Dizi

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!
Arif Emre

Nisan ortasında son sezonuyla ekranlara dönen Game of Thrones, 6 bölümün ardından nihayet hikayesini noktalayacak ve bunu yaparken yıllar boyunca verdiği büyük sözleri tutmaya çalışacak. Sinema ve dizi tarihinin en büyük savaş sahnesini 3. bölümde izleyeceğimizi vadettiklerini biliyoruz. Lakin şundan da eminiz ki, bizi bu diziye bağlayan başlıca şey asla büyük çarpışmalar, CGI ordular veya destansı zaferler olmadı.

Bu durum, yeni sezona hazırlık sebebiyle geçmiş olayları incelediğimizde daha da belirginleşiyor. Bir bakalım;

 

BAELOR

Sezon 1 / Bölüm 9

Hikayenin başından itibaren en çok empati kurduğumuz, samimiyet beslediğimiz, tüm kurgunun başrolü olarak konumlandırdığımız Ned Stark’ın tüm bu saydığımız özelliklerinden ötürü ölüme mahkum olması dizinin ilk büyük tokadıydı. Bir evrenin kurallarını ve şartlarını hikaye dallanmadan hemen önce seyirciye veya okuyucuya aktarmak temel nokta lakin Martin bu işi çok farklı bir yöntemle kotarmıştı.

 

BLACKWATER

Sezon 2 / Bölüm 9

Stannis’in King’s Landing kuşatması dizinin ilk büyük savaş bölümü niteliğini taşıyordu. Bütçenin elverdiği şeyler bugünün epey gerisinde olsa da savaşın karakterler üzerindeki yansımalarının bu denli etkileyici işlenmesi Blackwater’ı hafızalardan silinmez bir yere taşıdı. Tyrion Lannister’ın çaresizlik içindeki umuduna eşlik ettik ve kendisini en sevdiğimiz kahraman ilan etmeye çok yaklaştık. Bununla birlikte Cersei, Joffrey ve Stannis gibi kilit kişilerin de karakteristik özelliklerini oturttuk.

 

THE RAINS OF CASTAMERE

Sezon 3 / Bölüm 9

Kapılar kapanır, The Rains of Castamere çalmaya başlar ve bir kurt ulumaktadır. Kızıl düğün serinin kartları tamamen yırtıp atma ve yeni bir deste açma özelliğinin hala ölmediğini, hatta hikayenin artık normal bir parçası haline geldiğini gösterir. Beklenmedik artık alışılmış olmaktadır.

 

THE LION AND THE ROSE

Sezon 4 / Bölüm 2

Bir başka düğün ve bir başka şaşırtıcı son. Dizinin en nefret edilesi karakteri olan Joffrey’in acılar içinde ölüşünü izleyeceğiz ve hiç olmadığı kadar rahatlamış hissedeceğiz. Elbette yazarlarımız bu noktada da peşimizi rahat bırakmayacak ve Lanet Joffrey’i bile özletecek olan Tommen’ı tahta çıkaracağız. Elbette bu olay Tyrion’ın kaderini de tamamen değiştiriyor ve Tyrion üzerinden 4. sezonun en ilgi çekici olay akışını izliyoruz. Oberyn Martell Tyrion için düelloya çıkmayı kabul ediyor. Sezonun başından itibaren çok güzel işlenen Oberyn için biz de ”You killed her!” nidalarıyla bağırırken sesimiz bir anda kesiliveriyor. Bu dünyanın asla iyiler için ilerlemediğini hatırlıyoruz.

 

HARDHOME

Sezon 5 / Bölüm 8

Seriye ismini veren taht oyunlarının hafiften yan öykü noktasına çekileceğinin habercisi olan Hardhome saldırısı bütün dehşeti ve gerilimiyle ak gezerleri ilk kez gözler önüne seriyor ve kışın geldiği artık yadsınamaz bir gerçek oluyor.

 

BATTLE OF THE BASTARDS

Sezon 6 / Bölüm 9

Ciddi anlamda dizi tarihinin en iyileri arasına rahatlıkla adını yazdıran Winterfell savaşı görsel cazibesinin yanında, sezonlardır biriken duygusal yoğunluğu üzerimize üzerimize boşaltmasıyla da hatırlara kazınır hale bürünmüş durumda. Bizim de üstümüze gelen onlarca atlıya karşı kılıç çekesimiz, Vadi savaşçıları tepeden gelince sevinç çığlıkları atasımız gelmiyor değil. The King in The North!

 

THE SPOILS OF WAR

Sezon 7 / Bölüm 4

Jaime Lannister yeniden her şeyi yakacak ateşle karşı karşıya. Bütün Lannister ordusu Drogon’un nefesiyle küle dönerken savaşı Kralkatili’nin gözlerinden izliyoruz ve bir kez daha Jaime’nin neden dizideki en iyi karakter olduğunu hatırlıyoruz.

 

THE DRAGON AND THE WOLF

Sezon 7 / Bölüm 10

Kuzey duvarı yıkılmış, ak gezerler devleri ve ejderhasıyla Westeros’un içlerine ilerlemeye başlamıştır. Tüm bunlar olurken üç büyük cephenin barış imzalaması ve ortak düşmana karşı hareket etmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Ejderha çukurunda 7 sezonun büyük karakterlerini ilk defa karşı karşıya getiririz ve oluşan gergin ortamda kendimizi kaybetmeye hazırlanırız.

Tüm bunlardan sonra, 14 Nisan’da öykünün sonuca ulaşmasını bekleyeceğiz ve finalin de bu listedeki tüm bölümler gibi efsane olmasını umacağız. Kış geldi. Ve biz hazırız.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi
Arif Emre

Çizgi Roman ve kaynağı çizgi roman olan her şey canımız ciğerimizdir

Daha Fazla Dizi

Disney-Plus_238738

Disney+ Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Orkan14 Nisan 2019
Phineas_green_hair

“Phineas and Ferb” Filmi Geliyor!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+’ın Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Orkan12 Nisan 2019
1

Disney+ Dizisi “Falcon and Winter Soldier” Duyuruldu!

Orkan12 Nisan 2019
img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
img_4392-1.jpg

Lucifer 4. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak? (Fragman)

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
MCU-Disney-Plus-SR

Disney+ için İki Tane Daha Marvel Projesi Duyuruldu!

Orkan11 Nisan 2019
Disney-Plus_238738

Disney+ Kasımda Kullanıma Açılabilir

Orkan11 Nisan 2019
Editorial use only. No book cover usage.
Mandatory Credit: Photo by Marvel Studios/Kobal/REX/Shutterstock (5886221t)
Jeremy Renner
Captain America - Civil War - 2016
Director: Anthony Russo / Joe Russo
Marvel Studios
USA
Scene Still
Action/Adventure

Disney+ Jeremy Renner’lı Hawkeye Dizisi Çekiyor!

Orkan10 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.