.

Yazarlığını Geoff Johns (The Flash, Batman…) ve Dave Gibbons (Watchmen)’ın, çizerliğini Ethan Van Sciver, Ivan Reis, Patrick Gleason ve Angel Unzeta’nın üstlendiği –Sinan Ural’ın çevirisini ve Sercan Kişioğlu’nun editörlüğünü yaptığı – eserin konusuna kısaca bir göz atalım:

Sinestro ve müttefikleri çoklu evrenin merkezi olan Dünya’yı ele geçirmekte oldukça kararlı! Green Lantern Birliği ağır kayıplar vermekte, Birlik’in devamı için hayati önem taşıyan Mogo ise saldırı altındadır… Koşullar Birlik için bu derece kötü giderken Evrenin Muhafızları, Oa Kitabı’na yeni yasalar ekler. Bu gelişme, savaşın seyrini değiştirecektir. Sonsuza dek…

Her zaman yaptığım gibi ilk olarak cildi genel olarak değerlendirmek istiyorum. Spoiler vermeden söyleyebilirim ki Green Lantern 7. Cilt tek kelimeyle “Harika” bir eser. Bu kadar karakteri ilk ciltte (6. Cilt- Birinci Kısım) fazlaca maceraya sokarken yaşadığım başa dönme hissini burada kesinlikle yaşamadım. İlk cildin genelinde Sinestro’nun vahşetine tanık olmam ise moralimi bozan bir durumdu. Elbetteki çizgi roman okurken olaya bu kadar duygusal yaklaşmamak lazım. Green Lantern’ların zaferini görebilmek için bu süreci yaşamanız ve tabii ki yedinci cildi okumanız gerekiyor. “Zafer” dememe çok takılmayın, herhangi bir spoiler vermiyorum. Çünkü yakında “En Karanlık Gece” geliyor 😉

blackest-night

Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum. Serinin bu cildi rahatlıkla okunabiliyor ve çizimleri ile sizi oldukça etkiliyor. Aynı zamanda DC Evreni’nin en önemli olaylarından birine yol hazırlıyor. Dolayısıyla mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi 176 sayfa genelinde ilgimi çeken noktaları sıralamak istiyorum:

  • Green Lantern’ların kaybı sonrasında yüzüğün yeni bir aday seçebilmesi için Mogo’nun varlığı şart. Dolayısıyla GL’ler burada önemli bir mücadele veriyor. Hikaye genelinde Sinestro üstün gelirken Oa Kitabı’nda meydana gelen bir değişiklik evrenin kaderini değiştiriyor. Peki nedir bu gelişme? Eğer 6. cildi okuduysanız bu bir spoiler değil. Ve evet, yüzüklere güncelleme geliyor: “Ölümcül Güç Kullanım İmkanı Sağlandı.” Böylece Green Lantern’lar tüm güçlerini kullanma imkanı buluyor ve savaşın seyri değişiyor. Bu süreçte Sodam Yat’ın çabalarını bariz bir biçimde görüyoruz.
  • Evrenin geneline yayılan bu savaşın tek bir noktada toplanması önemli bir gelişme. Her şey artık daha net bir hal alıyor, hikayeye daha bağlı kalıyorsunuz. GL ile Sinestro Birliği arasında geçen savaşın Dünya’ya taşınmasının ana sebebi ise Dünya’nın çoklu evrenin merkezi olması. Diğer bir deyişle Sinestro ve müttefikleri yalnızca bu evreni değil, var olan tüm evrenleri yeniden şekillendirmek istiyorlar. Bu iddialı hedefin haliyle ilgimi çektiğini ve cildin okunabilirliğini arttırdığını söyleyebilirim. GL’ler yüzüğün tam potansiyelini kullanabileceklerini öğrendiğinde suratlarında oluşan o pis gülüşün çok güzel yansıtıldığını da övmeden geçemeyeceğim.
  • Savaş, Dünya’ya taşındığı için Justice League üyelerini -figüran olarak- görüyoruz. Cilt genelinde GL üyeleri elbette daha etkin rol alıyorlar.
  • Önceki ciltte “yüzüksüz” lantern Kyle Rayner’dan Ion Gücü’nün koparıldığını ve Parallax’ın onu ele geçirdiğini biliyorsunuz. Bu ciltte Parallax’ı Rayner’dan ayırma girişimlerine tanık oluyoruz. Duygusal anlamda doyurucu panellerin yer aldığını söyleyebilirim.

Parallax_Kyle_Rayner_02

Şimdi cilt genelindeki tespitlerime “Spoiler”a yer vererek devam etmek istiyorum.

Prev1 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Çizgi Roman
Engin Topaloğlu
@engint21

Mühendis adayı. Çizgi roman tutkunu. Şair,yazar ve türevleri...

Daha Fazla Çizgi Roman

venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
26

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre2 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.