Anime/Manga

Ghost In The Shell İnanış, Felsefe, Gelecek Ve Teknoloji Üzerine…

Ghost In The Shell İnanış, Felsefe, Gelecek Ve Teknoloji Üzerine…
Bojeunx

Masamune Shirow’un orjinal eserinden, animatör Mamoru Oshii’nin uyarladığı 1995 tarihli anime filmidir.

Gösterime girdiğinde büyük gişe hasılatı elde edemese de zamanla onu kült statüsüne getirecek bir hayran kitlesi kazanmıştır.

Film ”Yakın gelecekde şirket ağları yıldızlara,,

elektronlara ve galaksideki ışık akışına ulaştı.

Fakat bilgisayarlaşmadaki gelişmeler henüz…,

…ulusları ve etnik grupları ortadan kaldıramamıştı..”Sözleriyle açılıyor.Bu sözlerin etkisini daha filmin başında ve filmin tamamında hem görüp hemde duyuyoruz.

Daha bilgisayarların dahi yeni yeni geliştiği hack’lemenin filmlerdeki bir olgu olduğu 1995’de ghost in shell bizi beyin ve ”ghost” hacklemenin mümkün olduğu bir zamana götürüyor.

Filmde japon hükümetinin kirli işlerini gizlice yapan 9.şube ve insan beyni yerleştirilmiş yapay bir vücuda sahip olan binbaşı kusanagi hikayesi işleniyor.

Filmin başında Diplomatın bir programcıyla konuştuğunu binbaşı kusanagi’nin gözünden görüyoruz.Diplomat programcıya ülkesinin saldırı örtbas etmekte oldukça yetenekli olduğunu

merak etmemesi gerektiğini söylüyor.İşte tam bu nokta da proje 2501 ilk defa duyuyoruz.Binbaşı kusanagi Diplomatı öldürüyor ve termo optik kamuflajıyla resmen gözden kayboluyor.

Bu noktadan sonra Motoko kusanagi’nin bedeninin nasıl yapıldığına, teknolojinin ne kadar ilerlediğine ve yaşamın bambaşka bir yoluna tanıklık etmiş oluyoruz.

wallhaven-258010

 

Hikayemiz bir çok siber suç işlemiş ve ”ghost” hacklemekte usta, Amerikalı olduğu sanılan Puppet Master’ın 9.şubenin peşine düşmesiyle başlıyor diyebiliriz.Bu nokta dan sonra işler hiç de polis suçlu kovalamacasına dönüşmüyor.Olaylar o kadar çok felsefi  ve ahlaki sorgulama biçimini alıyor ki!Kendimizi filmi izlerken bilincin ne olduğunu,bizi neyin insan yaptığını,gerçekliğin ne demek olduğunu, sorgular halde izlemeye devam eder halde buluyoruz.Kusanagi de bu duyguları daha da körükleyerek:’’Kendimi hapsedilmiş hissediyorum…,Kendimi sadece sınırlandırılmış alana kadar genişletebiliyorum.’’Diyor.

wallhaven-459862

Filmin sonunda ise bizi inanılmaz bir sürpriz bekliyor.Film kimsenin istediği gibi değil kendi bildiği gibi yani felsefi ve sorgular nitelikte bir final yapıyor.Sizi düşüncelerinizle ve aklınızdaki sorularla baş başa bırakarak.Film zamanının çok ötesinde bir yapım izlemek isteyen ve birkaç beyin kaşındırıcı soru bulmak isteyen herkesi kendi köşesinde bekler durumda.Son olarak çizimler ve seslendirmeler enfes,zamanımızda bu kadar iyi anime kalitesi çok az.Yani 1995’de çıkması gözünüzü korkutmasın. Filmi izleyeceklere kısa bir uyarı ‘’Film Matrix’e benzemiyor,zira Matrix’in bu yapımdan ilham aldığını bilmek gerekiyor.’’

wallhaven-352637

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anime/Manga

Daha Fazla Anime/Manga

death-note_162582

Netflix’in Death Note’undan Yeni Görüntü Var!

Münevver20 Nisan 2017
death-note-netflix

Hayranlar Netflix’in Death Note’unu Boykot Ediyor!

Münevver18 Nisan 2017
pokemon-go-strongest-13026

Dünyanın Dört Bir Yanında Yasaklanmış 5 Anime!

Münevver3 Nisan 2017
Konosuba-1-Img002

Japon Anime Severler Kış Sezonunun En İyilerini Oyladı!

Eren Kalkan29 Mart 2017
yu_gi_oh__kazuki_takahashi_art_playmat_demo_by_jadenday-da7n9e3

Yu-Gi-Oh’un Yaratıcısı Kazuki Takahashi’nin Evini Hiç Görmüş Müydünüz? İşte Karşınızda Oyunların Gerçek Kralı!

Eren Kalkan24 Mart 2017
death-note-netflix

Uzun Yıllar Sonra Nihayet Geldi! Netflix, Death Note Filminin İlk Fragmanını Yayımladı!

Eren Kalkan23 Mart 2017
cizgiroman

Söylentiler Etrafı Sardı! Sun&Moon’a Remake Mi Geliyor? “Pokémon Stars!”

Eren Kalkan22 Mart 2017
1487770100-fairy-tail-dragon-cry-anime-filmi

Beklediğimiz Fragman Nihayet Geldi! Fairy Tail: Dragon Cry Serinin Hayranlarını Memnun Edecek Gibi Görünüyor

Eren Kalkan21 Mart 2017
57fe627c

Oyunların Kralı Yugi Muto Tahttan İnmiyor! 20. Yıla Özel “Yu-Gi-Oh! The Dark Side of Dimensions” Filmi Sevenlerini Memnun Etmeyi Başardı!

Eren Kalkan17 Mart 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.