İnceleme

Frostpunk İnceleme

Frostpunk İnceleme
Baha Tan Oral

Bu yazıda başarılı olduğunu düşündüğüm bir oyunla daha karşınızdayım… Frostpunk

Frostpunk, 11 bit Studios’un Frostpunk’tan önceki oyunu olan This War Of Mine oyununa oldukça benziyor aslında.

This War Of Mine’da temel amaç savaş sırasındaki masum insanları hayatta tutmakken ( yanlış hatırlamıyorsam max 4 kişi ), Frostpunk’ta amaç koca bir halkı hayatta tutmak, ihtiyaçlarını sağlamak diyebiliriz.

Frostpunk, şimdilik 3 farklı hikaye moduna sahip. Şimdilik diyorum çünkü oyuna yeni hikaye modları gelmekte. Fakat bana sorarsanız Frostpunk’ın 2. Hikayesi 1. Hikayedeki başarının yarısını bile gösteremiyor. O yüzden bu yazıda bolca 1. Hikayeden bahsedeceğim.

Hikayemiz şöyle: Dünyanın buz tutması ile birlikte Londra’dan kaçan bir grup insan büyük bir jeneratör buluyor ve bu jeneratör’ün yanına yerleşiyor. İşte hikayemiz bundan ibaret. -120 derecelere kadar hayatta kalmaya çalıyor, keşifler yapıyor, kaynaklar topluyor, insanları mutlu etmeye çalışıyoruz.

3

Odun, kömür, çelik, enerji kapsülü, ham gıda, kumanya olarak 6 ana maddeye sahibiz.

Odun: İlk olarak odun sandıklarında edindiğimiz odunların ardından kereste fabrikası yaparak odun toplamaya devam ediyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi kendisi bina inşaatında önemli bir rol oynuyor.

Kömür: Kömürsüz bir oyun düşünülemez bile. Jeneratörümüz kömür ile çalışıyor. Jeneratörün gücünü ayarlamak size kalmış. Fakat düşük güçle çalıştırdığımız zaman her ev ısınmayabiliyor. Kömür de odun gibi toplama kaynakları bittikten sonra, kömür madeni kuruyoruz.

Çelik: Çelik de araştırma ve inşaatda kullanılıyor. Çelikte diğer iki madende olduğu gibi hazır kaynaklar bittikten sonra çelik madeni açıyoruz.

Enerji kapsülü: Bunun adı böyle değildi… neyse. Kendisi bazı inşaatlarda büyük rol oynuyor. Bu madde ne yazık ki sadece keşiflerden elde ediliyor (anlatacağım birazdan).

Ham gıda: Avcı, Sera gibi çeşitli binalara koyduğumuz adamlar bize ham gıda sağlıyor. Bu ham gıdaları yemekhanede işlersek kumanya oluyor ve insanlar doyuyor.

Binalara koyduğumuz adamlar demişken: Her bina çalışan konusunda farklılık göstermekte. Kimi binalar mühendis isterken kimi bina işçi ile de çalışabiliyor. Kimi binalarda ise robot ya da çocuk işçi de çalıştırabiliyoruz (ikisini de anlatacağım birazdan).

1

Az önce söz ettiğim keşiflerden bahsedeyim: 5 kişi ve 40 odun karşılığı yaptığımız bu keşif ekibi ile mapin çeşitli yerlerini gezebiliyoruz. Peki ya gezdiğimizde ne oluyor? Ekibimiz her seferinde farklı şeyler ile karşılaşıyor. Kimi zaman sadece ham madde, kimi zaman ölmek üzere olan bir grup insan (bunları şehre gönderebiliyoruz), kimi zaman ise robot. Robot çok nadir olsa da çıkabiliyor. Robot ise az önce dediğim gibi 15 insanin yaptığı işi tek başına yapıyor. Hem de geceleri uyuması gerekmiyor.

Ve çocuk işçiler: Çocuk işçi, 24 saat vardiya, eğlence yasaları (taverna, arena) gibi özellikleri anayasa imzalayarak onaylıyoruz. Bazı anayasalar 2 ye bölünüyor ve bir kararı verdiğinizde değiştiremiyorsunuz. Çocuk işçi yasasını imzaladıktan sonra ne yazık ki dönüş yapamıyorsunuz.

Anayasanın yanında bir de mühendisler bizler için çeşitli teknolojiler araştırabiliyor. (Daha fazla anlatırsam yazı bitmeyecek).

Gelelim oyunun amacına ve can alıcı noktasına. Oyunun amacı insanları mutlu tutmak bunu anlamanın 2 yolu var: Başkaldırıyı artırmamak, umudu düşürmemek. İkisinden birisi olursa oyun bitiyor.

4

Ve can alıcı kısım… Sanırım SPOİLER olacak. Oyunu henüz oynamadıysanız okumanızı tavsiye etmem: Oyunun sonlarına doğru insanlar umudunu kaybediyor. Bununla birlikte 2 seçenek karşınıza çıkıyor. Ya din ya da diğer seçenek (unuttum…). Şahsen din insanları daha kolay hayatta tutar daha etkili olur diyerek dini seçtim. Dini seçmemle oyuna bakış açım tamamen değişti. Anayasa eklenen dini yasaları kabul etmemeyi düşünemedim bile. Önceki yasaların hepsinde artıları olduğu kadar eksileri de varken dini yasalarda tonla artı karşılığında ise hiç bir eksi yoktu. Doğal olarak hepsini kabul ettim. İbadethanelerde suç işleyenleri cezalandırıp başkaldırıyı azaltıyor, bir yandan geceleri dua okutup umudu artırıyordum. Son yasaya geldiğimde ise zor bir kararla baş başa kaldım. Her zamanki gibi her şey artıyordu, hatta artık umut sorun olmayacaktı. Tam imzalayacaktım ki son anda “ben ne yaptım” dercesine ekrana bakakaldım. Bütün sorunları din ile çözüyor, insanlara kötü davranıyordum. Bu karardan vazgeçtim ve bu yasayı imzalamadım. Umut ile başa çıkmak zor olsa da oyunu bitirmeyi, hayatta kalmayı başardım. O an ki hazzı gerçekten anlatmak mümkün değil… ta ki yazılar akmaya başlayana kadar. O yazılar yüzüme sert bir tokat gibi çarptı. Çocuk işçi çalıştırdın, 24 saat mesai yaptın, insanların dini duygularını sömürdün… Bütün bunlara değer miydi? SPOİLER BİTİŞİ

Basit bir hayatta kalma oyunu gibi dursa da ince detaylar Frostpunk’ı başarılı bir oyun yapıyor.

Gelelim oyunun kötü yönüne: Yazının başlarında da dediğim gibi ne yazık ki 2. Hikaye oldukça basit bir yapıya sahip. Sadece görev olsun diye verilen görevlerden oluşuyor. 2. yi bitirmediğim için 3. Hikayeyi bilmiyorum. Fakat 1. Hikaye kadar başarılı olduğunu düşünmüyorum.

Sadece 1. hikaye için bile 50 TL’yi fazlasıyla hak eden Frostpunk’a göz atmanızı tavsiye ederim.

frostpunk-2669x2069-strategy-city-builder-2018-13312

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

phantomdoc

Phantom Doctrine İnceleme

Baha Tan Oral20 Nisan 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019
4DC54753-0660-4BEF-A584-79A10857F7B8

Netflix’e Eklenmesi İçin Film Önerebilirsiniz

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
game-of-thrones-episode-9-4

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!

Arif Emre4 Nisan 2019
generation-zero-listing-thumb-01-ps4-us-28jun18

Generation Zero İnceleme

Baha Tan Oral3 Nisan 2019
tropico6_june2018_topimage2

Tropico 6 İnceleme

Baha Tan Oral30 Mart 2019
H2x1_NSwitchDS_Warparty_image1600w

Warparty İnceleme

Baha Tan Oral30 Mart 2019
maxresdefault

The Messenger İnceleme

Baha Tan Oral24 Mart 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.