İnceleme

Game Of Thrones Simülasyonu: Armello

Game Of Thrones Simülasyonu: Armello
Baha Tan Oral

Game Of Thrones’un RPG oyunu olsa da oynasam diye düşünürdüm hep. Bugün anlatacağım oyun bu isteğimi fazlasıyla giderdi. Eğer Game Of Thrones seviyorsanız ya da genel olarak entrikaları, savaşı seviyorsanız bu oyunu beğeneceğinize eminim.

    Oyuna Game Of Thrones Simülasyonu deme sebebim oyundaki temel amacın tahtı ele geçirmek olması. 4 kişi ile oynanan bu oyun adeta masa oyunu şeklinde tasarlanmış sıra tabanlı bir strateji oyunu. Oyunda 8 tane karakter bulunmakta (8 tane de dlc ile açılan var) bu karakterlerin her biri fabl’dan çıkmış gibi. Tatlı, sevimli gözüken bu hayvanların her biri farklı bir özelliğe sahip. Örneğin fare olan Zosha geceleri görünmez olabiliyor, tavşan olan Amber ise zindanlara girdiğinde item düşürme ihtimali daha fazla oluyor gibi.

ss_6db44215385d58e6c31c4315956ca3a43fc4d6b1.1920x1080

    Oyunda herkes belirli bir köşede doğuyor, daha sonra macera başlıyor. Her turda 3 adım hakkımız var. Her bir kare ilerlediğimizde 1 adım hakkımız gidiyor fakat dağa çıktığımızda 2 adım gidiyor. Eğer ki bataklığa girersek 1 canımız + 1 adım hakkımız gidiyor. Bunların haricinde oyunda bize görevler veriliyor. Eğer bu görevlere gidersek bize seçtiğimiz göreve nitelik veriyor. Örneğin +1 sağlık, +1 prestige… gibi. Gelelim oyunun en önemli kısmına… Kalenin içinde yaşayan Aslan Kral, rot denilen ölümcül hastalığa kapılıyor. Biz 4 kişi ise bu tahtı almaya çalışıyoruz.Buraya kadar her şey tamam fakat nasıl alacağız bu tahtı? Prestige denilen puanlar ile. Oyun sonunda kimin prestige puanı en yüksek ise o kişi tahtı ele geçiriyor. Ayrıca gecenin sonunda kim en yüksek prestige’e sahip ise o kişi kralın 2 kartından birini seçerek oyunun gidişatını değiştiriyor. Örnek bir kart : Tüm karakterler 2 altın ödeyecek, ödeyemezlerse 1 prestige düşecek. Bunu seçen kişi tabi ki de hangisi kendisi için uygunsa onu seçiyor ve 1 adım önde oluyor. Savaş görevi yapınca da prestige kazanıyoruz.Görevden zaten bahsetmiştim. Savaşta ise altta görmüş olduğunuz ekran görüntüsündeki gibi bir hale bürünüyor oyun. Kullandığımız itemler (birazdan anlatacağım) zar yerine işleniyor. Mesela 12 tane zarımız var ise 2 tane item kullanmış isek 10 tane zarımız kalıyor. Bu itemler zar yerine işleniyor, geriye kalan bu zarları da atıyoruz. 4 yüzlü zarlardan boş gelebilir, 2 tane ihtimalle saldırı gelebilir ya da defans gelebilir. Saldırı karşımızdaki rakibe kaç vuracağımızı belirlerken defans da cana ek olarak bizi koruyan kalkanımız. 1 saldırı 1 defansa eşit.

Wiki-background

     Gelelim kartlara…Oyunda 3 tane kart çeşidi var.Bunlar: Spell, İtem, Trickery. Bu kartları kullandığımızda hepsinin farklı özellikleri ve açıklamaları var. Hepsini tek tek anlatamayacağım kadar çok kart mevcut. Spell kartları büyü gücümüzden yiyor , İtem altınımızı yiyor, Trickery ise bize rot veriyor .(kralın hastalığından) Bu rot ne kadar fazlaysa can gidiyor vs. O işler biraz karışık; işin açığı tam olarak bende bilmiyorum. Bu kartlara örnek verecek olursak İtemler savaş esnası itemleri örneğin 1 zar yerine ya da 2 zar yerine +4 saldırı gücü veriyor ya da karşıdan 2 zar çalıyorsun vs. Diğerleri ise dağdaki karakterlere -2 can, geceleri +2 sağlık gibi kartlar bir de işin daha taktiksel tarafı var.Örneğin anlaşma yaptığın karakter ile her gün sonunda ikinizde 1 prestige kazanıyorsunuz. Eğer bir oyuncu çok geri kalmış ise onunla bu anlaşmayı yapmanız sizin için mantıklı olur fakat o kişinin sizin önüne geçmesine engel olmayacağınızın bir garantisi de yok.

steamworkshop_webupload_previewfile_375225543_preview

    Oyunda daha bahsedemediğim, atladığım, unuttuğum bir çok şey olduğuna eminim. Oyun gerçekten eğlenceli ve zevkli. Arkadaşlarınızla oynuyorsanız çok daha zevkli bir hal alıyor. Bütün bunların yanında bir de Steam itemleri mevcut ki oyun sonunda kasa düşmesini beklemek bu kasayı açmak (ücretsiz anahtar düşüyor) oyunun zevkine zevk katıyor.

 

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Utku Kurt

    9 Ocak 2018 at 20:12

    nice clickbait hocam

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

soulcalibur-vi-8s-1920x1080

Soulcalibur VI İnceleme

Baha Tan Oral19 Ekim 2018
Venom-Movie-Netflix-Farmers-Insurance-Parody

Kahramanın Venom Değil Tom Hardy Olduğu Film – Venom İnceleme

Bulut Şimşek7 Ekim 2018
rabstol_net_captain_america_07

Captain America’ya Veda… Teşekkürler Chris Evans!

Bulut Şimşek5 Ekim 2018
Captain America: Civil War

Geç Kalmış Bir Film Analizi – Captain America: Civil War (1. Bölüm)

Bulut Şimşek30 Eylül 2018
maxresdefault

60 Parsecs! İnceleme

Baha Tan Oral23 Eylül 2018
Apocuplypse_Landscape_with_Logos_1920

Coffence İnceleme

Baha Tan Oral16 Eylül 2018
Black-Clover-Quartet-Knights-Logo

Black Clover: Quartet Knights İnceleme

Baha Tan Oral15 Eylül 2018
33C4EFB4-3958-4973-875F-6652E394CDA4

Dizi İncelemesi – Mayans Mc (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018
928A83DF-4A0F-4112-834B-71C2BE0CD832

Dizi İncelemesi – The Purge (Spoilersız İlk Bölüm)

Betül Karataş11 Eylül 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.