Anime/Manga

Ghost In The Shell İnanış, Felsefe, Gelecek Ve Teknoloji Üzerine…

Ghost In The Shell İnanış, Felsefe, Gelecek Ve Teknoloji Üzerine…
Bojeunx

Masamune Shirow’un orjinal eserinden, animatör Mamoru Oshii’nin uyarladığı 1995 tarihli anime filmidir.

Gösterime girdiğinde büyük gişe hasılatı elde edemese de zamanla onu kült statüsüne getirecek bir hayran kitlesi kazanmıştır.

Film ”Yakın gelecekde şirket ağları yıldızlara,,

elektronlara ve galaksideki ışık akışına ulaştı.

Fakat bilgisayarlaşmadaki gelişmeler henüz…,

…ulusları ve etnik grupları ortadan kaldıramamıştı..”Sözleriyle açılıyor.Bu sözlerin etkisini daha filmin başında ve filmin tamamında hem görüp hemde duyuyoruz.

Daha bilgisayarların dahi yeni yeni geliştiği hack’lemenin filmlerdeki bir olgu olduğu 1995’de ghost in shell bizi beyin ve ”ghost” hacklemenin mümkün olduğu bir zamana götürüyor.

Filmde japon hükümetinin kirli işlerini gizlice yapan 9.şube ve insan beyni yerleştirilmiş yapay bir vücuda sahip olan binbaşı kusanagi hikayesi işleniyor.

Filmin başında Diplomatın bir programcıyla konuştuğunu binbaşı kusanagi’nin gözünden görüyoruz.Diplomat programcıya ülkesinin saldırı örtbas etmekte oldukça yetenekli olduğunu

merak etmemesi gerektiğini söylüyor.İşte tam bu nokta da proje 2501 ilk defa duyuyoruz.Binbaşı kusanagi Diplomatı öldürüyor ve termo optik kamuflajıyla resmen gözden kayboluyor.

Bu noktadan sonra Motoko kusanagi’nin bedeninin nasıl yapıldığına, teknolojinin ne kadar ilerlediğine ve yaşamın bambaşka bir yoluna tanıklık etmiş oluyoruz.

wallhaven-258010

 

Hikayemiz bir çok siber suç işlemiş ve ”ghost” hacklemekte usta, Amerikalı olduğu sanılan Puppet Master’ın 9.şubenin peşine düşmesiyle başlıyor diyebiliriz.Bu nokta dan sonra işler hiç de polis suçlu kovalamacasına dönüşmüyor.Olaylar o kadar çok felsefi  ve ahlaki sorgulama biçimini alıyor ki!Kendimizi filmi izlerken bilincin ne olduğunu,bizi neyin insan yaptığını,gerçekliğin ne demek olduğunu, sorgular halde izlemeye devam eder halde buluyoruz.Kusanagi de bu duyguları daha da körükleyerek:’’Kendimi hapsedilmiş hissediyorum…,Kendimi sadece sınırlandırılmış alana kadar genişletebiliyorum.’’Diyor.

wallhaven-459862

Filmin sonunda ise bizi inanılmaz bir sürpriz bekliyor.Film kimsenin istediği gibi değil kendi bildiği gibi yani felsefi ve sorgular nitelikte bir final yapıyor.Sizi düşüncelerinizle ve aklınızdaki sorularla baş başa bırakarak.Film zamanının çok ötesinde bir yapım izlemek isteyen ve birkaç beyin kaşındırıcı soru bulmak isteyen herkesi kendi köşesinde bekler durumda.Son olarak çizimler ve seslendirmeler enfes,zamanımızda bu kadar iyi anime kalitesi çok az.Yani 1995’de çıkması gözünüzü korkutmasın. Filmi izleyeceklere kısa bir uyarı ‘’Film Matrix’e benzemiyor,zira Matrix’in bu yapımdan ilham aldığını bilmek gerekiyor.’’

wallhaven-352637

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anime/Manga

Daha Fazla Anime/Manga

sword-art-online-oculus-rift-virtual-reality

Anime-Manga Hayranlarına Sağlam Veritabanı: Connect Weirds

Engin Topaloğlu2 Mart 2018
1

Gittik, Gezdik, Gördük: Comikon Manga Fest İzlenimlerimiz Burada!

Bartu Yılmazer9 Ekim 2017
2

Game of Thrones’un Meşhur Açılışını Anime Şeklinde İzlemeye Ne Dersiniz?

Bartu Yılmazer7 Ekim 2017
1

Comikon – Manga Fest Kapılarını Açıyor!

Bartu Yılmazer6 Ekim 2017
7

Comikon Manga Fest Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor!

Bartu Yılmazer12 Eylül 2017
pokepika

Pokemon The Movie:I Choose You ‘dan Kısa Tanıtım Videosu

Özkan Polat9 Eylül 2017
attackontitan

Anime Önerileri #1: Attack on Titan

Özkan Polat6 Eylül 2017
6

Netflix’in Death Note’undan Yeni Fotoğraf Geldi!

Bartu Yılmazer26 Mayıs 2017
8

Ünlü Manga Çizeri Hayatını Kaybetti!

Bartu Yılmazer10 Mayıs 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.